Sekretarz skarbu USA Janet Yellen w Warszawie. Polska chce zaostrzenia sankcji wobec Rosji

Berlin. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO

Szef polskiego rządu rozmawiał z sekretarz skarbu USA Janet Yellen.

Rozmowy dotyczyły m.in. zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz wzmocnienia NATO. Spotkanie wpisuje się w intensywne dyplomatyczne kontakty polsko-amerykańskie w ostatnich tygodniach. Naszym wspólnym celem jest koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na agresję militarną Rosji na Ukrainę. To także demonstracja zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie oraz wzmacniania więzi transatlantyckich.

Zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Polska będzie nadal apelować o dalsze zaostrzanie unijnych sankcji, zwłaszcza w sektorach energetyki, finansów i transportu oraz usług. Aby skutecznie zatrzymać machinę wojenną, musimy jak najszybciej ograniczyć potencjał gospodarczy i militarny Rosji. Uniezależnienie się od importu rosyjskich węglowodorów ma kluczowe znaczenie dla pozbawienia Kremla głównego źródła dochodów.

Polska stoi na stanowisku, że Rosję powinno uczynić się odpowiedzialną za wszelkie szkody wyrządzone na ukraińskiej ziemi. Jesteśmy głęboko przekonani, że rosyjskie aktywa zamrożone restrykcyjnymi środkami przyjętymi przez społeczność międzynarodową, powinny być ważnym źródłem finansowania przyszłej odbudowy Ukrainy.

Kontakty polsko-amerykańskie

5 marca premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Rzeszowie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Wśród podnoszonych tematów było wzmocnienie wschodniej flanki NATO. USA podejmują działania w tym kierunku, m.in. przez dostawę sprzętu i obecność żołnierzy.

10 marca, podczas wizyty w Warszawie, wiceprezydent Kamala Harris podkreśliła, że jej obecność jest potwierdzeniem zaangażowania USA we wzmocnienie wschodniej flanki NATO w Polsce. Stany Zjednoczone są gotowe do obrony wszystkich zasad, które są integralne dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

26 marca, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, który składał wizytę w Polsce bezpośrednio po udziale w posiedzeniu Rady Europejskiej oraz szczytach NATO i G7 w Brukseli.

8 kwietnia szef polskiego rządu rozmawiał natomiast z delegacją członków Izby Reprezentantów USA, Demokratami i Republikanami, w tym z Kevinem McCarthym, liderem Republikanów.

Obecność żołnierzy USA w Polsce

Po agresji Rosji na Ukrainę, w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO, Stany Zjednoczone przysłały do południowo-wschodniej Polski dodatkowych 5 tys. żołnierzy z elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA. Łącznie z tymi siłami, liczebność amerykańskich wojsk w Polsce przekracza 10 tys. żołnierzy. Dodatkowo, Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie zestawu Patriot.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO

Wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Berlinie, które odbyło się w dniach 14-15 maja 2022 roku.

Obrady poświęcone były aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz przygotowaniom do zbliżającego się szczytu szefów państw i rządów NATO w Madrycie. Ministrowie przedstawili oczekiwania swoich państw dotyczące nowej Koncepcji Strategicznej NATO, będącej przedmiotem prac w Kwaterze Głównej Sojuszu. W części spotkania uczestniczyli także ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Finlandii, co było okazją do omówienia perspektywy członkostwa tych państw w NATO.

Wiceminister Przydacz przedstawił polskie stanowisko nt. wojny na Ukrainie. Podkreślił konieczność utrzymania przez sojuszników wsparcia dla Kijowa, w tym wojskowego. Przekonywał także do dalszego wzmocnienia mechanizmów odstraszania i obrony NATO w perspektywie długoterminowej, w tym zwiększenia obecności sił wojskowych na wschodniej flance Sojuszu, w szczególności w Polsce. Kierunki działań w tym zakresie powinna wyznaczać nowa Koncepcja Strategiczna NATO i decyzje Szczytu Sojuszu w Madrycie.

Wiceszef polskiego MSZ potwierdził wsparcie Polski dla akcesji Finlandii i Szwecji do NATO, w momencie gdy państwa te złożą wnioski o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Polska opowiada się za kontynuacją polityki otwartych drzwi.

Exit mobile version