– Więcej bezpieczeństwa, więcej współpracy, więcej szans na przywrócenie pokoju – Wołodymyr Zełenski na podstawie wyników negocjacji z Giorgią Meloni w Rzymie.
W ramach oficjalnej wizyty we Włoszech prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premier Republiki Włoskiej Giorgią Meloni.
Głowa państwa ukraińskiego osobiście podziękowała Meloni i całemu narodowi włoskiemu za wszechstronne wsparcie, decyzje ratujące życie Ukraińców, a także za schronienie we Włoszech ukraińskich rodzin z dziećmi, które ucierpiała z powodu agresji Federacji Rosyjskiej. Podkreślił, że Ukraina nigdy tego nie zapomni.
Wołodymyr Zełenski powiedział, że głównym tematem jego negocjacji z premier Włoch była kwestia bezpieczeństwa.
„Dzisiaj rozmawialiśmy o naszej współpracy, w szczególności o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy wojskowej. Jest bardzo ważna decyzja dotycząca ochrony naszego nieba” – powiedział.
Prezydent poinformował szefa włoskiego rządu o tym, jak tej nocy ukraińscy obrońcy nieba odparli kolejny rosyjski atak na terytorium Ukrainy dronami uderzeniowymi „Szahed”.
„Przede wszystkim chcę podziękować za pomoc w ratowaniu ludzkiego życia. Wszystko, co robimy razem dla bezpieczeństwa, chroni ukraińskie rodziny, chroni dzieci, chroni domy naszych cywilów i życie naszych żołnierzy” – powiedział szef państwa.
Wołodymyr Zełenski podziękował Giorgi Meloni, a także byłemu premierowi Włoch Mario Draghiemu za to, że odwiedzili Ukrainę i osobiście zobaczyli niszczycielskie skutki krwawej wojny rozpętanej przez Rosję.
Szef państwa ukraińskiego zaprosił także wszystkich przywódców politycznych i osoby publiczne Włoch do odwiedzenia ich kraju, osobistych rozmów ze zwykłymi Ukraińcami i zobaczenia na własne oczy, co zrobił tam reżim Władimira Putina.
Drugim tematem rozmów prezydenta Ukrainy z premierem Republiki Włoskiej była realizacja formuły pokojowej, która ma powstrzymać rosyjską agresję i zapobiec jej powtórzeniu się w przyszłości.
„Niestety, Rosja ponownie odpowiedziała na naszą formułę pokojową rakietami i artylerią. Ona nie jest zainteresowana pokojem, wszyscy powinniśmy to sobie uświadomić. Nie chcą pokoju. Ale pokój jest dla nas, Ukraińców, przede wszystkim bardzo ważny. A nasi partnerzy – tak to widzę – w szczególności Włochy. Ukraińska formuła pokoju składa się z dziesięciu punktów, które kompleksowo eliminują zagrożenia dla pokoju. Dziesięć bardzo konkretnych kroków” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.
W szczególności podkreślił, że jeden z punktów formuły pokojowej przewiduje powrót na Ukrainę wszystkich przetrzymywanych w Rosji Ukraińców, a także wszystkich dzieci i dorosłych przymusowo deportowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej.
„To dla mnie, dla nas, niezwykle drażliwy temat: tysiące ukraińskich dzieci wywieziono na terytorium państwa agresora. Wiadomo na pewno o 19 393 dzieciach – to konkrety z imionami i nazwiskami. Zostały skradzione przez Rosję. Ale rzeczywista liczba może być znacznie wyższa – na terenach okupowanych obecnie przez Rosję przebywało co najmniej 200 tysięcy dzieci, więc nie znamy losu wszystkich tych dzieci” – powiedział prezydent Ukrainy.
Podkreślił konieczność jak najszybszego podjęcia działań w celu powrotu do ojczyzny porwanych przez Rosję małych Ukraińców.
Ponadto, jak zaznaczyła głowa państwa, kraje europejskie powinny nadal zmniejszać swoją zależność od Rosji, w szczególności od jej źródeł energii, tak aby agresor nie miał możliwości manipulacji.
„Jednym z elementów tego są sankcje. Dziękuję za poparcie sankcji przeciwko agresji Rosji” – podkreślił.
W kontekście integracji europejskiej Prezydent Ukrainy zaznaczył, że mimo wojny nasz kraj na pewno zrealizuje zalecenia Komisji Europejskiej, które otrzymał w zeszłym roku.
„To dla nas wielka motywacja, aby być wśród równych, zostać członkiem Unii Europejskiej. Będzie dobrze, gdy w tym roku Rada Europejska zatwierdzi decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE” – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Odnosząc się do interakcji Ukrainy z NATO, szef państwa podkreślił znaczenie pogodzenia decyzji politycznych z rzeczywistą współpracą.
„Już teraz mamy większe znaczenie w obronie i współpracy niż granice polityczne, które obecnie istnieją dla Ukrainy i NATO. Ukraina już teraz broni wspólnej wolności, tak jak zrobiłby to każdy członek Sojuszu. Dlatego dobrze będzie, jeśli decyzje polityczne będą oparte na realiach” – podkreślił prezydent.
Wołodymyr Zełenski powiedział, że oczekuje, że szczyt NATO w Wilnie ustali algorytm wejścia Ukrainy do Sojuszu, a także jasne zrozumienie gwarancji bezpieczeństwa dla ich kraju przed przystąpieniem do NATO.
„Tak więc, w wyniku dzisiejszych negocjacji, chciałbym przede wszystkim wyrazić państwu osobistą wdzięczność i wdzięczność narodu ukraińskiego. Po drugie: więcej bezpieczeństwa, więcej współpracy, więcej możliwości przywrócenia pokoju” – powiedział prezydent Ukrainy.
W kontekście powojennej odbudowy Ukrainy strony omówiły przygotowanie podstaw udziału ukraińskiego i włoskiego biznesu w projektach odbudowy. „Jesteśmy tym bardzo zainteresowani. To doda dobrobytu i siły zarówno Ukraińcom, jak i Włochom” – powiedział prezydent i podziękował Giorgi Meloni za konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy, która odbyła się 26 kwietnia.
Ze swojej strony szefowa włoskiego rządu podkreśliła, że jej kraj będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Jej zdaniem Włochy i naród włoski będą nadal udzielać Ukrainie pomocy zarówno w ramach współpracy dwustronnej jak i wielostronnej.
Giorgia Meloni zaznaczyła, że Włochy w pełni popierają wszystkie sankcje wobec Rosji w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju, a także będą współpracować z partnerami w celu udzielenia Ukrainie pomocy zbrojeniowej.
„Nie można narzucić Ukrainie żadnego niesprawiedliwego pokoju, a każde porozumienie pokojowe musi być wspierane przez naród ukraiński. Pokój osiągniemy tylko wtedy, gdy Rosja przestanie prowadzić działania zbrojne i będzie atakować cele cywilne” – przekonuje.
Premier Republiki Włoskiej zaznaczył, że Włochy popierają formułę pokoju zaproponowaną przez prezydenta Ukrainy.
Meloni zadeklarowała dalsze wsparcie dla Black Sea Grain Initiative w celu zapewnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego, odbudowy infrastruktury krytycznej Ukrainy, współpracy obu krajów w dziedzinie medycyny oraz ochrony ukraińskiego dziedzictwa kulturowego.
„Nasza interakcja, osobista przyjaźń jest gwarancją wszystkich tych obszarów współpracy. Jestem przekonany, że Ukraina zwycięży, odrodzi się jeszcze silniejsza i bogatsza” – podsumowała Meloni.