Rysiowy rekord! Aż pięć kociąt w jednym miocie. Jest nagranie z fotopułapki

Dzika przyroda

Mamy rysiowy rekord!

Na nagraniach z fotopułapki Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego uchwycono rysią mamę – Dianę wraz z aż pięcioma kociętami. Być może jest to pierwszy udokumentowany przypadek tak licznego potomstwa u tych majestatycznych zwierząt.

– Samica rysia rodzi z reguły od jednego do maksymalnie czterech potomków w jednym miocie. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informację od Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, że rysica Diana urodziła na wolności aż pięć młodych! W czerwcu tego roku jedna z samic urodziła aż czwórkę kociąt, co już jest sporą liczbą. Piątka to prawdziwy rekord! – komentuje Stefan Jakimiuk, starszy ekspert w zakresie ochrony gatunków WWF Polska.

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze

5 kociąt – tego jeszcze nie było!

„Diana to dwuletnia rysica wypuszczona na wolność w maju zeszłego roku. W tym roku po praz pierwszy została mamą. Bardzo długo nie chciała nam ujawnić jak liczne ma potomstwo. Tylko u niej nie udało się niczego ustalić aż do końca lipca. Wielokrotne zastawianie fotopułapek nie przyniosło rezultatu. Rysica sprytnie omijała wszystkie kamery. Jednak w końcu nadeszła chwila prawdy. Przeglądając filmy z jednej z fotopułapek byliśmy pewni, że wzrok płata nam figla. Liczymy: jeden, dwa, trzy, cztery kociaki! Szok! Znowu padł rekord. To już czwarta samica z tak licznym potomstwem w tym roku! Jakie było nasze zaskoczenie, gdy na następnych filmach wyłonił się PIĄTY kociak.

Kilka razy przeglądaliśmy i liczyliśmy wszystkie kociaki, ale dowody mówią same za siebie (sami zobaczcie!). Być może jest to pierwszy udokumentowany przypadek posiadania tak licznego potomstwa u rysi. I nawet nie chodzi tutaj o pierwszy miot (tak, Diana jest pierworódką!), ale o wszystkie urodzenia wśród rysic.”

Diana to dwuletnia rysica wypuszczona na wolność w maju 2022 roku. Jest to jej pierwszy miot, co jeszcze bardziej zwiększa rangę tego wydarzenia. Maluchy przyszły na świat na początku maja bieżącego roku, jednak ich liczba pozostawała tajemnicą aż do końca lipca. Wcześniejsze wielokrotne ustawianie fotopułapek nie przynosiło żadnych rezultatów. Warto było czekać!

– Od początku trwania projektu reintrodukcji tego gatunku wypuściliśmy ponad 70 rysi. Trudno powiedzieć ile kociąt urodziło się do tej pory ma wolności, ponieważ wiemy tylko o tych, które urodziły matki z założonymi obrożami telemetrycznymi. W 2022 roku urodziły się co najmniej 44 kocięta. O tylu przynajmniej wiemy, możliwe, że urodziło się ich więcej. – mówi Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze

Niespełna roczna kotka została mamą!

„Agnes to córka Azjatki, urodzona na wolności pod koniec czerwca zeszłego roku. W marcu bieżącego roku została jej założona obroża, dzięki której możemy śledzić jej losy na wolności. Jeszcze w tym samym miesiącu rozpoczęła ona życie na wolności na własną łapę. Bez najmniejszego problemu zdobywała pożywienie.

Agnes to bardzo skryta rysica, której obserwacje bezpośrednie są praktycznie niemożliwe. Nawet ustawianie fotopułapek rzadko przynosi pożądany efekt. Tylko raz udało nam się ją nagrać przy ofierze. Jednakże analizując dane telemetryczne, naszą uwagę zwróciło nietypowe zachowanie tej młodej rysicy, ponieważ przez 5 tygodni wracała do jednego miejsca. Wyglądało to jakby miała potomstwo, ale przecież ona sama ledwo skończyła rok. Byliśmy pewni, że to niemożliwe i zaciekawieni ruszyliśmy w teren.

Miejsce do którego się wracała to wykroty bukowe, potencjalnie idealne miejsce na wykocenie, jednak podczas tej wizyty nie udało nam się spotkać Agnes. Jednakże nie odpuszczając sprawdziliśmy ostatnią lokalizację Agnes i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Dzięki nadajnikowi VHF w obroży telemetrycznej, mamy pewność, że okrążała nas w wysokiej trawie, jednak była dla nas zupełnie niewidoczna.

Dzięki naszemu uporowi udało nam się znaleźć w pobliżu kocię, które było bardzo sprytnie ukryte wśród wykrotów. Już zaczęliśmy posądzać rysie o podrzucanie sobie kukułczych jaj, jednak mamy pewność, że Agnes przystąpiła do rozrodu jako niespełna roczna samica! Jest to zadziwiające, ponieważ biologia tego gatunku wyraźnie wskazuje, że samice przystępują do rozrodu w drugim roku życia, lecz jak sama natura potwierdza, od każdej reguły są wyjątki.”

Exit mobile version