Rozmowy Radosława Sikorskiego i Andrzeja Dudy z Davidem Cameronem

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Estonii

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Warszawie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem.

Była to pierwsza oficjalna wizyta Davida Camerona w Polsce w roli Sekretarza Stanu ds. Zagranicznych i Wspólnoty Narodów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Rozmowy dotyczyły bieżącej sytuacji na arenie międzynarodowej, w tym wsparcia militarnego, gospodarczego i politycznego dla Ukrainy oraz planów jej odbudowy. Ponadto, ministrowie dyskutowali nt. sankcji przeciwko Rosji i Białorusi, zbliżającego się szczytu NATO, a także kryzysu na Bliskim Wschodzie i sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej. Podczas oświadczeń, szefowie dyplomacji wspólnie zaapelowali do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych o przyjęcie ustawy o pomocy dla walczącej Ukrainy.

Spotkanie było okazją do szczegółowego przeglądu stanu relacji dwustronnych. Szef polskiego MSZ podkreślił polsko-brytyjskie zaangażowanie w obszarze walki z terroryzmem, przestępczości zorganizowanej i dezinformacji. Ministrowie Sikorski i Cameron mówili także o wspólnych planach związanych z realizacją wzmocnionej współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony. Rozmawiali ponadto o potrzebie dalszej intensyfikacji współpracy w obszarze przemysłów zbrojeniowych, z uwzględnieniem potencjalnej współpracy trójstronnej z udziałem Ukrainy.

David Cameron i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Spotkanie z brytyjskim Ministrem Spraw Zagranicznych

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Davida Camerona, Ministra Spraw Zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Tematem spotkania były relacje dwustronne, przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie oraz sytuacja na Ukrainie.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Estonii

Minister Radosław Sikorski spotkał się 14 lutego z szefem estońskiej dyplomacji Margusem Tsahkną. Głównymi tematami rozmowy były kwestie bezpieczeństwa i dalsze wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Minister Sikorski podziękował Estonii za jej dotychczasowe zaangażowanie i wsparcie. Polska i Estonia są zdecydowane kontynuować polityczną, wojskową, gospodarczą i humanitarną pomoc dla tego kraju.

Rozmówcy zgodzili się, że dla osłabienia rosyjskiej machiny wojennej konieczne jest jak najszybsze przyjęcie kolejnego pakietu sankcji, zwalczanie procederu omijania dotychczas wprowadzonych rozwiązań oraz wypracowanie regulacji pozwalających na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów na cele odbudowy Ukrainy.

Ministrowie omówili ponadto możliwości wsparcia procesu ukraińskiej akcesji do Unii Europejskiej i zbliżenia Kijowa do członkostwa w NATO.

Margus Tsahkna i Radosław Sikorski (S. Indra/MSZ)

Wśród poruszanych podczas spotkania tematów znalazły się także sytuacja bezpieczeństwa w regionie i przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie. Ministrowe podkreślili, że Polska i Estonia będą nieustannie zabiegać o polityczną i wojskową adaptację Sojuszu wobec rosyjskich zagrożeń.

Ponadto, poruszona została także kwestia rozwoju współpracy dwustronnej. Strony zgodziły się, że relacje Polski i Estonii są bardzo dobre i wyraziły chęć zacieśniania relacji, zarówno w formacie bilateralnym, jak wielostronnym.

Exit mobile version