MOTOSPORT

Rajd Barbórka i Kryterium Karowa 2021. Kajetan Kajetanowicz absolutnym dominatorem! Miko Marczyk drugi

One Man Show

Kajetan Kajetanowicz i Maciek Szczepaniak wygrywają 59. Rajd Barbórka!

Załoga ta nie dała żadnych szans swoim rywalom, wygrywając wszystkie sześć odcinków specjalnych rozplanowanych na dwa dni zmagań. Dla Kajetanowicza jest to ósme z rzędu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tego rajdu, co jest najlepszym wynikiem w historii! Przed załogami jeszcze Kryterium Asów na Karowej, na którym rekordziści będą chcieli podziękować kibicom swoją jazdą za całoroczne wsparcie.

Rajd Barbórka 2021. Kajetan Kajetanowicz (fot. pras.)

Rywalizację w rajdzie rozpoczął piątkowy odcinek specjalny OSS 1 Pruszków (3,60 km). Było on o tyle niezwykły, że kierowcy musieli wjechać na dach galerii handlowej. Już od początku Kajetanowicz i Szczepaniak dali jasno do zrozumienia swoim rywalom, że nie będzie z nimi łatwo. Duet ten wygrał pierwszą próbę o ponad 8 sekund z drugą na mecie załogą Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk.

Sobotnie zmagania zaczęły się od odcinka specjalnego rozegranego na Torze Słomczyn, pokonywanego przez kierowców dwukrotnie. Również tutaj nie było mocnych na Kajetanowicza, który wygrał obie próby. Kolejne dwa oesy rozegrane zostały na Torze Służewiec, gdzie Kajetan i Maciek dołożyli do swojego dorobku kolejne dwie wygrane i przed ostatnią próbą mieli już ponad 20 sekund przewagi nad drugą załogą w klasyfikacji generalnej.

Rywalizację w 59. Rajdzie Barbórka zwieńczył najkrótszy odcinek specjalny, czyli OSS 6 Autodrom BEMOWO DUET (1,75 km). Do walki stawały tutaj dwie załogi równolegle, ale i to nie przeszkodziło duetowi Kajetanowicz – Szczepaniak dopiąć swego. Polacy zgarnęli szóste oesowe zwycięstwo w rajdzie i ósmą rekordową wygraną w całym rajdzie.

Rajd Barbórka 2021. Kajetan Kajetanowicz (fot. pras.)

– Fantastyczny dzień! To dla nas bardzo udany rok. Walka była do samego końca i jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy w tym sezonie. Zwycięstwo w Rajdzie Barbórka dedykuję kibicom, to właśnie dla nich tutaj jestem i cieszę się, że pokazaliśmy się tu z jak najlepszej strony – właśnie ze względu na nich jest to dla mnie takie ważne. To była wielka przyjemność tutaj walczyć. Przed każdą Barbórką odczuwam sporą presję, bo każdy chce z nami wygrać. Wbrew oczekiwaniom i różnym spekulacjom nie przyjechaliśmy najmocniejszym samochodem, mieliśmy silnik o pojemności 1.6 litra. Zrobiliśmy jednak wszystko co w naszej mocy, by przygotować się jak najlepiej – wszyscy świetnie się spisali – skomentował Kajetan Kajetanowicz.

Na koniec zawodnicy zmierzyli się z kultowym Kryterium Karowa (2,10 km), który nie wlicza się do klasyfikacji rajdu. Warto przypomnieć, że Kajetanowicz triumfował na „Pani Karowej” aż ośmiokrotnie.

I… zdobyli je po raz dziewiąty!

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli 2. miejsce w klasyfikacji generalnej 59. edycji Rajdu Barbórka.

Rajd Barbórka 2021. Kajetan Kajetanowicz (fot. pras.)

Rajd Barbórka 2021 – klasyfikacja generalna:

1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Skoda Fabia Rally2) 18:35,42 s
2. Marczyk/Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2) +21,09 s
3. Ratajczyk/Szcześniak (Skoda Fabia Rally2) +39,76 s
4. Chuchała/Rozwadowski (Skoda Fabia Rally2) +41,37 s
5. Szeja/Szeja (Hyundai i20 Rally2) +42,10 s
6. Lubiak/Dachowski (Skoda Fabia Rally2) +49,98 s
7. Chwietczuk/Siatkowski (Skoda Fabia Rally2) +1:05,03 s
8. Nowak/Spentany (Ford Fiesta Rally2) +1:05,31 s
9. Kabaciński/Kuśnierz (Skoda Fabia Rally2) +1:09,33 s
10. Sroka/Kielar (Ford Fiesta Rally3) +1:09,93 s

Rajd Barbórka 2021. Kajetan Kajetanowicz (fot. pras.)

Kryterium Karowa

Po wygranej w Rajdzie Barbórka, Kajetan Kajetanowicz wygrał również Kryterium Asów na Karowej. Było to już dziewiąte zwycięstwo Kajto na tym kultowym odcinku. Kierowca ten z pilotem Maciejem Szczepaniakiem całkowicie zdominowali sobotnią rywalizację na wszystkich próbach.

Kajetanowicz dołożył do swojej imponującej kolekcji kolejną statuetkę Pani Karowej. Podczas rywalizacji zamykającej tegoroczny Rajd Barbórka kierowca z Ustronia wyprzedził swoich najgroźniejszych rywali, Miko Marczyka z Szymonem Gospodarczykiem na prawym fotelu o 1,45 sekundy.

Trzecie miejsce zajęła załoga Michał Ratajczyk / Jędrzej Szcześniak. Ten zespół doskonale spisywał się też na trasie Rajdu Barbórka, zajmując w jego końcowej klasyfikacji – podobnie, jak na Karowej – trzecią pozycję.

Tylko raz w roku mam okazję startować w Polsce przed tak wieloma kibicami i bardzo cieszę się, że tutaj jesteśmy. Satysfakcji dodaje fakt, że przed naszymi fanami udało się wygrać i to nie tylko Rajd Barbórka, ale i po raz dziewiąty Kryterium Asów na ulicy Karowej. Wszystkie odcinki specjalne w ten weekend padły naszym łupem i nie ukrywam, że jest to dla mnie powód do dumy, ale też trochę mi ulżyło. Wiele czasu i pracy kosztowały nas przygotowania do tego rajdu i dlatego jestem zadowolony, że naszym kibicom potrafiliśmy dać tyle pozytywnych emocji. Dziękuję chłopakom z RaceSeven, którzy wkładali w nasze starty bardzo dużo serca” – mówił na mecie Kryterium Karowa Kajetan Kajetanowicz.

Rajd Barbórka 2021. Miko Marczyk (fot. pras.)

Kryterium Karowa 2021 – wyniki

1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Skoda Fabia Rally2) 1:54,14 s
2. Marczyk/Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2) +1,45 s
3. Ratajczyk/Szcześniak (Skoda Fabia Rally2) +2,63 s
4. Szeja/Szeja (Hyundai i20 Rally2) +4,09 s
5. Kabaciński/Kuśnierz (Skoda Fabia Rally2) +5,57 s
6. Chuchała/Rozwadowski (Skoda Fabia Rally2) +5,62 s
7. Byśkiniewicz/Jędraszek (Hyundai i20 Rally2) +6,21 s
8. Sroka/Kielar (Ford Fiesta Rally3) +8,05 s
9. Nowak/Spentany (Ford Fiesta Rally2) +8,35 s
10. Lubiak/Dachowski (Skoda Fabia Rally2) +8,65 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button