Rajd Śląska 2023. Dłuższa trasa i międzynarodowa ranga

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

8 września w Katowicach odbędzie się widowiskowy odcinek specjalny Rajdu Śląska, a tym samym rozpocznie się rywalizacja w tegorocznej edycji rajdu.

Organizatorzy imprezy przygotowali niespodziankę dla kibiców. Organizacja Rajdu Śląska oznacza także wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu i zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej.

Rajd Śląska to największa i najważniejsza impreza motoryzacyjna w regionie. Zawody są rundą Rajdowego Pucharu Europy (FIA ERT), a także Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Oprócz tego na odcinkach specjalnych Rajdu Śląska zmierzą się również uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Rajdowych Mistrzostw Południa oraz załogi w rajdówkach sprzed lat, które ścigają się w ramach Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Łącznie do Rajdu Śląska zgłosiło się 99 załóg, w tym trzy zagraniczne.

– Rajd Śląska to okazja, by zobaczyć profesjonalne ekipy rajdowe w akcji. W tym roku organizatorzy zadbali o to, by trasa była jeszcze bardziej atrakcyjna. Wszystko rozpocznie się od odcinka specjalnego w Katowicach. Ekipy rajdowe przejadą Aleją Roździeńskiego, ul. Olimpijską, Haralda i Góreckiego. Już dzisiaj zapraszam do wspólnego kibicowania, tym bardziej że impreza jest otwarta, niebiletowana – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Już po raz trzeci z rzędu ceremonia rozpoczęcia zawodów odbędzie się w stolicy województwa śląskiego. W sezonie 2021 rajdowe załogi ruszały z Placu Sławika i Antala pod katowickim spodkiem, a rok temu uroczyste otwarcie Rajdu Śląska odbyło się na ulicy Dworcowej. Rajdówki pojawią się na ulicy Mariackiej i Dworcowej również w najbliższy piątek, 8 września. Ceremonia startu Rajdu Śląska rozpocznie się o godzinie 18:00. W tym miejscu kibice będą mogli z bliska zobaczyć wszystkie rajdówki czy też porozmawiać z kierowcami i pilotami oczekującymi na start rajdu.

– O 18:30 ruszy motoryzacyjne widowisko na ulicach miasta, a więc spektakularne ściganie na zamkniętym i zabezpieczonym odcinku specjalnym w centrum Katowic, który w tym roku będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla kibiców. Jego trasa jest wydłużona i pokonywana w pętlach, co oznacza, że w jednym miejscu każdą z rajdówek będzie można dwukrotnie zobaczyć w akcji. Najpierw kibicom zaprezentują się załogi w samochodach historycznych, które dwukrotnie pokonają próbę w sercu Katowic (od 18:30 i od 19:00). Zawodnicy we współczesnych samochodach rozpoczną swój show o 20:30 – mówi Grzegorz Wróbel, prezes Fundacji Automobilistów, organizatora imprezy.

Dodatkową atrakcją będą pokazowe przejazdy Mateusza Kaprzyka. Katowiczanin zaprezentuje kibicom Ligiera JS-P320. To wart ponad milion złotych, prototypowy samochód, którym ten reprezentant ściga się w European Le Mans Series – prestiżowym cyklu wyścigów długodystansowych. Bolid Kaprzyka waży 950 kg, ale dzięki 455-konnemu silnikowi V8 o pojemności 5,6 litra rozpędza się aż do 290 km/h. Mateusz ruszy na trasę w centrum miasta około 19:15 i pokona dwa okrążenia katowickiego superoesu. Przez dwa kolejne dni zawodnik oraz jego auto czekać będą na kibiców w bazie Rajdu na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Dłuższa trasa i międzynarodowa ranga – nowości w Rajdzie Śląska 2023

Pierwsza edycja Rajdu Śląska odbyła się w 2017 roku. Od tego czasu, konsekwentnie rozwijane zawody stały się pewnym punktem kalendarza mistrzostw Polski i największym wydarzeniem motoryzacyjnym w województwie. W tym roku organizatorzy przygotowali kolejne nowości. Na wydłużonej trasie zmierzą się również załogi zagraniczne, ponieważ Rajd Śląska awansował do międzynarodowego cyklu FIA European Rally Trophy.

FIA ERT to europejskie rozgrywki pod egidą FIA (Światowa Federacja Samochodowa). Włączono do nich uznane i bardzo popularne europejskie rajdy. W kalendarzu FIA ERT są m.in. tak znakomite i znane imprezy, jak Rajd Antibes (Francja, Lazurowe Wybrzeże), Rali Vinho de Madeira (Portugalia, Madera), Rajd du Valais (Szwajcaria) czy Rajd Czeskiego Krumlova (Czechy). W tym roku na awans do tego grona zasłużył również Rajd Śląska – impreza, której sponsorem głównym jest Województwo Śląskie.

