Rekordowa umowa w polskiej zbrojeniówce. 60 mld złotych za system NAREW

System obrony przeciwlotniczej „Narew”

– Bezpieczeństwo Rzeczypospolitej jest niezbędnym warunkiem do rozwoju naszego kraju, naszej Ojczyzny.

Wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt i dokonujemy przełomu technologicznego. Wszystko to robimy dlatego, żeby nasza Ojczyzna była bezpieczna – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu umów na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego.

We wtorek, 7 września zainaugurowano 29. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas którego szef MON podpisał jedną z najważniejszych w tym roku umów z Konsorcjum PGZ – NAREW na zakup 23 zestawów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu NAREW. Umowę podpisano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP.

Jak zaznaczył szef MON podpisany kontrakt, którego wartość jest jedną z najwyższych w historii Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma nie tylko duże znaczenia dla Wojska Polskiego, ale także dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– Bardzo się cieszę, że PGZ podjął się tej misji integracji i stworzenia zestawów rakietowych przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, które rzeczywiście uzupełnią system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, które stanowić będą też mam nadzieję w przyszłości produkt eksportowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej – liczymy na to. Mam nadzieję, że Narew stanie się marką Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także marką polską, marką eksportową w przyszłości – podkreślił szef MON po podpisaniu umowy Inspektoratu Uzbrojenia z Konsorcjum PGZ – NAREW.

Program NAREW jest największym i najbardziej złożonym programem modernizacyjnym w historii Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem skierowany zostanie do polskiego przemysłu obronnego, dając szansę na ustanowienie nowych oraz rozwinięcie już posiadanych kompetencji w obszarze zaawansowanych systemów uzbrojenia.

Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach (fot. KPRP)

Modernizacja Sił Zbrojnych RP jest ściśle powiązana z rodzimym przemysłem obronnym i stanowi impuls rozwoju innowacyjności w tym sektorze.

Szef MON zwrócił uwagę także na umowę na dostarczenie do Wojska Polskiego Systemów Symulacji Pola Walki. – Chciałbym podkreślić wagę podpisanej umowy, dzięki której powstanie na poligonie w Drawsku Pomorskim kompleksowy system symulacji pola walki, ale jednocześnie na czterech pozostałych poligonach: na poligonie w Orzyszu, w Nowej Dębie w Żaganiu i Wędrzynie będą również możliwe dostępne symulacje, tak żeby stworzyć jeden duży system. Dzięki temu polscy żołnierze i żołnierze wojsk sojuszniczych będą mogli podnosić swoje umiejętności – podkreślił minister M. Błaszczak.

– Wszystkie zawarte dziś umowy są bardzo istotne dla Wojska Polskiego. To jest realizacja programu modernizacji na lata 2017 – 2026. Te procesy trwają, ale można być pewnym, że ten sprzęt trafi do żołnierzy Wojska Polskiego. Będą oni mogli lepiej i bezpieczniej realizować swoje zadania – mówił prezydent Andrzej Duda.

W trakcie Targów podpisano także umowy na dostawy kołowych transporterów opancerzonych rozpoznania skażeń ROSOMAK RSK, interrogatorów średniego i dalekiego zasięgu systemu „swój-obcy”, laboratorium analitycznego do radarów ODRA oraz Systemów Symulacji Pola Walki.

– Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest stworzenie warunków do tego, żeby służba wojskowa odbywała się w jak najlepszych warunkach, żeby żołnierze Wojska Polskiego dysponowali odpowiednim nowoczesnym sprzętem. I właśnie temu służą również targi w Kielcach. Temu służy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – mówił podczas wizyty w Kielcach szef MON.

Minister M. Błaszczak przypomniał, że od 2015 roku rząd konsekwentnie modernizuje Wojsko Polskie i poprawia warunki służby żołnierzy.

– Polska zbroi się. Dlaczego, dlaczego tak jest? Dlatego, że taka jest potrzeba. Dlatego, że zadaniem polskich władz jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie. Konsekwentnie realizujemy te zadania – przypomniał szef MON. Minister przypomniał o ostatnich kontraktach, m.in. na zakup systemu PATRIOT, rakiet HIMARS, samolotów F-35, fregat dla Marynarki Wojennej czy zamówienie 250 czołgów Abrams. – Również w ciągu ostatnich lat zawierane były umowy dotyczące wyposażenia Wojska Polskiego w samobieżne moździerze Rak, w armatohaubice Krab. Tak wyposażamy konsekwentnie Wojsko Polskie w najnowocześniejszy sprzęt. Zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie – też to jest niezwykle istotne. To jest jedyna realna i skuteczna odpowiedź na zagrożenia które przecież są – dodał minister.

We wtorek szef MON odwiedził także wystawę Sił Zbrojnych RP, na której prezentowany jest sprzęt, którym dysponują jednostki Wojska Polskiego – czołgi Leopard, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD, kołowe transportery opancerzone Rosomak oraz wyposażenie indywidualne żołnierzy. Na targach można także odwiedzać stoiska promocyjne wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych oraz stoisko Biura Programu Zostań Żołnierzem, które odpowiada w Wojsku Polskim za rekrutację. Swoje dokonania na Targach prezentują także uczelnie wojskowe. W tym roku Wojskowa Akademia Techniczna prezentuje m. in. Bezzałogowy Statek Powietrzny WABIK opracowany w Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa, wyposażony m.in. w głowicę optoelektroniczną z kamerę światła dziennego oraz kamerą termowizyjną czy hełm do tlenoterapii wspomagający leczenie pacjentów z COVID-19, który w czasie pandemii opracowali podchorążowie WAT.

Kielce. Prezydent Duda odwiedził Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach (fot. KPRP)

Prezydent odwiedził Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

– Program modernizacji polskiej armii trwa. Można być pewnym, że sprzęt trafi do polskich żołnierzy, że będą oni lepiej wyposażeni i będą mogli bezpieczniej realizować swoje zadania, do których należy przede wszystkim stanie na straży bezpieczeństwa Polski – podkreślał prezydent Andrzej Duda, który odwiedził Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego podpisane zostały umowy związane z pozyskaniem sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP, w tym szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na budowę systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

Prezydent powiedział, że zawarte umowy oznaczają dalszy postęp modernizacji polskiej armii. – I to niemały, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że pierwsza umową, którą pan minister podpisał osobiście to ramowa umowa na realizację zestawu Narew – największy kontrakt i najbardziej skomplikowany w historii polskich sił zbrojnych – kilkadziesiąt miliardów złotych, na w sumie prawie 400 wyrzutni, z których mogą być i będą wystrzeliwane rakiety krótkiego zasięgu obrony powietrznego naszego kraju – zaznaczył.

Jak dodał, wreszcie realizujemy to ważne zadanie na najwyższym światowym poziomie i uzupełniamy te elementy tarczy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej naszego kraju.

Andrzej Duda zaznaczył, że kontrakt będzie realizowany przez lata i ramowa umowa będzie wypełniana szeregiem umów na dostawę konkretnych elementów tego systemu.
(gov)

Exit mobile version