WODNY

Robert Graczyk mistrzem świata w bojerach. ME: całe podium biało-czerwonych

Norwegia

Robert Graczyk został nowym mistrzem świata w bojerowej klasie DN, a Zuzanna Rybicka wywalczyła srebro wśród kobiet.

– Jesteśmy w Norwegii nad jeziorem Storsjøen, choć regaty zaczęliśmy w Szwecji – mówi świeżo upieczony Mistrz Świata Robert Graczyk i dodaje: – W Szwecji rozegraliśmy tylko jeden wyścig, ze względy na bardzo złe warunki. Było mało wiatru a na lodzie leżał śnieg, przez co bardzo wolno się latało. Do tego było nieco niesprawiedliwie, bo jedna strona trasy miała tego śniegu więcej, druga mniej, a w bojerach flota dzielona jest na dwie części. Jedna połowa startuje na lewym, a druga na prawym halsie. Ja niestety w tym wyścigu startowałem z prawej strony. Tam nie było można szybko lecieć i finiszowałem w trzeciej dziesiątce. Z tym bagażem, już w nowym miejscu regat, zacząłem dalszą część ścigania, nie wiedząc czy w ogóle będzie odrzutka. Tu w Norwegii mogliśmy się już poważnie pościgać, przez cały dzień w wietrze między 3 a 9 m/s. Dookoła jest górzysty teren, więc na lodzie było dużo zmian wiatru a w takich warunkach ciężko jest równo jeździć. Ja nie miałem wyboru, bo miałem zachować pełną skuteczność i dałem radę to zrobić. Jeszcze do ostatniego wyścigu stawałem z trzeciej pozycji, z silną presją. Bezpośredni konkurenci do zwycięstwa trochę spalili, ja zameldowałem się na mecie piąty i dało mi to zwycięstwo – skomentował Robert Graczyk.

Całe podium bojerowych ME biało-czerwone

Na tym samym jeziorze trwały też Mistrzostwa Europy. Pierwszego dnia nie odbyły się wyścigi, gdyż śnieg, który był na akwenie stopniał a przez noc zrobił się podwójny lód. Organizatorzy zdecydowali, że dla bezpieczeństwa, i aby nie poniszczyć górnej warstwy lodu, pierwszego dnia odwołano wyścigi.

Całe podium bojerowych mistrzostw Europy biało-czerwone. Złoty medal wywalczył Łukasz Zakrzewski, srebro jego brat Tomasz Zakrzewski (obaj Mazurski Klub Żeglarski Mikołajki), a z brązowego medalu cieszył się Jarosław Radzki (Olsztyński Klub Żeglarski).

Kolejne trzy miejsca również dla Polaków:

  • Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn)
  • Robert Graczyk (Olsztyński Klub Żeglarski)
  • Adam Szczęsny (Olsztyński Klub Żeglarski)

W zawodach wystartowało 55 zawodników, w tym 19 Polaków.
(PYA)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button