W Belgii odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w roundnet.
Było to wydarzenie długo wyczekiwane przez pasjonatów tego sportu wśród ludzi z niemal całego świata.
Zawody trwały przez kilka dni od 8 września do 11 września 2022 r., obejmując kilka różnych kategorii, w których rywalizowały zespoły męskie, żeńskie i pary mieszane.
Rozgrywek nie ułatwiała pogoda – deszczowa i wietrzna – ale to nie zniechęciło reprezentantów i reprezentantek Polski by stawić czoła zespołom z innych państw czy kontynentów.
Były to pierwsze w historii MŚ w roundnet!
Czym jest ten sport? ZOBACZ TUTAJ!
Jak poszło Polkom i Polakom?
Kategoria par mieszanych:
Ilość krajów jaka wystawiła swoją reprezentację w tej kategorii to 25.
W kategorii par mieszanych 8 września 2022 r., Polskę dzielnie reprezentowała drużyna z Warszawy – Piotr Nowocień i Karolina Wojtczak. Ich starania sprawiły, że Polska w tej kategorii znalazła się na 18 miejscu – dzieląc je jednocześnie jeszcze z Danią i Łotwą.
Podium kategorii par mieszanych:
- Stany Zjednoczone
- Szwajcaria
- Austria
Kolejnego dnia – piątek 9 września 2022 r., Polskie zespoły męskie i damskie walczyły w kategorii indywidualnej męskiej i kategorii indywidualnej damskiej. Oto rezultaty:
Kategoria indywidualna damska:
Ilość zespołów rywalizujących w tej kategorii to 66.
Polskę reprezentowały 3 zespoły.
Najwyższą pozycję uzyskały 2 z nich dzieląc tą samą pozycję z jeszcze 2-oma zespołami – po 1-nym z Rumunii i Francji.
Dwa damskie Polskie zespoły, które uzyskały 29 pozycję to Paulina Pojawis i Katarzyna Bonifrowska z Roundnet Szczecin oraz Karolina Wojtczak i Marta Kijo z Warszawy.
Trzeci żeński zespół reprezentujący nasz kraj zajął 38 lokatę – Małgorzata Dalidonis z Płocka oraz Maria Filipska z Żuromina.
Podium kategorii indywidualnej damskiej:
- Stany Zjednoczone
- Stany Zjednoczone
- Szwajcaria
Kategoria indywidualna męska:
Ilość zespołów rywalizujących w tej kategorii to 146.
Polskę reprezentowało 5 zespołów.
Najwyższą spośród wszystkich Polskich męskich zespołów w tej kategorii uzyskał 33 pozycję. Zespół ten tworzyli zawodnicy – Marek Szymański z Roundnet Szczecin i Jan Stachiewicz z Warszawy dzieląc tą samą pozycję z jeszcze kilkoma innymi zespołami – 2-oma zespołami z Wielkiej Brytanii, a także po 1-nym z Hiszpanii, Szwajcarii, Chile, Włoszech, Austrii.
Pozostałe 4 zespoły uplasowały się na następująco:
93 miejsce zajęły 2 zespoły z Polski – Tadeusz Pętlak i Antonii Zakroczymski z Warszawy oraz Michał Stachurski z Roundnet Gdańsk oraz Szymon Urbański z Jeleniej Góry – jednocześnie jeszcze z 1-nym zespołem z Chile, a także 1-nym zespołem z Panamy.
97 miejsce zajął zespół Piotr Nowocień i Michał Gacek z Warszawy razem z 2-oma zespołami z Tajwanu, 2-oma zespołami z Chile, a także 1-nym z Meksyku, Hiszpanii, Irlandii.
121 miejsce zajął zespół Krzysztof Dobrosz i Jan Dudzik z Warszawy – dzieląc zajęte miejsce z zespołami – po 1-nym z Japonii, Irlandii, Izraela i Meksyku.
Podium kategorii indywidualnej męskiej:
- Stany Zjednoczone
- Stany Zjednoczone
- Stany Zjednoczone
Sobota 10 września 2022 r.,
Na podstawie wyników uzyskanych przez zespoły żeńskie i męskie w odpowiedniej kategorii indywidualnej ustalono miejsca startowe reprezentacji Polski w kategoriach: żeńskich drużynowych i męskich drużynowych.
Kategoria drużynowa damska:
Ilość reprezentacji narodowych w tej kategorii to 22.
Wszystkie 3 zespoły żeńskie dawały z siebie wszystko, aby wypaść jak najlepiej – i to właśnie dzięki tym staraniom uzyskały dumne 10 miejsce oraz zamykają pierwszą 10-ątkę razem z reprezentantkami Hiszpanii i Szwecji.
Podium w kategorii drużynowej damskiej:
- Stany Zjednoczone
- Niemcy
- Austria
Kategoria drużynowa męska:
Ilość reprezentacji narodowych w tej kategorii to 29.
Wszystkie 5 zespołów męskich równie mocno starało się rywalizując z reprezentantami pozostałych krajów co zaowocowało 17 miejscem w tabeli.
Podium kategorii drużynowej męskiej:
- Stany Zjednoczone
- Kanada
- Niemcy
Kolejne Mistrzostwa Świata w roundnet już za 2 lata – w 2024 roku.
(UMS)