BIEGI

Rekordowy poznański półmaraton. Termin Maratonu w 2022 roku

Poznań biega

Rekordem trasy i Polski wśród kobiet zakończył się poznański półmaraton.

Zawrotne tempo biegaczy i ponad 1000 debiutantów na trasie dowodzi, że impreza Poznań Półmaraton powróciła w wielkim stylu.

Niesamowitym finiszem zakończył się 13. Poznań Półmaraton. Po raz pierwszy w historii zwycięzca poznańskiej trasy Huseyidin Mohamed Esa złamał barierę jednej godziny (00:59:32)! W 60 minutach zmieścili się także drugi i trzeci zawodnik na mecie. Rekord trasy pobiła również pierwsza wśród pań Tabitha Gichia z Kenii (01:09:02). Najlepsza Polka – Karolina Nadolska – była druga na mecie z czasem 1:09:18.

– Rezultaty stawiają poznański półmaraton w absolutnej czołówce biegów ulicznych na świecie – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 13. Poznań Półmaratonu. – Gratuluję wszystkim, zwłaszcza tym, którzy pobijali na naszej trasie swoje własne rekordy.

Walka wśród panów trwała do ostatnich kilometrów. Przez większość stawki prowadząca czwórka zawodników z Afryki trzymała się razem, a podział miejsc na podium miał miejsce na ostatnim kilometrze. Najszybszy wśród Polaków – Kamil Karbowiak – przybiegł na metę ponad cztery minuty po zwycięzcy, ustanawiając rekord życiowy (1:04:00).

Nieco inaczej wyglądała rywalizacja wśród pań. Od początku na samotne prowadzenie wysunęła się Tabita Gichia, która nie oddała go do samego końca. Na podium oprócz Karoliny Nadolskiej towarzyszyła jej również Izabela Paszkiewicz.

Wspaniałe rezultaty uzyskiwali też pozostali zawodnicy, których w tym roku na linii startu, zlokalizowanej na ulicy Grunwaldzkiej, było 4909. Umieszczony przy mecie biegu na placu św. Marka dzwon obwieszczający pobicie życiówki rozlegał się bardzo często.

Pomimo pandemii udało się utrzymać międzynarodowy charakter imprezy. Na starcie stanęli reprezentanci i reprezentantki aż 27 państw. Mogli oni liczyć na gorący doping poznaniaków, którzy jak zwykle nie zawiedli. Atmosfera, którą stworzyli pomogła dotrzeć do mety 4897 zawodnikom.

Karolina Nadolska (fot. Jakub Kaczmarczyk/Poznań Półmaraton)

Kobiety

  1. Tabitha Gichia (Kenia) – 01:09:02
  2. Karolina Nadolska (Polska) – 01:09:18
  3. Izabela Paszkiewicz (Polska) – 01:10:13

Mężczyźni

  1. Huseyidin Mohamed Esa (Etiopia) – 00:59:32
  2. Ayana Gizealew Abeje (Etiopia) – 00:59:39
  3. Edmond Kipngetich (Kenia) – 00:59:41

Kolejna edycja półmaratonu, który w 2022 roku wróci na swoje tradycyjne – wiosenne miejsce w kalendarzu odbędzie się 3 kwietnia.

Huseyidin Mohamed Esa (fot. Jakub Kaczmarczyk/Poznań Półmaraton)

Termin Maratonu w roku 2022

21. edycja poznańskiego maratonu zaplanowana jest na 16.10.2022.
(POSiR)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button