MOTOSPORT

Rajd Dakar 2023. Goczałowie po testowym dniu. Kamena Rally Team już w Rijadzie

Arabia Saudyjska

We wrześniu zespół Kamena Rally Team zapowiedział swój udział w Rajdzie Dakar w 2024 roku.

Swoje przygotowania do startu rozpoczną już jutro – w Arabii Saudyjskiej podczas Dakaru 2023.

Załoga w składzie: Tomasz Białkowski, Dariusz Baśkiewicz i Tadeusz Białkowski poleci w piątek do Rijadu, żeby zbierać kolejne rajdowe doświadczenia potrzebne do startu, ale również poczuć klimat i emocje, które towarzyszą tej wyjątkowej imprezie sportowej.

„Zależy nam przede wszystkim na jak najlepszym przygotowaniu do tego wyzwania i zdobyciu kolejnych umiejętności potrzebnych do udziału w jednym z najbardziej wymagających rajdów samochodowych na świecie. Będziemy przyglądać się z bliska całej rywalizacji – od startu do mety. Zamierzamy także kibicować polskim załogom biorącym udział w wyścigu” – mówi kierowca Tomasz Białkowski.

„Chcemy jak najlepiej dopracować nasz sprzęt, zaplecze techniczne i logistyczne, żeby w kolejnym roku móc zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami, a przede wszystkim z najtrudniejszym przeciwnikiem czyli pustynną trasą rajdu. Jednym słowem – chcemy wypracować dobrą strategię na Dakar 2024” – podkreśla Dariusz Baśkiewicz, pilot. „W przyszłorocznym sezonie stawiamy sobie za cel udział w rajdach pustynnych, długodystansowych. Przed nami dużo intensywnych treningów i dalsze budowanie wytrzymałości” – dodaje Baśkiewicz.

45. edycja Rajdu Dakar potrwa od 31 grudnia 2022 do 15 stycznia 2023 roku.

Od czterech lat odbywa się w Arabii Saudyjskiej, choć pierwsze rajdy wyruszały z Paryża, a następnie zawodnicy ścigali się po afrykańskich pustyniach. W 2009 roku ten najtrudniejszy samochodowo-motocyklowy maraton świata przeniósł się do Ameryki Południowej, a po 11 latach zadomowił na Półwyspie Arabskim.

Łącznie w ramach 45. edycji Rajdu Dakar motocykliści, kierowcy i piloci będą mieli do pokonania najdłuższą trasę w historii, która liczy 8549 km i rozciąga się wzdłuż Morza Czerwonego, aż po Wybrzeża Zatoki Perskiej.

Do walki stanie 820 uczestników w 455 pojazdach, którzy pokonają 5000 kilometrów odcinków specjalnych w prologu i 14 etapach.
Prolog wystartuje w Sylwestra i odbędzie się z rampy wybudowanej w obozie na pustyni. W pierwszy dzień 2023 roku zawodnicy zmierzą się na odcinku Sea Camp. Ostatni etap zakończy się 15 stycznia w miejscowości Ad-Dammam, położonej nad Zatoką Perską. Tegoroczna trasa została wydłużona o 2 dni w stosunku do poprzednich edycji. Organizatorzy zapewniają, że będzie wyjątkowo ciężka, pełna szybkiej jazdy i wielu terenowych niespodzianek.

Rajd Dakar 2023. Kamena Rally Team (fot. org.)

Goczałowie po testowym dniu przed Rajdem Dakar

  • Załogi Goczałów zaliczyły w czwartek testy przed Rajdem Dakar,
  • Zespół ma już za sobą administracyjną część przygotowań do najtrudniejszego rajdu świata.

Zespół Goczałów jest już w Arabii Saudyjskiej. Z Krakowa, przez Warszawę, Dubaj, Dżuddę aż po Janbu al-Bahr – długa i wymagająca podróż zaprowadziła ekipę do miejsca, w którym w końcu odebrali z portu cały sprzęt, samochody oraz kampery. Środa upłynęła pod znakiem przygotowań do rajdu.

Podczas „administracyjnego” dnia samochody przeszły badanie kontrolne, zaś sami zawodnicy stawili się na odbiorze administracyjnym. Wszystkie formalności przebiegły sprawnie i bez żadnych problemów, a zawodnicy otrzymali m.in. specjalne opaski uprawniające do startu, zawierające m.in. dane medyczne.

Wszystkie trzy załogi – Eryk Goczał / Oriol Mena, Michał Goczał / Szymon Gospodarczyk oraz Marek Goczał / Maciej Marton mają już za sobą także odcinek testowy przed startem rywalizacji. Wszyscy są zadowoleni z tego, jakie udało się wykonać postępy. Podczas shakedownu zespół wypracował odpowiednie ustawienia, z których skorzysta podczas imprezy.

– Testy przed Rajdem Dakar wypadły bardzo dobrze i pozytywnie. Tak naprawdę poświęciliśmy na przygotowania do tej imprezy cały rok. Bardzo dużo startowaliśmy, szukaliśmy odpowiednich ustawień – podporządkowaliśmy wszystko pod Dakar. Czuję, że to się opłaciło i osiągnęliśmy nasz cel – jesteśmy doskonale przygotowani. Wszystkie trzy samochody działają znakomicie, są przygotowane perfekcyjnie. Pokonaliśmy dzisiaj mnóstwo kilometrów, jestem bardzo zadowolony. Dakar właśnie się zaczyna! – mówił po testach podekscytowany Marek Goczał.

– Jesteśmy po odcinku testowym przed Rajdem Dakar. Samochód sprawował się fantastycznie, jeździło nam się doskonale. Zrobiliśmy dzisiaj z Szymonem około 70 kilometrów… i przebiliśmy jedną oponę. Mam nadzieję, że to ostatnia taka historia podczas tegorocznego Dakaru! Za dwa dni mamy prolog, później już odcinki – nie możemy doczekać się startu. Wierzę w to, że samochód będzie sprawował się tak samo dobrze, jak dzisiaj podczas testów, a na pewno będziemy walczyć o najwyższe cele. Jesteśmy gotowi, nic tylko jeździć! – podsumował czwartek w Arabii Saudyjskiej drugi z kierowców Michał Goczał.

– To był bardzo dobry i owocny dzień. Testowaliśmy dwa różne ustawienia. Najlepiej zrobić to już teraz – w warunkach Rajdu Dakar. Pracowaliśmy, bardzo dużo zmienialiśmy, ale jestem zadowolony z pracy, którą wykonaliśmy. Myślę, że tymi testami zyskaliśmy niewielką przewagę nad rywalami – dopięliśmy wszystkie szczegóły na ostatni guzik. Testy za nami, wkrótce zaczyna się Dakar! Na pewno będziemy walczyć o każdą sekundę – zaznaczył Eryk Goczał, najmłodszy z kierowców z tego teamu i najmłodszy kierowca w historii Rajdu Dakar.

30 grudnia na załogi czeka zapoznanie z trasą prologu oraz briefing przed rajdem. Dzień później – 31 grudnia – odbędzie się prolog, który nieoficjalnie rozpocznie zmagania w Rajdzie Dakar 2023.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button