
Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego pozwolił na starty Rosjanom i Białorusinom na igrzyskach olimpijskich w Paryżu!
Tylko pod neutralną flagą.
Pamiętamy jak już nieraz sportowcy z tamtych krajów pokazywali jak popierają Putina.
Wiele krajów świata nie zgadza się na ich udział w IO. Prawdopodobnie dojdzie do olbrzymiego bojkotu.
Na wniosek 11. Szczytu Olimpijskiego MKOl wydaje zalecenia dla międzynarodowych federacji i organizatorów międzynarodowych imprez sportowych w sprawie udziału sportowców z rosyjskim lub białoruskim paszportem w międzynarodowych zawodach
11. Szczyt Olimpijski, który odbył się 9 grudnia 2022 r., składający się z przywódców wszystkich grup interesariuszy Ruchu Olimpijskiego, zwrócił się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) o zbadanie możliwości powrotu sportowców z rosyjskim lub białoruskim paszportem do międzynarodowych zawodów jako indywidualni neutralni sportowcy. Po czteromiesięcznym okresie konsultacji Komitet Wykonawczy MKOl (EB) omówił dziś tę prośbę.
Rada Wykonawcza przypomina, że udział sportowców z paszportem rosyjskim lub białoruskim w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 nie był brany pod uwagę ani w konsultacjach, ani w jej dzisiejszych obradach. MKOl wyraźnie zastrzega sobie prawo do decydowania o ich udziale we właściwym czasie, nawet jeśli uznano, że zakwalifikowali się zgodnie z kryteriami kwalifikacji określonymi przez odpowiednie federacje międzynarodowe (IF).
Ruch Olimpijski nadal wnosi swój wkład we wszelkie wysiłki na rzecz budowania pokoju. Głęboko współczuje narodowi ukraińskiemu i ukraińskiej społeczności olimpijskiej, której ból i cierpienie przekracza wszelkie wyobrażenia.
Podkreślono również, że igrzyska olimpijskie nie mogą zapobiec wojnom i konfliktom. Nie mogą też sprostać wszystkim wyzwaniom politycznym i społecznym naszego świata. To jest sfera polityki. Ale igrzyska olimpijskie mogą stanowić przykład dla świata, w którym wszyscy szanują te same zasady i siebie nawzajem. Mogą nas zainspirować do rozwiązywania problemów poprzez budowanie mostów, prowadzących do lepszego zrozumienia między ludźmi. Mogą otworzyć drzwi do dialogu i budowania pokoju w sposób, w jaki wykluczenie i podziały nie są możliwe.
Potwierdzono solidarność z ukraińskimi sportowcami
Komitet Wykonawczy MKOl potwierdza dziś niezłomne zaangażowanie całego Ruchu Olimpijskiego w pomoc ukraińskim sportowcom w każdy możliwy sposób, aby zobaczyć silną drużynę z Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Milano Cortina 2026 Aby to osiągnąć, MKOl potroił swój Fundusz Solidarności dla NKOl Ukrainy do 7,5 mln USD.
Co najmniej 3000 ukraińskich sportowców i innych członków społeczności olimpijskiej Ukrainy skorzystało z Funduszu Solidarności MKOl za pośrednictwem Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz z bezpośredniej pomocy innych interesariuszy Ruchu Olimpijskiego, w tym Międzynarodowych Federacji i Narodowych Komitetów Olimpijskich. Wysiłki te przyjęły formę wsparcia finansowego i logistycznego, aby zapewnić ukraińskim sportowcom dalsze treningi i udział w zawodach, m.in. poprzez zapewnienie wsparcia w podróży, zaplecza treningowego, zakwaterowania, sprzętu i strojów.
Sankcje wobec rządów Rosji i Białorusi muszą pozostać w mocy
Rada Wykonawcza MKOl ponownie wyraża dziś swoje potępienie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która jest rażącym naruszeniem rozejmu olimpijskiego, który obowiązywał w tamtym czasie, oraz Karty Olimpijskiej. Z tego powodu MKOl nałożył już w bezprecedensowy sposób sankcje na państwa i rządy Rosji i Białorusi, które ponoszą wyłączną odpowiedzialność za tę wojnę. W szczególności MKOl zalecił, aby:
- nie organizować międzynarodowych imprez sportowych w Rosji i na Białorusi;
- na jakichkolwiek międzynarodowych imprezach sportowych nie wolno pokazywać flag, hymnów ani innych symboli narodowych;
- żaden urzędnik państwowy ani rządowy nie powinien być akredytowany ani zapraszany na jakiekolwiek międzynarodowe wydarzenia sportowe.
Sankcje te zostały wprowadzone w lutym 2022 r., a następnie zostały wzmocnione i potwierdzone przez szczyt olimpijski 9 grudnia 2022 r. Rada Dyrektorów MKOl podkreśla dziś, że nadal obowiązują.
