22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii.
Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach. Zawody jak zwykle zostały sprawnie przeprowadzone przez komisję sędziowska i ekipę pracującą na brzegu. Dopisały również warunki – generalnie nie brakowało wiatru, było także bardzo ciepło. Poza świetną organizacją i znakomitą pogodą trzeba też podkreślić wielki sukces sportowy – mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er zostali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk).
Reprezentanci gdańskiego klubu zdominowali zawody i sięgnęli po złoty medal w imponującym stylu – wygrali bowiem dziewięć z 15. wyścigów.
– To pierwszy medal mistrzostw świata zdobyty w tej klasie przez polskich żeglarzy – podkreślił Dominik Buksak, który podczas tych regat był szkoleniowcem zwycięskiej ekipy.
– W Gdyni nie odczuwaliśmy specjalnej presji ze strony rywali. Mieliśmy wszystko pod kontrolą, ale tak jest, kiedy realizuje się na wodzie plan i podejmuje dobre decyzje. Od początku byliśmy skoncentrowani na sobie i na dobrym żeglowaniu, co też przyniosło znakomity efekt – dodali Staniul ze Sztorchem.
Bardzo dobrze wypadły w mistrzostwach inne załogi biało-czerwonych – piąte miejsce, ale pierwsze w kategorii do lat 21, wywalczyli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), natomiast w klasie 49erFX dziewiątą lokatę oraz drugą do lat 21 zajęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa).
Jak zwykle podczas Gdynia Sailing Days organizatorzy zadbali, aby na Zatoce Gdańskiej kibice mogli zobaczyć całe spektrum żeglarstwa, a zawodnicy mieli okazję ścigać się w różnej rangi zawodach. Poznaliśmy mistrzów Polski w klasie Flying Dutchman (Latający Holender) oraz mistrzów Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff.
Ponadto o medale mistrzostw Polski w sprincie (krótkie trasy) walczyli żeglarze klas przygotowawczych – Optimist, 29er, L’Equipe i O’pen Skiff. Rozegrano także regaty w ramach Pucharu Miasta Gdyni, w których na starcie stanęli żeglarze klas Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7, a w Pucharze Gdynia Sailing Days ścigały się jachty klas Finn, RS21, Delphia 24 One Design, Micro oraz katamarany A-Class, Nacra 15 i Hobie Cat 16. Ponadto, na wodach Zatoki Gdańskiej rozegrano też kolejne rundy Ekstraklasy i I Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej.
Najliczniejsza flota wzięła jednak udział w regatach KINDER Joy of moving Puchar Trenerów grupy B w klasie Optimist – o to trofeum rywalizowało prawie 200 żeglarzy i żeglarek do lat 13. Równolegle z zawodami na wodzie, na plaży w Gdyni Śródmieściu działała specjalna strefa aktywności Kinder Joy of moving, w której można było spróbować swoich sił na symulatorze łódki Optimist, wziąć udział w regatach zdalnie sterowanych łódek, skorzystać z toru do skimboardu i wziąć udział w treningach ogólnorozwojowych pod okiem instruktorów.
Ostatnim akcentem regat były mistrzostwach Polski w klasie Latający Holender oraz Puchar Gdynia Sailing Days w klasach Finn, katamaranach Nacra 15, Hobie Cat 16 i A-Class oraz w jachtach klasy RS 21 One Design. Krajowy championat w klasie Latający Holender, która w latach 1960-1992 znajdowała się w programie igrzysk olimpijskich, rozgrywany był od piątku. O ile pierwszego dnia odbył się tylko jeden wyścig, o tyle w sobotę i niedzielę żeglarze po cztery razy stanęli na starcie. Wszystkie wyścigi toczyły się pod dyktando Niemców Rolfa Alberta i Axela Prieganna, którzy za każdym razem pierwsi docierali na linię mety. Na drugiej pozycji uplasowali się Maciej Rokosz i Piotr Tyszkiewicz (Spójnia Warszawa), którzy obronili wywalczony rok temu w Ustce tytuł, a na najniższym stopniu podium stanęli Tomasz Kośmicki i Adrian Górka (WKŻ Wolsztyn).
W klasie Finn najlepszy okazał się Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), który także odniósł komplet sześciu zwycięstw, w Nacra 15 triumfowali Stanisław Wierczyński i Julia Wróblewska (UKS Navigo Sopot), w Hobie Cat 16 Tomasz Mostowski i Marta Mostowska (Sail&Ski Klub Warszawa) a Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo) triumfował w A-Class. W klasie RS 21 One Design ze zwycięstwa cieszyła się Sztorm Grupa, której sternikiem jest Piotr Małecki, a kolejne lokaty zajęli YKP Szczecin (Patryk Zbroja) i YC Sopot (Jacek Puchniarz).
