GOSPODARKAPOLSKA

Rząd potwierdza. USA pomoże w budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Amerykańska technologia reaktorów AP1000

Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce.

Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.

„Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Podjęliśmy decyzję o posadowieniu pierwszej elektrowni jądrowej na terytorium Polski. To historyczny moment – bo energetyka jądrowa to czysta i bezpieczna forma oraz jedna z najtańszych opcji produkcji energii – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, w której udział brała także minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Zaznaczył, iż dzisiaj świat żyje wydarzeniami na Ukrainie.

– Musimy postawić na sprawdzone technologię oraz partnerów dlatego z satysfakcją zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską, która jest najwyżej i najbardziej zaawansowana. Ta uchwała, którą Rada Ministrów przyjęła – jest wyborem partnera amerykańskiego, który ma sprawdzoną i zaawansowaną technologię. Elektrownie jądrowe w Unii Europejskiej są standardem, a teraz realizujemy kolejne wyznaczone cele w temacie energetyki dla naszego kraju – zaświadczył.

Jak wspomniał, energetyka jądrowa musi działać w poważnym państwie jakim jest Polska.

– Jesteśmy gotowi rozwijać technologie oraz współpracować z partnerami, aby nasz kraj stale się rozwijał, a to jest nasz najwyższy priorytet. Niezależnie od tego pierwszego projektu jesteśmy gotowi działać, aby powstawały kolejne takie obiekty. Dlatego wicepremier Jacek Sasin odbywał ostatnio rozmowy w Korei Południowej i powstanie druga taka elektrownia w Polsce. Tworzymy mix energetyczny, który będzie opierał się o wiatr, atom, wodór. Zapewniam, że w najbliższych dekadach będziemy także dalej korzystać z elektrowni węglowych, aby wykorzystywać ten naturalny surowiec – poinformował.

– Nigdy Polska nie była tak blisko energetyki jądrowej jak dzisiaj. Została złożona pełna dokumentacja, aby uzyskać akceptację środowiskową. Kolejne etapy będą przebiegać sukcesywnie. Do 2033 roku zostanie uruchomiony pierwszy reaktor. Każdy blok atomowy to ogromna ilość miejsc pracy, a elektrownia jądrowa takie właśnie możliwości stwarza. Umożliwi rozwój w wielu dziedzinach dla mieszkańców danego regionu gdzie taka elektrownia atomowa powstanie – zaświadczyła minister Anna Moskwa.

O budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz towarzyszące jej działania o naturze ekonomicznej i hybrydowej, stawiają sektor energetyczny w Europie w obliczu bardzo poważnych wyzwań. Potwierdzają tym samym konieczność podjęcia pilnych rozstrzygnięć w zakresie wyboru partnera w ramach realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej.

Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest jednoznacznym potwierdzeniem strategicznego podejścia obu państw do kwestii suwerenności Polski oraz bezpieczeństwa energetycznego całej Europy Środkowo-Wschodniej.

– Polska jeszcze nigdy nie była tak blisko wybudowania elektrowni jądrowej jak dziś. Decyzja dot. potwierdzenia strategicznego partnerstwa z USA mocno nas przybliża do realizacji tego projektu – powiedziała minister.

– Działamy zgodnie z harmonogramem. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej – dodała.

Zdaniem minister budowa elektrowni jądrowych jest kluczem do zapewnienia suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz długofalowym programem cywilizacyjnym, który przyczyni się do powstania nowych gałęzi przemysłu w Polsce

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, zwróciła uwagę, że potwierdzając wybór amerykańskiej technologii reaktorów dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, pozostajemy otwarci na współpracę z europejskim i światowym przemysłem, także w kontekście budowy drugiej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Rada Ministrów uznała za konieczne przyspieszenie przygotowań do realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej, bez wskazania technologii na obecnym etapie. Takie podejście pozwoli na dostosowanie kryteriów wyboru technologii drugiej elektrowni do procesu transformacji systemu elektroenergetycznego oraz szerszych uwarunkowań i priorytetów.

– Wybór technologii dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej skutecznie przybliża nas do realizacji tego strategicznego projektu, a właściwe zapewnienie finansowania budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce umożliwi obniżenie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym uwzględnieniu interesu odbiorców końcowych – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Mając na uwadze najbezpieczniejsze, sprawdzone technologie reaktorów, stabilność systemu elektroenergetycznego oraz potrzebę przyspieszenia redukcji emisyjności polskiej gospodarki, rząd stwierdził zasadność wyboru amerykańskiej technologii reaktorów AP1000 dla tej elektrowni jądrowej, która ma już wskazaną preferowaną lokalizację.

Technologiczną możliwość budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w zakładanym czasie, w oparciu o reaktor AP1000 potwierdził Raport koncepcyjno-wykonawczy (ang. Concept and Execution Report), złożony 12 września br. zgodnie z polsko-amerykańską międzyrządową umową o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 r. Raport wskazał również na potencjalne źródła finansowania projektu z uwzględnieniem zaangażowania instytucji rządu Stanów Zjednoczonych, tj. Export-Import Bank of the United States oraz U.S. International Development Finance Corporation.

Przyjęta uchwała Rady Ministrów, akceptując złożony Raport, daje podstawę do dalszej realizacji wzajemnych zobowiązań wynikających z umowy, w tym wsparcia zaangażowanych podmiotów gospodarczych, jak i działań na poziomie rządowym – poczynając od regulacji, badań, szkolenia kadr, poprzez rozwój łańcuchów dostaw, kampanie mające na celu wzrost świadomości społecznej, aż po współpracę przy projektach w energetyce jądrowej w Europie.

– Energia jądrowa to nie tylko czysta, pewna i własna energia, ale też rozwój gospodarczy oraz nowe miejsca pracy dla mieszkańców Polski – wyjaśniła minister Anna Moskwa.

Potwierdzenie przez Radę Ministrów strategicznego partnerstwa z USA jest kluczowym krokiem w procesie wyłonienia dostawcy konstrukcji bloków jądrowych, który prowadzony jest z zaangażowaniem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, odpowiedzialnej za przygotowanie i realizację inwestycji w energetykę jądrową w Polsce.

1 2Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button