POLITYKAPOLSKA

Sejm. Piotr Wawrzyk zagłosował sam na siebie. „Będzie pan wyśmienitym Rzecznikiem Praw PiS!”

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich

21 stycznia wieczorem Sejm po raz trzeci głosował nad kandydaturami na Rzecznika Praw Obywatelskich VIII kadencji.

Kandydat zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość prof. Piotr Wawrzyk uzyskał poparcie 233 posłów, a tym samym został wskazany przez izbę do roli kolejnego RPO. Pozostałymi kandydatami byli Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Robert Gwiazdowski.

Zgodnie z procedurą wskazaną w artykule 209 Konstytucji RP oraz w art. 3 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich wybór ten potwierdza teraz Senat. Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika w ciągu miesiąca od dnia przekazania mu uchwały Sejmu wskazującej RPO. Jeśli Senat tej uchwały nie podejmie, procedura wyboru Rzecznika rozpoczyna się od nowa.

Piotr Wawrzyk (fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki)

Przypominamy, że:

„Rzecznik praw obywatelskich pełni funkcję ombudsmana. Rzecznik Praw Obywatelskich jest bezpartyjnym urzędnikiem i ma się upominać o przestrzeganie praw człowieka, jest wybierany przez Sejm za zgodą Senatu.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu.”

Zatem Piotr Wawrzyk obecnie jest w PiS, więc jeśli zostanie wybrany to niezgodne z Konstytucją. Pisowski polityk… sam na siebie zagłosował!

„To po prostu niebywałe. Poseł Wawrzyk zagłosował sam na siebie” – napisał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

„Nieustępliwa w walce o prawa człowieka z rekordowym poparciem społecznym. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Dziękujemy. Dla nas jest Pani RPO, jakiego wszyscy potrzebujemy. Tymczasem dzisiejsze głosowanie w Sejmie wygrywa polityczna marionetka PiS Piotr Wawrzyk. To kpina z urzędu RPO” – stwierdziła Katarzyna Kotula z Lewicy.

„Gratuluję oddania głosu na samego siebie. Będzie pan wyśmienitym Rzecznikiem Praw PiS!” – napisał Franciszek Sterczewski z KO.

Piotr Wawrzyk jest absolwentem studiów w zakresie stosunków międzynarodowych i prawa na Uniwersytecie Warszawskim, ma stopień naukowy dr. hab. nauk społecznych. W latach 2018–2019 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a od 2019 sekretarz stanu w tym resorcie. W 2019 r. został wybrany także na posła z list Prawa i Sprawiedliwości.
(własne, RPO)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button