Sekretarz generalny NATO Mark Rutte w Kijowie

Ukraina

Podczas swojej pierwszej podróży jako Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte odwiedził Kijów w czwartek (3 października 2024 r.).

Sekretarz generalny spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i obiecał dalsze wsparcie dla Ukrainy w jej wojnie z Rosją.

„Naszym kluczowym celem jest pełne członkostwo Ukrainy w Sojuszu. Ukraina może zostać 33. krajem NATO. Ukraińcy na to zasługują” – powiedział prezydent.

Na spotkaniu szczegółowo omówiono perspektywy współpracy, Plan Zwycięstwa i realność podejścia Ukrainy do sprawiedliwego zakończenia wojny, sytuację na polu walki, a także potrzeby jednostek ukraińskich, w szczególności w zakresie uzbrojenia i wyposażenia brygady.


„Ukraina musi wzmocnić swoje pozycje na froncie, abyśmy mogli zwiększyć presję na Rosję w imię uczciwej, prawdziwej dyplomacji. Dlatego potrzebujemy wystarczającej liczby i jakości broni, zwłaszcza broni dalekiego zasięgu, z którą moim zdaniem partnerzy już ociągają się” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Osobnym tematem rozmowy jest potrzeba obrony przeciwlotniczej. Dla Ukrainy ważne jest, aby wszystkie porozumienia dotyczące obrony powietrznej zostały wdrożone przed nadejściem zimy, zwłaszcza te osiągnięte na lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie. Ponadto przywódcy omówili dodatkowe interakcje z sąsiadami na przykładzie Bliskiego Wschodu.

„Wspólne zestrzelenie irańskich rakiet nie różni się od zestrzelenia rosyjskich rakiet, od zestrzelenia irańskich „szahedów”, którzy łączą reżimy rosyjski i irański. Aby położyć kres rosyjskiemu terrorowi, potrzebna jest większa determinacja partnerów w naszym regionie” – podkreślił prezydent.

Mark Rutte zauważył, że jako Sekretarz Generalny NATO zrobi wszystko co w jego mocy, aby wzmocnić wsparcie dla Ukrainy.

„Wasze bezpieczeństwo jest dla nas ważne, wasza walka o wolność odzwierciedla nasze podstawowe wartości i zasady” – powiedział.

Według Sekretarza Generalnego NATO państwa członkowskie Sojuszu planują zwiększanie własnych zdolności obronnych i wzmacnianie kompleksu obronno-przemysłowego Ukrainy.

„Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej. I będziemy nadal podążać tą ścieżką, dopóki nie zostaniesz członkiem naszego Sojuszu. Nie mogę się doczekać tego dnia” – podkreślił Mark Rutte.

Mark Rutte powiedział:

„Szanowny Wołodymyrze,
Dziękuję za serdeczne powitanie.

Jestem już piąty raz na Ukrainie od czasu rozpoczęcia pełnego ataku Rosji w lutym 2022 r. Razem odwiedziliśmy Odessę, odwiedziliśmy Charków i oczywiście odbyliśmy wiele spotkań tutaj, w Kijowie. Ale to mój pierwszy raz jako Sekretarz Generalny NATO i ważne było dla mnie, abym przyjechał na Ukrainę na początku mojego mandatu.

Aby dać jasno do zrozumienia Tobie, mieszkańcom Ukrainy i wszystkim obserwującym, że NATO stoi po stronie Ukrainy.

Jako nowy Sekretarz Generalny NATO,
jest moim priorytetem i przywilejem niesienie tego wsparcia dalej,
współpracując z Tobą, aby zapewnić Ukrainie zwycięstwo.

Wołodymyrze, mówiłem to już wcześniej i powtórzę to raz jeszcze: twoje niestrudzone przywództwo jest dla mnie inspiracją, dla nas wszystkich.

Poświęcenie twoich sił zbrojnych i determinacja narodu ukraińskiego przypominają nam, jak cenna jest wolność.

