ŚWIAT

Rzym. Udział prezydenta Andrzeja Dudy w World Food Forum

Włochy

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w niedzielę trzydniową wizytę we Włoszech, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Żywnościowym.

– Kontekst forum jest oczywisty: plaga głodu, która grozi światu w związku z działaniami Rosji – zapowiada szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Będzie to okazja do mówienia państwom pozaeuropejskim na czym polega sprawa kryzysu żywnościowego – podkreśla.

– To jest kwestia bardzo istotna dla bardzo wielkiej rzeszy ludzi żyjących na kontynencie afrykańskim i azjatyckim. Zakłócone łańcuchy dostaw żywności trzeba wznowić. Polska wnosi tutaj swój wkład. Eksport żywności przez terytorium Polski z terytorium Ukrainy wzrósł. Szukamy nowych rozwiązań i pomysłów, dzielimy się tym z naszymi partnerami i to wszystko będzie jednym z tematów rozmów prezydenta – dodał minister Piotr Ćwik, zastępca szefa KPRP, który odpowiada w Kancelarii za sprawy rolnictwa.

Andrzej Duda będzie rozmawiał z Dyrektorem Generalnym ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa Qu Dongyu. W programie także m.in. spotkanie z Prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą.

– Prezydent Włoch odegrał olbrzymią rolę w promowaniu inicjatywy Andrzeja Dudy, by nadać Ukrainie status kandydata do Unii Europejskiej. Włochy okazały się znakomitym partnerem, to okazja, by podsumować dotychczasowe działania i rozmawiać o tym, co robić dalej, by powstrzymać rosyjską agresję – komentuje Jakub Kumoch.

Prezydentowi RP towarzyszy małżonka, która realizuje program odrębny.

Para Prezydencka odwiedziła również Watykan, gdzie w Bazylice Świętego Piotra złożyła kwiaty przy grobie Jana Pawła II w 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button