Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 osób.
Wchodzą oni w skład zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej rozbojów na pasażerach pociągów dalekobieżnych. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora trafili do aresztu.
W wyniku przeprowadzonych przeszukań ujawniono i zabezpieczono przede wszystkim telefony komórkowe, nożyczki chirurgiczne, środki chemiczne, składany nóż, latarkę kieszonkową, klucze aluminiowe o przekroju kwadratowym, a także pieniądze polskie w łącznej kwocie ponad 21 tysięcy złotych, ponad 1000 euro, pieniądze w walucie ukraińskiej i białoruskiej oraz dwie kolekcjonerskie monety.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty i trafili do aresztu
Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił Robertowi B. (30-letniemu mieszkańcowi Warszawy) zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 § 3 kk. Pozostałych sześciu zatrzymanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia rozbojów, kradzieży szczególnie zuchwałych oraz kradzieży na szkodę podróżujących PKP.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Rzeszowie podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Grupa działała w pociągach dalekobieżnych
Z ustaleń śledztwa prowadzonego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała w pociągach dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl – pociąg „Przemyślanin”, Świnoujście – Warszawa – pociąg „Uznam”, Zielona Góra – Warszawa – pociąg „Zielonogórzanin”.
W wyniku podjętych działań ustalono, że od kilku lat w pociągach relacji Świnoujście – Przemyśl, Świnoujście – Warszawa, Zielona Góra – Warszawa, na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego na trasie danego pociągu działała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie okradali podróżnych podczas snu. Ich łupem padały głównie pieniądze znajdujące się w podręcznych saszetkach, odzieży czy bagażu.
Ofiarami gangu padali głównie obcokrajowcy, co pozwalało przypuszczać członkom grupy, że przestępstwa nie zostaną zgłoszone organom ścigania. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu byli także agresywni wobec konduktorów, których próbowano zastraszyć groźbami. Podejrzanym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą jest mieszkaniec Warszawy, 30-letni Robert B.
Policjanci CBŚP zatrzymali 4 podejrzanych w jednym z hoteli na terenie województwa wielkopolskiego. Kolejnych 3 podejrzanych zatrzymano w ich mieszkaniach. Podczas przeszukań miejsc pobytu oraz rzeczy podejrzanych zabezpieczono środki farmakologiczne i narzędzia najprawdopodobniej wykorzystywane podczas dokonywania przestępstw. Przejęto także monety kolekcjonerskie oraz pieniądze w różnej walucie: polskiej, ukraińskiej i euro.
W toku śledztwa prokurator ustalił, że podejrzani najpierw typowali podróżnego, a następnie zabierali mu pieniądze znajdujące się najczęściej w garderobie lub bagażu albo spożywali z podróżnym alkohol, celem doprowadzenia go do stanu upojenia alkoholowego. Kolejną metodą sprawców było dodawanie do alkoholu lub napojów bezalkoholowych środków mających na celu szybkie spowodowanie stanu nieprzytomności. Sprawcy zastraszali i grozili funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei, bądź załodze konduktorskiej danego pociągu w razie uniemożliwiania dokonywania przestępstw.
Potencjalni pokrzywdzeni typowani byli przez członków grupy przestępczej głównie wśród podróżujących cudzoziemców, co pozwalało przypuszczać że przestępstwa nie zostaną zgłoszone organom ścigania. Łupem sprawców padały głównie pieniądze.
Sprawa ma rozwojowy charakter, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Apel prokuratury o zgłaszanie się pokrzywdzonych napadniętych w pociągach
Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie pod sygn. PK VI WZ Ds. 12.2021 nadzoruje śledztwo prowadzone wobec zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, podkarpackiego, małopolskiego, mazowieckiego, dokonującej szeregu rozbojów, jak również kradzieży szczególnie zuchwałej na obcokrajowcach podróżujących pociągami dalekobieżnymi relacji Świnoujście – Przemyśl – pociąg „Przemyślanin”, Świnoujście – Warszawa – pociąg „Uznam”, Zielona Góra – Warszawa – pociąg „Zielonogórzanin”, poprzez doprowadzenie do stanu nieprzytomności lub bezbronności, a następnie kradzieży znacznej sumy pieniędzy lub kradzieży pieniędzy bezpośrednio znajdujących się w saszetkach, odzieży, bagażu pokrzywdzonego.
Prokuratura zwraca się do wszystkich osób, które podróżując pociągami „Intercity”, „Przemyślanin”, „Zielonogórzanin” i „Uznam” zostały w ten sposób okradzione, o poinformowanie o tym fakcie właściwych dla ich miejsca pobytu i zamieszkania jednostek policji lub prokuratury albo zwrócenie się bezpośrednio do Centralnego Biura Śledczego Policji, jak również pod numerem telefonu +48 477218984.