Siemianowice Śląskie. Monitoring skutków pożaru nielegalnie zgromadzonych odpadów

Trwa dogaszanie nielegalnie zgromadzonych odpadów i monitorowanie zagrożeń środowiska

Pożar, który objął 6 tys. mkw nielegalnie zgromadzonych, łatwopalnych odpadów w Siemianowicach Śląskich jest dogaszany, a jego skutki dla bezpieczeństwa ludzi i środowiska są monitorowane.

Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego po posiedzeniu poinformował o bieżących zaleceniach. W spotkaniu w Siemianowicach Śląskich uczestniczyła wiceministra Anita Sowińska.

Najważniejsze informacje

– Inspekcja Ochrony Środowiska będzie monitorować zanieczyszczenie, które w związku z pożarem dostało się do Przemszy, która jest dopływem Wisły. Państwowa Straż Pożarna zabezpieczyła odpływ wód pogaśniczych. Dziękuję wszystkim ratownikom, którzy ugasili i zabezpieczyli pożar nielegalnie zgromadzonych odpadów – mówiła wiceministra Anita Sowińska w Siemianowicach Śląskich.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w sprawie pożaru jest w stałym kontakcie z wojewodą śląskim Markiem Wójcikiem i sztabem kryzysowym na miejscu.

W związku z pożarem w Siemianowicach Śląskich na miejscu zdarzenia są pracownicy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz z Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ. Decyzją Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska skierowano na miejsce specjalistyczny sprzęt. Jest to mobilny ambulans pomiarowy, którego zadaniem jest teraz bieżące monitorowanie zanieczyszczeń powietrza wokół miejsca pożaru.


Ponadto polecono Departamentowi Monitoringu Środowiska GIOŚ analizę jakości powietrza na stacjach pomiarowych w całym województwie śląskim. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach jest w bieżącym kontakcie ze wszystkim służbami pracującymi przy gaszeniu pożaru oraz pracującymi na miejscu. W zależności od rozwoju sytuacji będą wdrażane dalsze działania.

KOMUNIKAT ŚLĄSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

Wojewoda Śląski zwołał sztab kryzysowy w związku z pożarem na nielegalnym składowisku odpadów w Siemianowicach Śląskich przy ul. Wyzwolenia 2, w którym uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Anita Sowińska oraz m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, przedstawiciele przedsiębiorstwa Wody Polskie oraz prezydent Siemianowic Śląskich.

Część zanieczyszczeń pochodzących z pożaru dostała się do znajdującego się w pobliżu cieku wodnego: Rowu Michałkowickiego, dlatego straż pożarna ustawiła rękawy sorbcyjne i zapory, które mają na celu ograniczenie przepływu zanieczyszczeń. W piątek i w sobotę pomiary jakości powietrza prowadzone zarówno przez GIOŚ oraz trzy mobilne laboratoria zadysponowane z województwa opolskiego i małopolskiego. Monitoring nie wykazał przekroczenia norm jakości powietrza.

Inspektorzy WIOŚ pobrali kilkukrotnie próby wody w Sosnowcu, Czeladzi i Siemianowicach Śl., celem zbadania jej składu. Próbki wody są badane w laboratorium.

W szczycie zdarzenia na miejscu pracowały 84 zastępy i 239 strażaków Straży Pożarnej. Pożar został opanowany, trwa dogaszanie przez przelewanie miejsca pożaru.

Dane z monitoringu potwierdzają, że przebywanie na otwartym powietrzu nie stanowi zagrożenia.

Exit mobile version