Dołączenie do międzynarodowych rozgrywek oznacza zmiany w Rajdzie Śląska. Zawody nadal będą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, ale ich trasa będzie dłuższa. Łączny dystans odcinków specjalnych wzrośnie do około 150 km.

Sobota pod znakiem „historii”

Tegoroczna edycja Rajdu Śląska będzie już szóstą, podczas której na trasę wyjadą także załogi startujące w Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Kibice chcący obejrzeć „klasyki” w akcji, muszą jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Charakterystyka cyklu sprawia, że kierowcy i piloci w historycznych maszynach pokonają krótszą trasę niż zawodnicy rywalizujący w ramach RSMP oraz ERT. Dlatego też, zmagania w ramach Motul HRSMP rozpoczną się w piątek, 8 września, o godzinie 18:00 podczas ceremonii startu w centrum Katowic – na ulicy Dworcowej. Zaraz potem załogi udadzą się na spektakularny odcinek specjalny wytyczony na ulicach stolicy województwa śląskiego. Warty odnotowania jest fakt, że „historyki” pokonają tę zapętloną próbę dwukrotnie, co oznacza, że każdy z samochodów, kibice będą mogli zobaczyć aż cztery razy.

Zasadnicza część rywalizacji odbędzie się w sobotę, 9 września. Załogi w swoich historycznych maszynach wyjadą na trasę godzinę po zawodnikach RSMP oraz ERT i zmierzą się z dokładnie tymi samymi siedmioma odcinkami specjalnymi. Rajdowa kawalkada odwiedzi gminy Jasienica oraz Hażlach, a także miasto Jastrzębie-Zdrój. Zwieńczeniem zmagań historycznego cyklu będzie natomiast widowiskowy superoes wytyczony wokół Stadionu Śląskiego.

W sumie zawodnicy pokonają nieco ponad 100 kilometrów oesowych, a zwycięzcy zostaną nagrodzeniu podczas ceremonii mety, która odbędzie się w sobotę o 20:30 na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Zmiany w organizacji ruchu w Katowicach (8 września)

Organizacja Rajdu Śląska wiąże się z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu, która będzie obowiązywała od godziny 15.00 do 23.00, w piątek, 8 września. Z ruchu będą wyłączone następujące ulice:

Tunel pod katowickim rondem nie będzie zamykany! Objazd ronda im. Gen. Jerzego Ziętka dla relacji z Koszutki i Bogucic w kierunku Sosnowca będzie poprowadzony zachodnią jezdnią al. Wojciecha Korfantego, a następnie ul. Piotra Skargi i Sokolską.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że czasowe wyłączenie wymienionych ulic może wydłużyć czas przejścia czy przejazdu w obrębie centrum Katowic. W związku z tym organizatorzy Rajdu Śląska uprzejmie proszą mieszkańców miasta, by wzięli to pod uwagę w swoich planach i z góry dziękują za wyrozumiałość.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (8 września)

W związku z organizacją Rajdu Śląska w Katowicach wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zachęcamy pasażerów do zapoznania się z opisywanymi zmianami oraz sprawdzania rozkładów jazdy w Internecie przed wyjściem z domu na przystanek.

Zmiany będą obowiązywać w piątek, 8 września, od godziny 15.00 do 23.00 i będą dotyczyć następujących linii autobusowych: 1, 4, 30, 40, 154, 673, 800, 805, 807, 808, 813, 814, 817, 835, 920, 930, 940, AP, M2, M4, M10, M23 i M101.

Dodatkowo, w tych godzinach z obsługi będą wyłączone przystanki:

Jednocześnie uruchomione zostaną tymczasowe stanowiska przystankowe:

Więcej informacji o zmianach w kursowaniu autobusów podczas pierwszego dnia Rajdu Śląska znajduje się na stronie Zarządu Transportu Metropolitarnego GZM – [LINK].

Dodatkowe informacje o przebiegu trasy rajdu w pozostałych miejscowościach dostępne są na stronie Rajdu Śląska – [LINK]

Program Rajdu Śląska 2023

piątek, 8 września

Sobota, 9 września (7 odcinków specjalnych, łącznie 92,94 km)

Niedziela, 10 września (4 odcinki specjalne, łącznie 53,4 km)

Exit mobile version