Rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym w Pruszkowie

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2019

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym w Pruszkowie to jedna z największych imprez sportowych odbywających się w tym roku w Polsce.

O 20 kompletów medali w 10 konkurencjach powalczy blisko 450 najlepszych na świecie zawodników.

Z kadrą Polski, tuż rozpoczęciem imprezy, spotkał się minister Witold Bańka.

W składzie Reprezentacji Polski kibice w Pruszkowie będą mieli okazję zobaczyć aktualnie najlepszych polskich zawodników, wśród nich spore grono sportowców, należących do Programu team100.

KOBIETY :

konkurencje sprinterskie – Julita Jagodzińska (team100), Marlena Karwacka (team100), Urszula Łoś
konkurencje średniodystansowe – Justyna Kaczkowska (team100), Łucja Pietrzak, Daria Pikulik (team100), Wiktoria Pikulik, Marta Jaskulska (team100), Nikol Płosaj (team100)

MĘŻCZYŹNI:

konkurencje sprinterskie – Mateusz Lipa, Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk (team100), Rafał Sarnecki, Maciej Bielecki, Mateusz Miłek (team100), Patryk Rajkowski (team100)
konkurencje średniodystansowe – Alan Banaszek (team100), Adrian Kaiser, Szymon Krawczyk (team100), Filip Prokopyszyn (team100), Wojciech Pszczolarski, Bartosz Rudyk, Adrian Tekliński, Daniel Staniszewski (team100), Szymon Sajnok (team100)

Tissot UCI Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym odbędą się w dniach 27 lutego – 3 marca br. w Pruszkowie na torze kolarskim Arena Pruszków. Przebieg rywalizacji będzie transmitowany do ponad 70 krajów na świecie.

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym UCI są jednymi z najstarszych zawodów mistrzowskich na świecie. Mają swoje korzenie w amatorskim konkursie kolarskim organizowanym w 1893 roku w Chicago przez ICA (International Cycling Association). Od 1895 roku w Kolonii w Niemczech odbyły się odrębne wyścigi dla amatorów i profesjonalistów. Dopiero w 1993 roku zdecydowano się połączyć dwa wyścigi i od tego czasu amatorzy i profesjonalni zawodnicy brali udział w mistrzostwach „otwartych”.

Mistrzostwa są otwarte dla rowerzystów wybranych przez krajowe stowarzyszenia rowerowe i pojawiają się w barwach własnego kraju. Zwycięzcy otrzymują tęczową koszulkę oprócz złotego medalu, a drugie i trzecie miejsca otrzymują odpowiednio srebrne i brązowe medale. Byli mistrzowie świata mają prawo nosić tęczowe kolory na rękawach swoich T-shirtów.

Najczęściej śledzonym narodem są Francuzi, którzy do tej pory zdobyli aż 141 złotych medali (łącznie 375 medali). Za nimi są Brytyjczycy ze 104 złotymi medalami (246 z nich wszystkich) i Holendrzy (88 mistrzostw i łącznie 263 medale), którzy w 2018 roku gospodarzyli mistrzostwa świata w Apeldoorn.

Polacy goszczący tę imprezę po raz drugi w historii mistrzostw świata, do tej pory zgromadzili 23 medale – w tym 9 złotych medali.
Podczas ostatnich mistrzostw świata w UCI klasyfikację medalową wygrał Holender, który wygrał 12 krążków, w tym 5 złotych. Szymon Sajnok, który codziennie jeździ w barwach CCC Sprandi Polkowice, był mistrzem świata w Omnium.
(msit)

Exit mobile version