POLSKA

Rozmowy Dudy, Morawieckiego i Raua z ministrem spraw zagranicznych Japonii Hayashim o pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie

Oszacowanie potrzeb ukraińskich uchodźców i możliwości udzielenia wsparcia przez Japonię to główne tematy spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem spraw zagranicznych Japonii Yoshimasą Hayashim.

Jest specjalnym wysłannikiem premiera Japonii ds. pomocy humanitarnej. To kolejne już spotkanie z serii licznych działań dyplomatycznych premiera Mateusza Morawieckiego na rzecz budowy globalnej solidarności z Ukrainą. Polska docenia silne poparcie Japonii dla działań mających na celu powstrzymanie inwazji Rosji na Ukrainę. Oba kraje zgodnie postrzegają rosyjską agresję jako poważne zagrożenie dla porządku światowego.

Skoordynowane działania na rzecz Ukrainy

Rozmowy dotyczyły oszacowania potrzeb związanych z pomocą dla ukraińskich uchodźców i możliwości udzielenia wsparcia przez Japonię. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że pomoc uchodźcom – zapewnienie edukacji, ochrona zdrowia, wsparcie psychologiczne i społeczne czy nauka języków jest przedsięwzięciem niezwykle kosztownym. Kryzys na tak dużą skalę oznacza ogromne koszty, których żadne państwo nie jest w stanie pokryć samodzielnie.

Polska stała się wielkim hubem humanitarnym. Przez polsko-ukraińską granicę przejeżdżają tiry z pomocą rzeczową dla mieszkańców kraju ogarniętego wojną. Wczoraj dostarczyliśmy największy transport żywności na Ukrainę – łącznie 1500 ton.

Dotychczasowe działania Japonii w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainę

Minister spraw zagranicznych Japonii przekazał w czasie spotkania pismo premiera Japonii skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego. To deklaracja przekazania kolejnych 100 mln dolarów na pomoc humanitarną Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców, w tym dla Polski. Jednocześnie Japonia wyraża gotowość do przyjęcia ukraińskich uchodźców w największym możliwym zakresie.

W ramach działań w Grupie G-7 Japonia nałożyła szereg sankcji ekonomicznych na Rosję i Białoruś. Ostatnią decyzją rządu w Tokio było wprowadzenie embarga na eksport do Rosji luksusowych samochodów, biżuterii i dzieł sztuki.

Solidarność z dotkniętą wojną Ukrainą okazują także japońskie firmy. Wiele z nich podjęło decyzję o zawieszeniu działalności lub eksportu na rynek rosyjski.

Polska pomoc humanitarna dla Ukrainy

Każdego dnia Ukrainę w obawie przed wojną opuszcza tysiące osób. Szukają schronienia w wielu państwach, przede wszystkim jednak w Polsce. Polski rząd błyskawicznie uruchomił bardzo rozbudowany system pomocy. Jest ona kierowana zarówno na teren Ukrainy oraz dla uchodźców, którzy znajdą się już po stronie polskiej. Przygotowana została duża baza logistyczna, noclegowa, a przede wszystkim cały proces rozlokowywania osób.

Od rozpoczęcia działań zbrojnych w Ukrainie już ponad 2,4 mln osób z tego kraju wjechało do Polski. Działania pomocowe podejmowane są na wielu płaszczyznach, co dostrzegane jest przez przedstawicieli organizacji międzynarodowych, innych państw czy ambasadorów.

Duda i Hayashi

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych – Specjalnym Wysłannikiem premiera Japonii Yoshimasą Hayashim.

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim, przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce, ministra Spraw Zagranicznych – Specjalnego Wysłannika Premiera Japonii Yoshimasę Hayashiego.

Głównym celem wizyty ministra Hayashiego jest oszacowanie potrzeb Polski związanych z pomocą dla uchodźców ukraińskich oraz możliwości udzielenia wsparcia przez Japonię.

Obie strony rozmawiały także o konieczności współpracy w zakresie zatrzymania działań wojennych prowadzonych przez Rosję na terytorium Ukrainy oraz pociągnięciu winnych zbrodni wojennych do odpowiedzialności.

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim, przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce, ministra Spraw Zagranicznych – Specjalnego Wysłannika premiera Japonii Yoshimasę Hayashiego (fot. KPRP)

Prezydent RP podziękował rządowi Japonii za przyłączenie się do międzynarodowych sankcji oraz za szybką reakcję dużej części japońskich przedsiębiorstw, które zdecydowały się na ograniczenie lub tymczasowe wstrzymanie działalności w Rosji. Podkreślił także, że reakcja świata, w tym Polski i Japonii, wobec zbrodni dokonywanych przez Rosję na Ukrainie powinna być stanowcza, sankcje powinny objąć wiele sektorów współpracy – w tym także sektor energetyczny. Podziękował rozmówcy także za szybką reakcję Japonii i współpracę ze stroną polską na rzecz pomocy potrzebującym z Ukrainy. Rozmówcy wyrazili nadzieję, że wizyta przyczyni się do zwiększenia wsparcia i wkładu Japonii na rzecz zarządzania kryzysem uchodźczym oraz pomocy dla Ukrainy.

Minister Yoshimasa Hayashi przekazał na ręce prezydenta Andrzeja Dudę osobisty list od premiera Fumio Kishidy.

1 2Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button