Przy okazji tych regat w Marinie Yacht Park odbyła się zorganizowana przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty wystawa polskiej branży jachtowej – Polboat Yachting Festival 2021. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier i wyjątkowych modeli jachtów. Od czwartku do niedzieli można było obejrzeć najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty, skutery, a także spotkać się z ich sprzedawcami, producentami oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu.
To druga edycja największej w Polsce wystawy jednostek pływających, której partnerem jest Polski Związek Żeglarski. Główną ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest promocja sportów wodnych oraz umożliwienie obecnym i przyszłym amatorom wodnej rekreacji oceny walorów jachtów żaglowych, łodzi motorowych oraz sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku, czyli na wodzie.
Na kolejną wielką sportową żeglarska imprezę nie trzeba będzie w Gdyni zbyt długo czekać. W dniach 22 – 27 sierpnia o medale mistrzostw świata do lat 21 rywalizować będą żeglarze w klasach Laser Standard i Laser Radial.
– Kolejna edycja Gdynia Sailing Days za nami i to zakończona wielkim sukcesem. Udało się nam zrealizować wszystko, jeśli nawet nie więcej niż się spodziewaliśmy. Ponad 800 zawodników na starcie tego wydarzenia, przekrój wielu klas, w tym najważniejsza impreza, czyli młodzieżowe mistrzostwa świata olimpijskich klas 49er, 49erFX i Nacra 17. I najważniejsze, że zakończona złotymi medalami polskich reprezentantów. Trzeba podkreślić wspaniały projekt KINDER Joy of moving i blisko 200 młodych żeglarzy rywalizujących w klasie Optimist. Ważnym wydarzeniem były konkurencje nieolimpijskie oraz wystawa polskiej branży jachtowej – Polboat Yachting Festival, który zgromadził mnóstwo osób, nie tylko związanych z branżą żeglarską. Do tego doszły organizowane na plaży atrakcje dla dzieci i młodzieży. To wszystko to efekt od lat znakomitej współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego z Urzędem Miasta Gdyni i partnerami biznesowymi, a wszystko to pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To pokazuje, że tego typu projekty mogą, powinny się rozwijać i będą się rozwijać, żeby promować sport i różne aktywności – podsumował zawody prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
Triumfatorzy 22. edycji Gdynia Sailing Days:
Mistrzostwa świata juniorów
49er – Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk)
49erFX – Jana Germani i Giorgia Bertuzzi (Włochy)
Nacra 17 – Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei
Mistrzostwa Polski
Latający Holender – Maciej Rokosz i Piotr Tyszkiewicz (Spójnia Warszawa),
Mistrzostwa Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff
Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia)
Mistrzostwa Polski w sprincie
O’pen Skiff – Wojciech Henryk Komenda (Sailing Legia Warszawa)
Optimist – Ewa Lewandowska i Filip Marjański (oboje AZS AWFiS Gdańsk)
29er – Gerard Polaczyk (KŻ Mewa Poznań) i Kacper Jaskuła (JKW Poznań)
L’Equipe – Franciszek Kosecki i Tadeusz Wiatrowski (ChKŻ Chojnice)
Kinder Joy of moving Puchar Trenerów grupy B w klasie Optimist
Ida Kocięda (UKŻ Opti CWM Gdynia) i Natan Dziedziak (Stowarzyszenie Sportów Wodnych MOS Iława)
Puchar Miasta Gdyni
Laser Standard – Julian Hoffmann (Niemcy)
Laser Radial – Klara Himmelova (Czechy) i Jakub Ławicki (MKŻ Arka Gdynia)
Laser 4.7 – Danuta Grudzień (UKS Silesia-Opty Chełm Śląski) i Jacek Kalinowski (ChKŻ Chojnice)
Puchar Gdynia Sailing Days
Delphia 24 One Design – Piotr Kotwicki i Piotr Zawistowski (MKS Marina Niesulice)
Micro – 77 Racing Club Gdańsk (sternik Piotr Tarnacki)
Finn – Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia)
Nacra 15 – Stanisław Wierczyński i Julia Wróblewska (UKS Navigo Sopot)
Hobie Cat 16 – Tomasz Mostowski i Marta Mostowska (Sail @ Ski Klub Warszawa)
A-Class – Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo).
RS21 One Design – Sztorm Grupa (sternik Piotr Małecki)