Polityczna ingerencja w sport
W ostatniej serii konsultacji zainteresowane strony Ruchu Olimpijskiego powtórzyły swoje zdecydowane odrzucenie jakiejkolwiek politycznej ingerencji w autonomię organizacji sportowych w zakresie decydowania o udziale w ich zawodach. Ta wyraźna i zdecydowana reakcja na polityczną ingerencję została uznana za konieczną, ponieważ gdyby rządy przejęły decyzje o tym, którzy sportowcy mogą startować w jakich zawodach, byłby to koniec światowego sportu, jaki znamy dzisiaj.
Organizacje sportowe muszą ponosić wyłączną odpowiedzialność za decydowanie, którzy sportowcy mogą brać udział w międzynarodowych zawodach, w oparciu o ich zasługi sportowe, a nie ze względów politycznych lub ze względu na ich paszporty.
We wszystkich obradach szczególną uwagę zwracano na opinie ukraińskiego środowiska sportowego. Uwzględniono również 70 innych toczących się konfliktów zbrojnych i wojen na całym świecie (źródło: Crisis Group, baza danych CrisisWatch), w tym sytuację na Bliskim Wschodzie, w Rogu Afryki i na południowym Kaukazie. Zauważono, że Narodowe Komitety Olimpijskie w regionach dotkniętych tymi konfliktami zbrojnymi i wojnami przestrzegają zasad Karty Olimpijskiej. Nie domagają się wykluczenia sportowców z drugiej strony konfliktu zbrojnego lub wojny, a ich sportowcom zezwalają na bez ograniczeń rywalizację w międzynarodowych zawodach sportowych.
Międzynarodowe zawody sportowe
Podczas konsultacji z interesariuszami Ruchu Olimpijskiego, które trwały cztery miesiące, zdecydowana większość interesariuszy jasno wyraziła chęć otwarcia ścieżki dla zawodów pod ich wyłączną władzą. Zwrócili się do MKOl z rekomendacjami w celu ujednolicenia ich podejścia w przypadku, gdyby zdecydowali się na dopuszczenie do swoich zawodów sportowców z rosyjskim lub białoruskim paszportem. MKOl zdecydowanie zaleca podjęcie takiej decyzji tylko z zastrzeżeniem, że może ona zostać odwołana według uznania zainteresowanej Międzynarodowej Federacji.
W następstwie tej prośby Rada Zarządzająca MKOl wydaje dziś Międzynarodowym Federacjom i organizatorom międzynarodowych imprez sportowych następujące zalecenia:
- Zawodnicy z rosyjskim lub białoruskim paszportem mogą startować wyłącznie jako Indywidualni Sportowcy Neutralni.
- Drużyny zawodników z paszportem rosyjskim lub białoruskim nie mogą być brane pod uwagę.
- Sportowcy, którzy aktywnie wspierają wojnę, nie mogą konkurować. Personel pomocniczy, który aktywnie wspiera wojnę, nie może zostać zgłoszony.
- Sportowcy, którzy są związani kontraktami z rosyjskimi lub białoruskimi agencjami wojskowymi lub narodowymi agencjami bezpieczeństwa, nie mogą startować. Personel pomocniczy, który jest zatrudniony na kontraktach z rosyjskimi lub białoruskimi agencjami wojskowymi lub narodowymi agencjami bezpieczeństwa, nie może zostać wprowadzony.
- Każdy taki indywidualny neutralny sportowiec, podobnie jak wszyscy inni uczestniczący sportowcy, musi spełniać wszystkie mające do niego zastosowanie wymogi antydopingowe, a w szczególności te określone w przepisach antydopingowych federacji międzynarodowej.
- Sankcje wobec odpowiedzialnych za wojnę państw i rządów Rosji i Białorusi muszą pozostać w mocy:
- Brak międzynarodowych wydarzeń sportowych organizowanych lub wspieranych przez federację lub Narodowy Komitet Olimpijski w Rosji lub na Białorusi.
- Żadne flagi, hymny, barwy ani żadne inne oznaczenia tych krajów nie są wyświetlane na żadnym wydarzeniu sportowym lub spotkaniu, w tym na całym obiekcie.
- Żaden rosyjski i białoruski rząd ani urzędnik państwowy nie może być zaproszony ani akredytowany na żadną międzynarodową imprezę sportową lub spotkanie.
Brak decyzji w sprawie udziału w Paris 2024 lub Milano Cortina 2026
Komitet Wykonawczy MKOl potwierdził, że zalecenia te nie dotyczą udziału sportowców i ich personelu pomocniczego z rosyjskim lub białoruskim paszportem na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 lub Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Milano Cortina 2026. MKOl podejmie tę decyzję we właściwym czasie, według własnego uznania i bez bycia związanym wynikami poprzednich zawodów kwalifikacyjnych olimpijskich.
W trakcie stosowania wyżej wymienionych zwolnień przez Międzynarodowe Federacje, MKOl będzie ściśle monitorować pełne wdrażanie tych zaleceń przez wszystkie zainteresowane strony. Wyniki tej procedury monitoringu będą ważnym czynnikiem w decyzji MKOl dotyczącej udziału sportowców z rosyjskim lub białoruskim paszportem w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Milano Cortina 2026.