WROCŁAW

Rewitalizacja nabrzeża Odry przy ul. Księcia Witolda. Nowa wizytówka Wrocławia

Rewitalizacja nabrzeża Odry we Wrocławiu

Na nabrzeżu wzdłuż ul. Księcia Witolda, pomiędzy mostami Pomorskim i Sikorskiego Wrocław zrewitalizuje nadodrzański bulwar.

Razem z całym obszarem Kępy Mieszczańskiej ma stać się jedną z nowych wizytówek miasta.

Rewitalizacja będzie polegała na budowie pieszego bulwaru wraz z obiektami małej architektury i zielenią. Docelowo dla mieszkańców i turystów stworzone zostanie nowe miejsce spacerowo-wypoczynkowe z dostępem do nabrzeża Odry. Na parterach nowych budynków mieszkalnych przylegających do bulwaru znajdą się również lokale usługowe i gastronomiczne.

– Koncepcja bulwaru zakłada, że będzie to przestrzeń rekreacyjna i wypoczynkowa wśród dużej ilości zieleni i bezpośrednio nad rzeką. Dodatkowo powstaną także tarasy widokowe i ławki. Odwiedzający skorzystają wreszcie z pawilonów usług ciągnących się wzdłuż całego bulwaru – podkreśla Piotr Fokczyński, architekt miasta.

Wzdłuż bulwaru swoje inwestycje będą realizować trzej deweloperzy. Każdy z nich – oprócz stworzenia budynków mieszkalno-usługowych – ma również, we współpracy z miastem, przygotować przylegającą do jego inwestycji część bulwaru, które następnie zostaną połączone w całość.

Wizualizacja inwestycji Apartamenty Księcia Witolda i części bulwaru nad Odrą (fot. Pracownia architektoniczna Dziewoński-Łukaszewicz)

Nowa miejska przestrzeń

– Takiego bulwaru w naszym mieście jeszcze nie ma. Nadrzeczny pas w samym Śródmieściu, który będzie przechodził wzdłuż restauracyjnych parterów będzie z pewnością unikalnym miejscem z olbrzymim potencjałem – dodaje Piotr Fokczyński.

Jedną z części bulwaru, również we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia, zrewitalizuje wrocławska spółka z grupy Dom Development. Oddanie tego etapu bulwaru do użytku mieszkańców planowane jest pod koniec 2020 roku.

Inwestycja zostanie zrealizowana przez miasto, jednak wrocławski Dom Development również partycypuje w kosztach. Szacowana wartość rewitalizacji nabrzeża na długości prowadzonej przez spółkę budowy wynosi około 600 tysięcy złotych.

Wizualizacja inwestycji Apartamenty Księcia Witolda i części bulwaru nad Odrą (fot. Pracownia architektoniczna Dziewoński-Łukaszewicz)

O Kępie Mieszczańskiej

Kępa Mieszczańska rozciąga się od mostów Uniwersyteckich, poprzez Mosty Mieszczańskie, aż do zbiegu Odry. Wyspa leży w obrębie tzw. Śródmiejskiego Węzła Wodnego – Dolnego, otoczona dwoma ramionami Odry: Odrą Południową i Odrą Północną. Połączona jest z miastem pięcioma zespołami mostów: Uniwersyteckimi, Pomorskimi, Mieszczańskimi, Sikorskiego i Dmowskiego.

Przed wiekami był tam port i młyn, później lazaret i koszary, a po II wojnie światowej wyspa należała do żołnierzy i milicjantów. Od kilku lat Kępa Mieszczańska dynamicznie zmienia swoje oblicze. Przestronne osiedla, nowoczesne biurowce, eleganckie kawiarnie i sklepy, a tuż obok bulwary nad Odrą. Tak wkrótce ma wyglądać bezpośrednia okolica Rynku.

– Kępa Mieszczańska ma unikalny charakter w skali kraju. Decyduje o tym powierzchnia, ciekawe ukształtowanie wyspy i centralne położenie. Nowe inwestycje sprawią, że za kilka lat to będzie jedno z piękniejszych miejsc we Wrocławiu – przekonuje architekt miasta Wrocławia.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Mam nadzieję że bulwar będzie dostęny dla wszystkich, bo na razie to wyglada że postawią płotek i będzie prywatne nabrzeże apartamentowca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button