GOSPODARKAPOLITYKAPOLSKA

Skandal! Chory PiS! „Bogaty funkcjonariusz polityczny” Adam Glapiński kolejny raz prezesem NBP

Polska PiS. "Jastrząb" atakuje!

Inflacja w kwietniu w Polsce wyniosła 12,4 proc. To najnowsze dane GUS.

Jak podkreślił szef KP Lewica Krzysztof Gawkowski „wszelkie prognozy NBP zostały wyrzucone do kosza i wszystko wskazuje, że ta inflacja będzie rosła”. – PiS zamiast szybko reagować, nie robi nic, aby udowodnić, że w interesie rządu jest ochrona portfeli Polaków – ocenił polityk.

„Adam Glapiński jest funkcjonariuszem politycznym, który gospodarkę uzależnił od partii.

Kolejna kadencja Glapińskiego w fotelu prezesa NBP oznacza kryzys gospodarczy jakiego jeszcze nie wiedzieliśmy” – tak twierdzi Lewica.

Posłowie wybrali na drugą kadencję Adama Glapińskiego na szefa NBP. Człowiek PiS będzie szefem banku centralnego na kolejne 6 lat.

Prawo i Sprawiedliwość, trzech posłów Kukiz’15, jeden z koła Polskie Sprawy i dwóch posłów niezrzeszonych zagłosowało na Glapińskiego.

234 posłów było ZA, a PRZECIW było 223 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W ocenie Lewicy współodpowiedzialnym za wysoką inflację jest prezes NBP Adam Glapiński, który tylko 2021 r. za pracę na tym stanowisku zainkasował 1 115 739 zł brutto.

– Panu Glapińskiemu możemy pogratulować pensji, a ludziom w Polsce możemy złożyć kondolencje z powodu nieudolności tego rządu. Nie możemy więcej rozważać jego kandydatury na drugą kadencję, ponieważ kompletnie nie sprawdził się na tym stanowisku. To co należy mu wręczyć to dyscyplinarne zwolnienie – oświadczyła posłanka Beata Maciejewska.

Każdy promil inflacji w górę to jest mniej pieniędzy w kieszeniach Polek i Polaków, to mniej środków na opłacenie rosnących rachunków i zakup podstawowych produktów

– Dzisiaj ważny dzień dla polskiej gospodarki, Sejm będzie wybierał na kolejną kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński, który przez ostatnie lata pełnił tę funkcję musi odejść. Musi odejść, bo jest szkodnikiem polskiej gospodarki.

Jest także funkcjonariuszem politycznym, który gospodarkę uzależnił od partii. Wczorajsza wizyta w siedzibie PiS to oznaka braku niezależności oraz podporządkowania i wytyczania polityki monetarnej państwa zgodnie z zapotrzebowaniem partii, która go desygnowała.

Żaden prezes NBP przez ostatnie 20 lat nie zachowywał się tak jak Glapiński. Brak kompetencji doprowadziły do tego, że raty kredytów w Polsce poszybowały. Poszybowały tak wysoko, że bez względu na to czy masz 200 czy 300 tysięcy złotych kredytu, to płacisz ratę większą o 700, 1700 czy 2700 złotych.

W Polsce od 24 lat nie było takiej inflacji, jaka panuje obecnie, na czym tracą polskie rodziny. Naszą gospodarkę można uzdrowić, można dać jej szansę, aby mogła wstać z kolan, a polskie rodziny nie bankrutowały. A wszyscy, którzy mają mieszkania na kredyt nie musieli się bać o swoje raty, żeby nie musieli tych mieszkań tracić.

Adam Glapiński nie może ponownie zostać prezesem Narodowego Banku Polskiego. Lewica będzie głosowała przeciwko jego kandydaturze. Wzywamy po raz kolejny prezydenta Andrzeja Dudę do wycofania jego kandydatury. Panie prezydencie, bierze Pan odpowiedzialność za stan polskiej gospodarki, za słowa z kampanii z 2020 r. Chciałby być Pan blisko ludzkich problemów, te ludzkie problemy są tam, gdzie trzeba zapłacić ratę wyższą o 1500 zł. Te 1500 zł to jest kwestia czy ktoś straci lub nie mieszkanie po wielu latach spłacania kredytu. Panie prezydencie, ma Pan jeszcze czas, aby wycofać ten zły wniosek.

Nikt nie odmawia PiS-owi prawa powołania prezesa Narodowego Banku Polskiego, ale nie może to być Glapiński. Glapiński w fotelu prezesa NBP oznacza kryzys gospodarczy jakiego jeszcze nie wiedzieliśmy. Ostatnie 6 lat to jest pikuś, w porównaniu do tego do czego doprowadzi Adam Glapiński, jeżeli będzie prezesem przez kolejne 6 lat – mówił przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Krzysztof Gawkowski (fot. Lewica)

Prezesem Narodowego Banku Polskiego powinien być człowiek, który nie działa na pilota Jarosława Kaczyńskiego

– Rata wyższa o 2000 zł to jest certyfikat Adam Glapińskiego. Ten kto w październiku 2020 r. wziął kredyt hipoteczny na 500 000 zł i płacił ratę 2447 zł, to teraz będzie musiał płacić 4480 zł. 2033 zł więcej za sprawą szkodnika Glapińskiego. Jest on odpowiedzialny za dramaty polskich rodzin, które zastanawiają się czy spłacić gigantyczną ratę kredytu, czy też czynsz za mieszkanie.

