MOTOSPORT

Rajd Safari 2022. Wyczerpujące warunki na trasie. Kajetan Kajetanowicz wciąż prowadzi

Kenia - Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC)

Rajd Safari nie bez powodu uważany jest za najtrudniejszy punkt w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata.

To kenijskie zawody słyną z najtrudniejszych i najbardziej wyczerpujących warunków na trasie. Nie inaczej jest w tym roku: załogi walczą z kurzem, piachem, głębokimi koleinami i głazami, które nie dają chwili na odpoczynek. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak w świetnym stylu dotarli do końca dzisiejszego etapu, wygrywając cztery odcinki w WRC 2, pozostałe kończąc na drugiej pozycji. Polacy są liderami swojej kategorii i mają ponad minutę przewagi nad kolejną z załóg.

Kajetanowicz i Szczepaniak w dobrym stylu pokonali pierwszą pętlę, wyrabiając sobie blisko minutę przewagi. Zgodnie z przewidywaniami ponowny przejazd rozkopanych odcinków specjalnych był bardzo emocjonujący i przypominał raczej walkę o przetrwanie niż bezpośrednią rywalizację. Problemy przytrafiły się m.in. zawodnikom w samochodach najwyższej klasy Rally1: ośmiokrotny mistrz świata Sébastien Ogier zmieniał koło, po awarii samochodu wycofał się dziewięciokrotny zdobywca korony Sébastien Loeb. Do mety dzisiejszego etapu nie dojechał także konkurent Kajetanowicza z WRC 2, Martin Prokop. Duet ten poradził sobie natomiast bardzo dobrze i unikając większych problemów, wygrał kolejne dwa odcinki specjalne, ostatni kończąc na drugiej pozycji. Polacy mają już ponad minutę i 13 sekund przewagi nad duetem Johnston/Kihurani.

– Piątek może i był krótkim dniem, ale na pewno nie mniej wymagającym. Jesteśmy liderami, co nas bardzo cieszy, ale szczególnie ostatni odcinek specjalny pokazał nam, jak wiele możemy stracić. W zasadzie wszystkie załogi miały tutaj problemy, które nie ominęły i nas. Zgasł nam przegrzewający się silnik, zatrzymaliśmy się na chwilę na trasie, ale udało się wrócić do rywalizacji i ukończyć oes z drugim czasem. To naprawdę trudny rajd, nawet na prostych czekają koleiny i głazy, które trzeba omijać. Nigdy nie jechałem tak ciężkim i wysoko ustawionym samochodem. Jestem zadowolony, ale w mojej opinii piątek to dopiero rozgrzewka przed sobotą, która będzie jeszcze większym wyzwaniem. Na pewno postaram się być skoncentrowany i utrzymać nasze równe tempo. Tego skupienia nie może nam zabraknąć i dlatego regeneracja będzie dzisiaj bardzo ważna – komentował Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Sobota to najdłuższy, bo liczący 134,90 km etap. Zmagania rozpocznie OS Soysambu (29,32 km). Po nim zawodnicy będą rywalizować na próbach Elmenteita (15,08 km) oraz Sleeping Warrior (23,05 km). Podczas drugiej pętli zawodnicy powtórzą przejazdy tych odcinków specjalnych.

Rajd Safari 2022, nieoficjalna klasyfikacja WRC 2 po OS 7:

1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 1:30:49,2 s
2. Johnston/Kihurani (Stany Zjednoczone, Citroën C3 Rally2) +1:13,5 s
3. Prokop/Jůrka (Czechy, Ford Fiesta Rally2) +11:19,6 s
4. Gomes/Gomes (Zambia, Ford Fiesta Rally2) +13:21,0 s
5. Virani/Bhatti (Kenia, Škoda Fabia Rally2 evo) +13:39,4 s
6. Rai/Panesar (Kenia/Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +14:36,7 s
7. Patel/Khan (Kenia, Ford Fiesta Rally2) +16:42,7 s
8. Gill/Morales (Indie/Brazylia, Škoda Fabia Rally2 evo) +40:06,9 s

1 2Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button