POZNAŃ

Setne dziecko z in vitro. 180 poznanianek jest w ciąży

In vitro w Poznaniu

Sukces miejskiego in vitro. Dzięki niemu urodziło się już setne dziecko.

Aż 180 poznanianek jest w ciąży, a popularność programu rośnie.

Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego działa w Poznaniu od sierpnia 2017 roku. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Prowadzi go Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP – tylko w 2017 r. zgłosiło się do niego 246 par, które chciały wziąć udział w programie. Wszystkie złożyły odpowiednie wnioski, a następnie urzędnicy sprawdzali, czy spełniają określone w regulaminie kryteria. Po weryfikacji dokumentów do programu zakwalifikowano ostatecznie 232 pary.

Rok później chętnych było prawie dwa razy więcej. Do urzędu miasta wpłynęło 411 wniosków od par, które chciały skorzystać z miejskiego dofinansowania do in vitro. Zakwalifikowano 361 par. Pod koniec 2018 roku można było już pochwalić się pierwszymi sukcesami. Do 27 grudnia odnotowano 169 ciąż, w tym 23 – wielopłodowe. Urodziło się 77 dzieci, w tym 10 porodów było bliźniaczych.

W 2019 r. do wydziału zdrowia wpłynęło już 110 wniosków kierujących do programu – ich weryfikacja nadal częściowo trwa. Bez wątpienia można mówić o sukcesie programu. Na 20 lutego 2019 r. odnotowano już 180 ciąż, w tym 24 ciąże wielopłodowe. Urodziło się 100 dzieci, w tym 12 porodów było bliźniaczych.

Aby skorzystać z miejskiego programu, pary muszą spełnić kilka warunków. Powinny mieszkać na terenie Poznania i pozostawać w związku małżeńskim lub partnerskim. Muszą mieć udokumentowane wcześniejsze bezskuteczne leczenie niepłodności, a wiek kobiety powinien mieścić się w granicach 20-43 lata.

By uzyskać wsparcie z miejskiego budżetu, pary powinny wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiedniej placówce – jednej z trzech, które biorą udział w programie. Są to: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz IVITA.

Po spełnieniu wymogów formalnych i po kwalifikacji medycznej wybrana klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia, a wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.

Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na 5 tys. zł dofinansowania – maksymalnie trzykrotnie (czyli do trzech zabiegów). Mogą też starać się o trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko.

Program będzie działał do 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczy ponad 7 mln zł – to ponad 1,8 mln zł na każdy rok trwania.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button