I jak ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby jej bronić.

I dlatego NATO zostało założone 75 lat temu –
aby chronić wolność i bezpieczeństwo wszystkich naszych członków.

I dlatego jesteśmy tak oddani wspieraniu Ukrainy –
ponieważ twoje bezpieczeństwo ma znaczenie dla naszego,
a twoja walka o wolność odzwierciedla nasze podstawowe zasady i wartości.

Sojusznicy z NATO udzielili Ukrainie bezprecedensowego wsparcia od czasu, gdy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję w 2022 r.

W tym ponad 99% całej pomocy wojskowej.

Ale wiemy, że potrzebujesz więcej.

Więc sojusznicy zgodzili się na szczycie NATO w Waszyngtonie tego lata, aby upewnić się, że możemy zapewnić ci więcej –
więcej sprzętu, więcej szkoleń, więcej wsparcia.

Tworzymy Dowództwo NATO,
aby koordynować świadczenie pomocy i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa –
pomagając zapewnić, że Ukraina ma to, czego potrzebuje,
otrzyma to, co zostało obiecane,
a wsparcie udzielane dzisiaj przyczyni się do budowania interoperacyjnej przyszłości NATO w przyszłości.

Sojusznicy zgodzili się również na zobowiązanie finansowe.
Z bazą 40 miliardów euro pomocy wojskowej w ciągu roku.
I zobowiązanie do przeglądu tego poziomu wsparcia każdego roku,
aby Ukraina miała to, czego potrzebuje, aby zwyciężyć.

Wiemy, że potrzeba jest pilna.
I ciężko pracujemy, aby zrobić więcej i szybciej.
W ciągu ostatnich kilku tygodni kilku sojuszników ogłosiło dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy
W tym nowe wkłady z Danii, Łotwy, Wielkiej Brytanii i prawie 8 miliardów dolarów pomocy ze Stanów Zjednoczonych.

Wspieranie Ukrainy i uzupełnianie naszych własnych zapasów oznacza zwiększenie produkcji przemysłowej, a to będzie dla mnie priorytetem.

Dlatego w Waszyngtonie sojusznicy zgodzili się zwiększyć nasze zdolności przemysłowe w zakresie obronności.
Współpraca z sojusznikami – po obu stronach Atlantyku.
A także z wami, z Ukrainą.
Aby pomóc w budowaniu waszego potencjału krajowego, który okazał się tak skuteczny i może być ulepszony jedynie dzięki dalszym inwestycjom i dalszym innowacjom.

Rzeczywiście, jak powiedziałeś, dzisiaj omówiliśmy wszystkie te elementy.
Obszary, w których Ukraina potrzebuje dalszego wsparcia.
I sposoby, w jakie NATO pracuje, aby je zapewnić.

Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej.
I będzie podążać tą drogą, dopóki nie zostaniecie członkiem naszego Sojuszu.
Bardzo wyczekuję tego dnia.

Panie Prezydencie,
drogi Wołodymyrze,
NATO stoi po stronie Ukrainy.
Dla waszego bezpieczeństwa i naszego.
Dziękuję raz jeszcze.”

NATO Secretary General Mark Rutte i Volodymyr Zelensky (fot. NATO)

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte

„Cóż, najpierw o NATO i członkostwie. I jak pan wie, na ostatnim szczycie NATO, który odbył się w Waszyngtonie w lipcu tego roku, sojusznicy zgodzili się, a to jest ważne, że droga Ukrainy do członkostwa jest nieodwracalna.

I jak powiedziałem w moim krótkim oświadczeniu, Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej. Mamy teraz Kompleksowy Pakiet Pomocy, który pomoże Ukrainie wdrożyć reformy. Spotkałem się dziś z wieloma osobami, które pracują nad tym z Ukraińcami. Tworzymy to dowództwo NATO, które pomoże koordynować i zapewniać pomoc w zakresie bezpieczeństwa, ale także szkolenia dla Ukrainy. Wspomniałem już o 40 miliardach euro, które są przeznaczone na finansowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy. I jak wiesz, wielu sojuszników podpisało już dwustronne umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą. Oznacza to, że Ukraina staje się silniejsza z dnia na dzień, bardziej interoperacyjna z NATO i lepiej przygotowana niż kiedykolwiek do przystąpienia do naszego Sojuszu. I to zasadniczo buduje most do członkostwa Ukrainy w NATO.

