REPREZENTACJASIATKÓWKA

Ranking FIVB. Polscy siatkarze wiceliderami, awans siatkarek

Siatkówka plażowa. Grzegorz Fijałek kończy karierę

W najnowszym rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej mężczyzn Polska zajmuje drugie miejsce.

Biało-czerwone siatkarki awansowały o dwie lokaty i obecnie plasują na dwunastej pozycji. Prowadzą Amerykanki i Brazylijczycy.

Grzegorz Fijałek kończy karierę

Grzegorz Fijałek, najlepszy i najbardziej utytułowany polski siatkarz plażowy, kończy karierę.

– Decyzję podjąłem jeszcze przed igrzyskami w Tokio – tłumaczy.

Nazwisko Fijałek jest w Polsce synonimem rozwoju siatkówki plażowej i sukcesów w tej dyscyplinie. Pochodzący z Andrychowa zawodnik dwukrotnie wygrał turniej cyklu World Tour i dwa razy stawał na podium mistrzostw Europy. W igrzyskach olimpijskich w Londynie zajął piąte miejsce, a w Tokio przegrał w 1/8 finału. Jak wspomina, przez 15 lat był w światowej czołówce – najpierw z Mariuszem Prudlem, a następnie z Michałem Brylem.

20 lipca 2014 roku zapisał się w annałach, bo tego dnia w Hadze para Fijałek/Prudel wygrała pierwszy turniej siatkarskiego Wielkiego Szlema. Po raz drugi na najwyższym stopniu podium Fijałem, tym razem z Brylem, stanął 13 marca 2020 roku w Dausze.