POLSKA

Ruszyła zbiórka podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy In Vitro

Polskie sprawy

18 listopada ruszyła zbiórka podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy In Vitro.

Założeniem projektu jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedury in vitro.

Monika Wielichowska, posłanka PO o in vitro

„Chcemy przeznaczyć na to co najmniej 500 milionów złotych rocznie.

• W wyniku rządowego programu za czasów Premiera Donalda Tuska i Premier Ewy Kopacz w latach 2013-2016 na świat przyszło co najmniej 22 191 dzieci. Wciąż rodzą się kolejne dzieci.

Niestety, PiS po dojściu do władzy zlikwidował ten program o zastąpił go nieefektywną metodą naprotechnologii.
Chcemy przywrócić Polkom i Polakom możliwość korzystania z najskuteczniejszej metody leczenia niepłodności jaką jest in vitro.

• In vitro jest znane i stosowane na świecie od ponad 40 lat.
Niepłodność jest klasyfikowana przez WHO jako choroba cywilizacyjna.
Na świecie dzięki metodzie in vitro urodziło się 9 mln dzieci, w tym min. 100 tys. w Polsce.

W Polsce pierwsze dziecko poczęte metodą in vitro przyszło na świat w 1987 roku.

Za opracowanie metody In vitro, jej twórca – Robert Geoffrey Edwards – otrzymał Nagrodę Nobla 4 października 2010 roku.

• Problem niepłodności dotyka 15–20% par, które znajdują się w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce na niepłodność dotyka około 3 milionów osób.

• W Polsce w 2021 r. liczba urodzeń spadła najbardziej od zakończenia II Wojny Światowej. Finansowe wsparcie państwa tych, którzy zmagają się z problemem niepłodności to jeden ze sposobów na zmianę tego trendu.

• Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. W przyszłości dotknie jeszcze wiele i wielu z nas. Musimy być na to przygotowani – przede wszystkim z perspektywy równego dostępu do leczenia. Leczenie niepłodności jest bardzo złożone i dotyczy kompleksowej diagnostyki. Niestety metody leczenia niepłodności, takie jak zapłodnienie pozaustrojowe (IVF, inaczej in vitro) nie są objęte rządowym finansowaniem. Dzieje się to ze szkodą dla pacjentów, społeczeństwa i naszego państwa. Między innymi z tego powodu dostępność w Polsce do leczenia niepłodności jest oceniana jako jedna z najniższych spośród wszystkich krajów Europy.

• Metoda zapłodnienia pozaustrojowego, jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności.

Dlatego powołaliśmy obywatelski komitet, który przygotował obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego prowadzonego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji. Jestem sekretarzem tego komitetu.

• Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę.”

Zbiórka podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy In Vitro (fot. B. Nowacka/FB)

Organizatorzy o tym projekcie

„TAK Projekt Ustawy Obywatelskiej trafi pod głosowanie! Tylko TAK mamy szanse na pomoc trzem milionom osób w Polsce!

TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie!

Projekt zainicjowała Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz, wspierając Obywateli w walce o równy dostęp do leczenia. Jego założeniem jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi in vitro. Ma być to co najmniej 500 milionów złotych rocznie.

Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. W przyszłości dotknie jeszcze wiele i wielu z nas. Musimy być na to przygotowani – przede wszystkim z perspektywy równego dostępu do leczenia. Szacuje się, że w na niepłodność choruje około 3 milionów osób.

Leczenie niepłodności jest bardzo złożone i dotyczy kompleksowej diagnostyki. Niestety metody leczenia niepłodności, takie jak zapłodnienie pozaustrojowe (IVF, inaczej in vitro) nie są objęte rządowym finansowaniem. Dzieje się to ze szkodą dla pacjentów, społeczeństwa i naszego państwa. Między innymi z tego powodu dostępność w Polsce do leczenia niepłodności jest oceniana jako jedna z najniższych spośród wszystkich krajów Europy.

Metoda zapłodnienia pozaustrojowego, jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności.

Dlatego też powołujemy do życia obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego prowadzonego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji.

Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę.

Mamy czas do końca stycznia na zebranie 100 000 podpisów pod projektem ustawy.

W skład komitetu oprócz Premier Ewy Kopacz wchodzą członkowie organizacji społecznych, pacjenckich, eksperckich, lekarskich, blogerzy i osobowości świata mediów a także polityczki, politycy i działacze samorządowi, tacy jak prof. Marian Szamatowicz (który pierwszy w Polsce dokonał zabiegu in-vitro), Marta Górna (Przewodnicząca Stowarzyszenia Nasz Bocian), prof. Rafał Kurzawa (Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii), prof. Ewa Wender-Ożegowska, Karolina Kardas (Dyrektorka Fundacji MRM), Narine Szostak i Karolina Klimowicz (blogerki), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, europosłowie Bartosz Arłukowicz, Elżbieta Łukacijewska, posłanka Barbara Nowacka, Wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek czy radna województwa Wielkopolskiego Marta Dzikowska.

Przewodniczącą Komitetu jest Agnieszka Pomaska, a Wiceprzewodniczącą Małgorzata Rozenek-Majdan.

Liczymy że zbierzemy znacznie więcej i pokażemy jaka drzemie w nas siła!

In vitro to ludzie…TAK dla in vitro!”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button