I myślę, że nadejdzie dzień, w którym Ukraina będzie pełnoprawnym członkiem NATO. I pozwól mi dodać do tego, jeśli ktoś mógłby myśleć inaczej, że Rosja w tej sprawie nie ma głosu ani weta. Jeśli chodzi o twoją drugą kwestię sojuszników, którzy mają zestrzeliwać rosyjskie rakiety, myślę, że to było twoje pytanie. Oczywiście zestrzeliwanie dronów lub rakiet naruszających terytorium sojusznicze to oczywiście decyzje władz krajowych. NATO znacznie wzmocniło już swoją obronę powietrzną na wschodniej flance. I w pełni uznajemy prawo każdego sojusznika do ochrony własnej przestrzeni powietrznej. I oczywiście jest to również problem dla NATO jako całości. I dlatego sojusznicy nadal ściśle konsultują się, gdy pojawiają się takie sytuacje. A władze NATO, zapewniam, będą nadal współpracować z władzami sojuszniczymi, aby zapewnić skuteczną obronę powietrzną i przeciwrakietową.”

BBC News

„Po pierwsze, do Sekretarza Generalnego, Twoja pierwsza wizyta tutaj jako Sekretarza Generalnego NATO. Ludzie na Ukrainie oczywiście nie chcą symbolicznych wizyt. Chcą konkretnych kroków. Patrząc w przyszłość na Ramstein, czy uważasz, że możemy spodziewać się pewnych kluczowych decyzji, na przykład pozwolenia dla Ukrainy na użycie zachodnich rakiet dalekiego zasięgu na celach wojskowych w Rosji?

Czy uważasz, że to pozwolenie po prostu nie nadejdzie? A do Prezydenta Zełenskiego, czy obawiasz się, że to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, odwraca uwagę od wsparcia dla Ukrainy, Twoich pomysłów w planie zwycięstwa? I jeśli mogę zapytać również Ciebie, Prezydencie Zełenski, po doniesieniach o wycofaniu się Ukrainy z miasta Wuhledar, czy uważasz, że możesz kontynuować czy zatrzymać rosyjskie postępy? Dziękuję.”

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte

„Cóż, odpowiadając na pierwsze pytanie, prezydent Biden zwołał to spotkanie na szczeblu przywódców i uważam, że szczególnie ważne jest, abyśmy odbyli to spotkanie w sobotę 12 października w Ramstein, z sojusznikami i oczywiście z Ukrainą.

Aby bardziej szczegółowo skupić się na pytaniu o ograniczenia lub zniesienie ograniczeń dla ataków dalekiego zasięgu, pozwól mi powiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim Ukraina ma oczywiście prawo do obrony, a prawo międzynarodowe jest po stronie Ukrainy, co oznacza, że ​​to prawo nie kończy się na granicy. A Rosja prowadzi tę nielegalną wojnę, a to oznacza, że ​​atakowanie rosyjskich myśliwców i rakiet, zanim zostaną użyte przeciwko ukraińskiej infrastrukturze cywilnej, może pomóc ratować życie.

Jedynym krajem tutaj, który przekroczył czerwoną linię, nie jest Ukraina, to Rosja, rozpoczynając tę ​​wojnę. Jednocześnie każdy sojusznik musi określić swoje wsparcie dla Ukrainy. I wiem, że niektóre z tych dyskusji trwają, ale ostatecznie nie dotyczy to NATO. To zależy od decyzji każdego sojusznika, jakie ograniczenia nałożyć na broń dostarczaną Ukrainie.”

Exit mobile version