POLSKA

Ruszyła rejestracja dla seniorów 70+. Pierwsi lekarze spoza UE w Polsce

Szczepienia na covid-19

22 stycznia o godz. 6:00 rozpoczęła się rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia.

Grupa uprawnionych liczy 2,7 mln osób. Szef KPRM apeluje o cierpliwość: – Prosimy o zrozumienie tego, że obecnie nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich seniorów terminów szczepień będzie dostatecznie dużo – powiedział Michał Dworczyk. – W pierwszym momencie, gdy rusza rejestracja danej grupy, jest duży napór na infolinię czy stronę. Zdarza się, że trzeba poczekać na dodzwonienie się. Tak mieliśmy w ostatni piątek, kiedy zaczęła się rejestracja seniorów 80+. Natomiast później już dużo łatwiej jest się dodzwonić. Dlatego prośba o odrobinę cierpliwości.

Po informacji od firmy Pfizer o redukcji dostaw, rząd musiał zmienić harmonogram szczepień. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zabezpieczono dawki dla tych, którzy przyjęli już pierwszą szczepionkę. Proces szczepień jest stale kontrolowany. Jeśli producenci będą się wywiązywać z harmonogramów dostaw, proces ten powinien być niezaburzony.

Przez pierwsze 3 godziny zapisało się ponad 150 tys. osób, zainteresowanie jest bardzo duże.
Infolinia notowała ponad 300 tys. prób połączeń na minutę, stąd też wystąpiły i występują problemy z połączeniem z infolinią. Każdy, kto usłyszy na infolinii, że w jego miejscowości nie ma już terminów, może zostawić swój pesel i nr tel. Jak będą wolne terminy, do tej osoby zadzwoni konsultant.

Od samego początku rząd twierdzi, że zgodnie z umową z KE do Polski zostaną dostarczone szczepionki do końca Q1, które pozwolą zaszczepić 3,1 mln pacjentów. Z uwagi na ograniczenia w dostawach nie będzie w stanie zaszczepić większej liczby osób w Q1.

Do 31 marca zostanie zaszczepionych 3 100 000 pacjentów (te dane ciągle zmieniają się – red.).

Kolejne ułatwienie to wysłanie SMS na numer 664 908 556 o treści: SZCZEPIMY SIE. Po wysłaniu SMS, zostanie wysłana prośba o podanie danych, które trafią do systemu i konsultant zadzwoni, gdy będą wolne terminy.

„Możemy zagwarantować, że każdy senior w Polsce, który będzie chciał, zostanie zaszczepiony. Apelujemy, by seniorzy nie szli do przychodni i POZ, żeby nie narażać się na zakażenie. Prosimy o korzystanie z infolinii i formularzy online” – deklaruje rząd.

Szczepienia przeciw covid-19. Dane z 22 stycznia (fot. KPRM)

Pierwsi lekarze spoza UE otrzymali zgodę na wykonywania zawodu w Polsce w tzw. systemie uproszczonym

Pięciu lekarzy z Białorusi i Ukrainy otrzymało zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w ramach tzw. systemu uproszczonego. Decyzje w tej sprawie wręczył w czwartek minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

– Do tej pory lekarze spoza Unii Europejskiej, którzy chcieli pracować na rzecz polskiego systemu opieki zdrowotnej mieli przed sobą różne bariery
administracyjne – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej. – Dlatego uprościliśmy dotychczasową procedurę uzyskania prawa wykonywania zawodu. Z końcem 2020 r. zostały przyjęte dwa akty prawne, które ułatwiły pracę w Polsce lekarzom lub lekarzom dentystom spoza terytorium państw członkowskich, jednocześnie gwarantując wysoką jakość leczenia Polaków.

Obecnie w Polsce funkcjonują 3 warianty ubiegania się o prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty w ramach systemu uproszczonego w zależności od uzyskanych kwalifikacji przez lekarzy/lekarzy dentystów poza UE.

Lekarze, w ramach każdego z wariantów mogą pracować w Polsce na uproszczonych zasadach maksymalnie 5 lat. Po tym okresie, jeżeli nie spełnią wszystkich warunków kwalifikacyjnych, tak jak ma to miejsce w przypadku lekarza polskiego – dyplom ukończenia szkoły wyższej uznany za równoważny z dyplomem wydawanym przez polskie uczelnie (nostryfikacja lub Lekarski Egzamin Weryfikacyjny, staż podyplomowy uznany w Polsce przez Ministra Zdrowia za odbyty lub faktycznie odbyty w Polsce oraz Lekarski/Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, tracą uprawnienia zawodowe.

Lekarz, który otrzymał prawo wykonywania zawodu w tzw. systemie uproszczonym, ma w Polsce status lekarza bez specjalizacji. Jego specjalizacja zdobyta w dotychczasowej karierze może zostać uznana dopiero, gdy lekarz posiada Prawo Wykonywania Zawodu o charakterze nieograniczonym.

Do 20 stycznia 2021 r. do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 46 wniosków (głównie z Białorusi i Ukrainy). 34 z nich dotyczy lekarzy, a 12 lekarzy dentystów. Pięć postępowań zostało zakończonych, a pozostałe wnioski są w trakcie analizy lub uzupełnienia.

Lekarze, którzy uzyskali prawo wykonywania zawodu w trybie uproszczonym:

  1. Victar Anikevich, tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej uzyskał na Białorusi
  2. Aleh Tafeliuk, tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych uzyskał na Białorusi
  3. Hleb Lukhanin, tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii ogólnej uzyskał na Białorusi
  4. Dmytry Veryha, tytuł specjalisty w dziedzinie urologii uzyskał na Ukrainie
  5. Olena Guz, tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii uzyskał na Ukrainie
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button