MOTOSPORT

Rajd Estonii 2021. Kajetanowicz drugi w WRC3. Rovanperä najmłodszym triumfatorem w WRC

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wywalczyli drugie miejsce w Rajdzie Estonii!

Polacy rywalizujący w kategorii WRC 3 po raz trzeci w tym sezonie stanęli na podium Rajdowych Mistrzostw Świata. Załoga Rally Team ponownie pokazała się z bardzo dobrej strony, dopisując do swojego konta solidną liczbę punktów, która pozwoliła na zbliżenie się do liderów punktacji.

Rajd Estonii nie bez powodu określany jest mianem festiwalu prędkości, której średnia wartość na większości odcinków specjalnych przekracza 100 kilometrów na godzinę, a na najszybszych próbach nawet 120. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak pojechali dobrym i równym tempem, dzięki któremu aż 15 odcinków specjalnych kończyli na podium. Ostatecznie uplasowali się na drugiej pozycji, dopisując do swojego konta 18 punktów i odczarowując ubiegłoroczną edycję, podczas której dachowali na ostatniej próbie.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (fot. kajto.pl)

– Rajd Estonii kończymy na drugim miejscu i oczywiście jesteśmy z tego zadowoleni. Podjęliśmy rękawicę, by walczyć o dodatkowe punkty na Power Stage. Wygraliśmy pierwszy przejazd, ale niestety na drugim zdjęło nam oponę w głębokiej koleinie i nie udało się. Choć adrenalina buzowała we krwi i momentami chciało się cisnąć na sto procent, od początku do końca, naszym celem jest mistrzostwo świata, a to plan długofalowy. Mamy do przejechania siedem rajdów i wynik, do którego z wielkim wysiłkiem dążymy, poznamy dopiero pod koniec sezonu. Dlatego tak ważne jest patrzenie szerzej, niż tylko na jeden rajd. Musimy być dysponowani możliwie najlepiej w każdej z rund. Na cztery starty w tym roku mamy dwa zwycięstwa i jedno drugie miejsce, co jest fantastycznym wynikiem. Jest to osiągnięcie całego zespołu Rally Team, naszej ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń, których wymagają starty w WRC. Dziękuję za wsparcie mojej rodzinie, naszym fantastycznym kibicom i nieocenionym partnerom, bez których nie byłoby nas tutaj. Teraz przygotowania do kolejnej rundy przyspieszą, musimy w pełni się na tym skupić, bo walka w czołówce jest bardzo zacięta, a my nie zamierzamy odpuszczać – komentuje Kajetan Kajetanowicz.

Solidne punkty wywalczone w Estonii pozwoliły Polakom zbliżyć się na 16 oczek do liderów klasyfikacji sezonowej, jednocześnie znacznie odjeżdżając rywalom. Liderem pozostaje Rossel (98 punktów), Kajetanowicz ma 82 punkty, trzeci jest Ciamin (57), wszyscy punktowali w czterech rundach. W ostatecznym rozrachunku WRC 3 branych jest pod uwagę pięć najlepszych wyników z siedmiu startów.

Starty Kajetana Kajetanowicza wspierają strategiczny partner LOTOS Rally Team – Grupa LOTOS, a także Delphi Technologies, Pirelli, SJS Driving Experience oraz Grupa Sikora.

Rajd Estonii 2021, nieoficjalna* klasyfikacja kategorii WRC 3:

1. Łukjaniuk/Fedorow (Rosja, Škoda Fabia Rally2 evo) 3:01:45,2 s
2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +3:15,9 s
3. Heikkilä/Luhtinen (Finlandia, Škoda Fabia Rally2 evo) +4:14,4 s
4. López/Odriozola (Hiszpania, Škoda Fabia Rally2 evo) +4:57,9 s
5. Jeets/Toom (Estonia, Škoda Fabia Rally2 evo) +7:17,7 s
6. Jurkevičius/Paliukėnas (Litwa, Škoda Fabia Rally2 evo) +9:58,5 s
7. Zaldivar/del Barrio (Paragwaj/Hiszpania, Škoda Fabia Rally2 evo) +10:08,2 s
8. Fernández/Garcia Ruben (Chile/Argentyna, Škoda Fabia Rally2 evo) +24:16,6 s
9. Díaz-Aboitiz/Sanjuan de Eusebio (Hiszpania, Škoda Fabia Rally2 evo) +35:00,0 s
10. Kaur/Simm (Estonia, VW Polo GTI R5) +1:10:56,5 s

* do momentu opublikowania klasyfikacji oficjalnej

Kalle Rovanperä wygrywa Rajd Estonii i ustanawia rekord WRC!

Kalle Rovanperä zapisał nową kartę historii, w wieku 20 lat zostając najmłodszym triumfatorem rajdu WRC! Fin sięgnął po triumf w malowniczym Rajdzie Estonii!

Jednocześnie Fin zapisał nową kartę historii WRC, stając się najmłodszym triumfatorem rajdu. Dokonał tego mając zaledwie 20 lat i 290 dni. Tym samym też Rovanperä przesunął się na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.
Co ciekawe, Kalle odebrał ten rekord swojemu rodakowi, a zarazem szefowi zespołu Toyota Gazoo Racing, w którym startuje! Jari-Matti Latvala w chwili, gdy ustanawiał rekord w 2008 roku, był jednak o ponad dwa lata starszy, niż Rovanperä.

Podczas siódmej rundy sezonu poza podium – po raz drugi w tym roku – finiszował obrońca tytułu mistrzowskiego Sebastien Ogier.

Rajd Estonii 2021 – wyniki TOP5:

  1. K. Rovanperä / J. Halttunen FIN Toyota Yaris – 2hr 51min 29.1sek
  2. C. Breen / P. Nagle IRL Hyundai i20 +59.9sek
  3. T. Neuville / M. Wydaeghe BEL Hyundai i20 +1min 12.4sek
  4. S. Ogier / J. Ingrassia FRA Toyota Yaris +1min 24.0sek
  5. E. Evans / S. Martin GBR Toyota Yaris +2min 07.1sek

Klasyfikacja generalna WRC po Rajdzie Estonii 2021:

  1. Sébastien Ogier (Toyota) – 148 pkt.
  2. Elfyn Evans (Toyota) – 111
  3. Thierry Neuville (Hyundai) – 96
  4. Kalle Rovanperä (Toyota) – 82
  5. Ott Tänak (Hyundai) – 74
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button