Sekretarz generalny NATO chwali przywództwo USA i wzywa do dalszego wsparcia dla Ukrainy na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.
Sekretarz generalny NATO, Mark Rutte wziął udział w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy na szczeblu ministrów obrony, którego gospodarzem jest sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, w bazie lotniczej Ramstein (Niemcy), (9 stycznia 2025 r.). Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również przybył do Ramstein na spotkanie.
„Gratuluję Lloydowi Austinowi i temu co zrobił, aby nas zjednoczyć” — powiedział Sekretarz Generalny po przybyciu. „Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby upewnić się, że Ukraina ma to, czego potrzebuje pod względem szkolenia i sprzętu, aby zwyciężyć w tej walce, która rozpoczęła się w lutym 2022 r. wraz z masowym i niesprowokowanym atakiem Rosji na Ukrainę” — podkreślił, dodając, że „duch dzielenia się obciążeniami będzie bardzo ważnym punktem dzisiejszych rozmów”.
Rutte podkreślił również, że trwająca wojna na Ukrainie ma bezpośrednie implikacje dla globalnego bezpieczeństwa. „Cały świat patrzy; musimy więc upewnić się, że Ukraina będzie w jak najlepszej pozycji, kiedy rozmowy rozpoczną się z inicjatywy Ukrainy na temat tego jak rozwiązać ten konflikt” – powiedział.
Wzmocnienie obrony powietrznej i zaangażowanie krajów NATO w zakup ukraińskiej broni według modelu duńskiego. Prezydent Ukrainy spotkał się z Sekretarzem Generalnym Sojuszu
W bazie Ramstein prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte.
Głównymi tematami spotkania była potrzeba wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy oraz zaangażowanie państw NATO w zakup ukraińskiej broni na wzór duński.
Głowa państwa podkreśliła, że wspólnym zadaniem partnerów jest zapewnienie silnej pozycji Ukrainy w dążeniu do sprawiedliwego i trwałego pokoju. Wołodymyr Zełenski i Mark Rutte omówili możliwe formaty zaangażowania platformy Sojuszu Północnoatlantyckiego w osiągnięcie tego celu.
Prezydent podkreślił oddzielnie jak ważne jest uruchomienie inicjatywy NATO w zakresie pomocy wojskowej i szkoleń dla Ukrainy (NSATU) w celu efektywnej koordynacji pomocy wojskowej i szkolenia ukraińskich żołnierzy.
Podczas spotkania omówiono również pracę Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Ramstein i jej wkład w podejmowanie decyzji dotyczących wzmocnienia zdolności obronnych państwa ukraińskiego.