To ten szkodnik mówił: „bierzcie kredyty, mamy najtańszy pieniądz w Europie i na świecie, gwarantuje Wam, że za mojej kadencji nie będzie podwyższana stopa procentowa”. Gdyby miał Pan honor Panie prezesie, to powinien się Pan sam wycofać, powiedzieć przepraszam, że nie dał Pan rady sprostać zadaniu. Ale Pan jedyne na co Pan reaguje to na pilota Jarosława Kaczyńskiego.

Ten pilot został znów odpalony, a prezes Glapiński został wezwany, niczym podwładny prezesa Kaczyńskiego do siedziby PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. A prezesem Narodowego Banku Polskiego powinien być człowiek, który nie działa na pilota Jarosława Kaczyńskiego, ale niezależny ekspert, który nie będzie słuchał poleceń wydawanych przy ulicy Nowogrodzkiej, czy też słuchał premiera Morawieckiego, ale będzie prowadził niezależną, ambitną i odpowiedzialną politykę, która będzie wzmacniać polskie rodziny oraz polską złotówkę.

Dziś mówimy Panu wprost: jest Pan największym szkodnikiem polskiej złotówki po 1989 r. – oświadczył poseł Tomasz Trela.

Tomasz Trela (fot. Lewica)

Prezes Glapiński postanowił nie walczyć z inflacją, ale ze stabilnością polskich rodzin

– Rosnące raty kredytów to osiągnięcie prezesa Glapińskiego, a dramaty tysięcy polskich rodzin, które zastanawiają się czy i jak spłacać raty kredytu. Prezes Glapiński postanowił nie walczyć z inflacją, ale ze stabilnością polskich rodzin i ich poczuciem bezpieczeństwa.

Już w lutym tego roku mówiliśmy, że ten budowany przez lata system musi się zawalić, że nieodpowiedzialne działanie Glapińskiego doprowadzi do dramatu. Okazało się, że mieliśmy rację, dlatego też nie poprzemy wniosku o powołanie Glapińskiego na kolejną kadencję.

Upominamy się o tysiące polskich rodzin i pokazujemy konkretne rozwiązania: zamrożenie WIBORu, czy też wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, aby jakakolwiek polska rodzina nie musiała bać się eksmisji – mówiła posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Daria Gosek-Popiołek (fot. Lewica)

Lewica mówi jasno: Adam Glapiński musi odejść! Szef Narodowego Banku Polskiego okłamał Polki i Polaków uporczywie twierdząc w latach 2020 i 2021, iż stopy procentowe nie będą podnoszone aż do końca jego kadencji, która wygasa w lecie 2022 r. A co zrobiła RPP w maju 2022 r.? Po raz ósmy podniosła stopy procentowe.

Jeżeli w 2019 r. ktoś wziął kredyt hipoteczny na 200 tysięcy złotych to jego rata przed podwyżkami stóp procentowych wynosiła około 979 zł, obecnie co miesiąc musi wpłacić do banku 1752 zł, czyli 773 złote więcej.

– Adam Glapiński spowodował inflację, odpowiada za drożyznę, za bankructwo polskich rodzin. Prawo i Sprawiedliwość przestało się opiekować polską rodziną! – mówił z sejmowej mównicy Krzysztof Gawkowski. W tym samym czasie posłowie Lewicy rozwinęli transparent z napisem „Glapiński musi odejść!!!”.

Sejm. Glapiński musi odejść (fot. Lewica)

Prawo i Sprawiedliwość przestało się opiekować polską rodziną

Wybór nowego szefa Narodowego Banku Polskiego zdaniem Lewicy ma kolosalne znaczenie w walce z drożyną i najwyższą od 24 lat inflacją. – Polska rodzina musi być bezpieczna, nie może bać się tego, że za miesiąc, dwa lub trzy przyjdzie do niej bank i pozbawi jej mieszkania. A stanie się tak dlatego, że nie będzie jej stać na spłatę kolejnych rat. Nie może być tak, że rata, która jeszcze kilka miesięcy temu wynosiła 1500 zł, dziś dobija do 3000 zł, a polski rząd rozkłada ręce – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nie może być tak, że funkcję prezesa NBP sprawuje człowiek, który oszukał miliony Polek i Polaków! Polski rząd musi w końcu zadbać o bezpieczeństwo polskich rodzin. Trzeba działać tu i teraz, trzeba działać odważnie!

Po pierwsze, Adam Glapiński musi odejść. Każdy poseł i każda posłanka, która podniesie rękę za kandydaturą obecnego szefa NBP weźmie na siebie odpowiedzialność za galopującą drożyznę, rosnące raty kredytów oraz biedę, która dziś zagląda w oczy Polkom i Polakom

Po drugie, potrzebne jest pilne procedowanie ustawy Lewicy o zamrożeniu WIBOR na poziomie z grudnia 2019 r. Polskie rodziny czekają na obniżkę rat kredytu, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby banki miały nieco mniejsze zyski z powodu inflacji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Kwintesencja zazdrości. Nie czepiać się kompetencji Glapińskiego (które swoją drogą pozostawiają wiele do życzenia), tylko tego, że jest bogaty, jakby to było przestępstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button