ŚWIAT

Rishi Sunak nowym premierem Wielkiej Brytanii

Kolejna zmiana na stanowisku premiera

Rishi Sunak obejmie funkcję premiera Wielkiej Brytanii.

Wcześniej zrezygnowała z niej Liz Truss. Na tym stanowisku była zaledwie 45 dni. Zapamiętamy ją jako najkrócej urzędująca premier w historii Wielkiej Brytanii.

Polityk zostanie wybrany liderem brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

Sunak będzie najmłodszym w momencie wstępowania na stanowisko premierem Wielkiej Brytanii od blisko 240 lat. William Pitt Młodszy w 1783 roku objął ten urząd, mając 24 lata.

Biografia

Rishi Sunak był mianowany kanclerzem skarbu od 13 lutego 2020 r. do 5 lipca 2022 r.

Wcześniej był sekretarzem generalnym skarbu państwa od 24 lipca 2019 r. do 13 lutego 2020 r., a parlamentarnym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Mieszkalnictwa, Wspólnot i Samorządu Terytorialnego od 9 stycznia 2018 r. do 24 lipca 2019 r.

Edukacja

Rishi poszedł do Winchester College i studiował Politykę, Filozofię i Ekonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Był również stypendystą Fulbrighta na Uniwersytecie Stanforda (USA), gdzie studiował na studiach MBA. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Akshatę Murthy, córkę indyjskiego miliardera.

Kariera polityczna

Rishi został wybrany konserwatywnym deputowanym z Richmond (Yorks) w maju 2015 r. i pełnił funkcję prywatnego sekretarza parlamentarnego w Departamencie Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej od czerwca 2017 r. do powołania na stanowisko ministra.

Kariera przed polityką

Rishi spędził swoją karierę zawodową przed polityką w biznesie i finansach, pracując na arenie międzynarodowej. Współtworzył firmę inwestycyjną współpracującą z firmami w wielu lokalizacjach geograficznych. Następnie wykorzystał to doświadczenie, aby pomóc małym i przedsiębiorczym brytyjskim firmom w rozwoju.

Życie osobiste

Rishi jest żonaty i ma dwie młode córki, tj. 11-letnią Krishnę i 9-letnią Anoushkę.

Sunak to zięć indyjskiego miliardera i jeden z najbogatszych polityków na Wyspach. Majątek 42-latka wyceniony jest na ponad 700 milionów funtów.

Jego rodzice są z pochodzenia Hindusami, ale urodzili się w Afryce. Nowy premier urodził się w angielskim Southampton.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button