W obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy podpisana została umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA.
Prezydent zaznaczył, że porozumienie to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa. – I wierzę, że przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, w tym na współpracę gospodarczą – mówił Andrzej Duda. – Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo – akcentował.
Podpisy pod dokumentem złożyli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Sekretarz Stanu USA Michael Pompeo.
Prezydent podkreślił, że wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu ma wielkie znaczenie z dwóch powodów – praktycznego i symbolicznego. Z punktu widzenia symbolicznego, ponieważ ma miejsce w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której – jak przypomniał – brali udział także amerykańscy piloci 7. eskadry, którzy wspierali obronę Rzeczpospolitej przed bolszewikami. Wskazywał, że porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi przenosi nas na kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy właśnie obronnej, militarnej.
– 15 sierpnia 2020 roku to ważny dzień – stulecie Bitwy Warszawskiej, ale także dzień zawarcia umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Mam poczucie dobrze wykonanego zadania. Ta umowa jest zakończeniem ważnego, najważniejszego etapu jeżeli chodzi o współprace wojskową polsko-amerykańską. Stanowi ona o wzmocnieniu liczebnym wojsk amerykańskich w Polsce co najmniej o tysiąc żołnierzy. Dodatkowo stanowi o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy dlatego, że będzie w Polsce również wysunięte dowództwo V korpusu armii lądowej Stanów Zjednoczonych. To będzie dowództwo armii Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej odnosząc się do podpisanej o wzmocnieniu współpracy militarnej pomiędzy Polską a USA.
– Na podstawie umowy zawartej 15 sierpnia, w ten symboliczny dzień, mamy zagwarantowane to, że rozbudowana infrastruktura pozwoli na przyjęcie nawet do 20 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Wtedy oczywiście jeżeli będzie taka potrzeba. (…) Umowa daje Polsce bezpieczeństwo. To jest najważniejsza korzyść. Daje także korzyści natury gospodarczej dlatego, że obecność wojsk amerykańskich w każdym kraju daje impuls rozwoju gospodarczego. Jeżeli chodzi o wojsko to przede wszystkim doskonalenie, podnoszenie umiejętności, wspólne ćwiczenia i interoperacyjność, czyli współpraca, znajomość wzajemnych procedur. Wspólnie po prostu jesteśmy silniejsi – podkreślał szef MON.
Rozmowy dwustronne
– Rozmowa prezydenta z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo poświęcona była w całości sytuacji na Białorusi; politycy rozmawiali o możliwych scenariuszach wydarzeń; Polska i USA wspierają suwerenną i niepodległą Białoruś i wzywają do wejścia na drogę do politycznego rozwiązania obecnej sytuacji po zaprzestaniu przemocy wobec społeczeństwa i zwolnienia więźniów – poinformował Szef Gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
(KPRP)