MOTOSPORT

Rajd Baja Aragón 2019. Przygoński trzeci, Giemza i Tomiczek na podium w klasyfikacji juniorów

Rajd Baja Aragón

Zawodnicy ORLEN Team zakończyli rywalizację w hiszpańskim rajdzie Baja Aragón.

W 36. edycji wydarzenia Kuba Przygoński utrzymał piątkową trzecią pozycję, Maciej Giemza awansował na 6 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Z problemami technicznymi musiał się zmagać Adam Tomiczek, który zaliczył awarię motocykla. Motocykliści ORLEN Team zakończyli rywalizację na podium w klasyfikacji juniorów – Maciej Giemza był 2, Adam Tomiczek 3.

W sobotę zawodnicy pokonywali ponownie dwa piątkowe odcinki specjalne o długości 164.78 km i 86.74 km. Kuba Przygoński i Timo Gottschalk (Mini John Cooper Works Rally) trzeci OS pokonali z piątym czasem (1:08:11). Na czwartym zameldowali się na mecie jako drudzy (1:5938), co ostatecznie dało im 3 miejsce w klasyfikacji generalnej (6:25:52).

– W Hiszpanii poszło nam dobrze, cieszymy się z podium, do końca walczyliśmy z Martinem Prokopem i Joanem Romą. Ostatni etap był decydujący, daliśmy na nim z siebie wszystko. 40 kilometrów przed metą ostatniego odcinka wyłączyła się nam pompa chłodząca hamulce, w pewnym momencie temperatura hamulców wynosiła około 200 stopni, samochód praktycznie nie hamował, ale udało się nam to opanować. Warunki pogodowe podczas rajdu były bardzo zmienne, od deszczu i burzy po upał i mnóstwo kurzu. Na trasie widać było wielu kibiców, to zawsze motywuje. Trasa była bardzo wąska, opony i hamulce były mocno eksploatowane, trzeba było mocno uważać na pobocza, aby nie przeciąć opony. Cieszę się, że wracamy do gry – powiedział po rajdzie Kuba Przygoński z ORLEN Team.

Dobre pozycje wyjściowe przed sobotnim etapem mieli obaj motocykliści ORLEN Team – Adam Tomiczek zajmował czwarte, a Maciej Giemza dziewiąte miejsce. Dodatkowo, w klasyfikacji juniorów zajmowali miejsca na podium, które utrzymali do końca rajdu.

– Jestem bardzo szczęśliwy, bo poprawiłem zeszłoroczny wynik, rok temu byłem dziesiąty, więc jest to fajny progres. Sobotni etap rozpocząłem dość mocno, na dłuższym porannym odcinku byłem piąty. Jechało mi się dobrze, zrobiliśmy kilka modyfikacji w zawieszeniu, wszystko szło po mojej myśli. Na drugim odcinku było bardzo dużo kamieni, po tym jak auta i UTV-y pokonały go dwukrotnie. Skupiałem się na tym, żeby bezpiecznie dojechać do mety i dowieźć fajny wynik. Zawody uważam za udane, już się nie mogę doczekać Baja Hungaria – posumował swój występ Maciej Giemza, motocyklista ORLEN Team.

– Dzień rozpoczął się dla mnie bardzo dobrze, szybko znalazłem dobry rytm na odcinku, przez pierwsze 50 kilometrów trzymałem bardzo dobre tempo, na międzyczasach byłem na drugiej pozycji. Niestety później zaczęły się problemy z motocyklem, który tracił moc i gasnął. Dojechałem odcinek do końca, ale musiałem mocno zwolnić. Mechanicy bardzo szybko wymienili co się dało, zrobiliśmy wszystko co mogliśmy. Pod namiotem motocykl spisywał się dobrze, po starcie do drugiego sobotniego odcinka problemy wróciły ze zdwojoną siłą. Zatrzymałem się, próbowałem poprawić co mogłem, ale niestety nic nie pomogło, jedyne co mogłem zrobić to wolnym tempem dojechać do mety. Teraz przez najbliższe dwa tygodnie będziemy pracować przed kolejnym rajdem, czyli Baja Hungaria – dodał Adam Tomiczek z ORLEN Team .

W klasyfikacji samochodów zwyciężyli Orlando Terranova z pilotem Ronnie Graue (MINI John Cooper Works Rally). W gronie motocyklistów najlepszy był liderujący po piątkowych etapach Michael Metge (Sherco).

Klasyfikacja generalna samochodów Baja Aragón:

1

Orlando Terranova

MINI John Cooper Works Rally

6:21:40

Ronnie Graue

 

2

Joan Roma

Mini All4 Racing

+3:36

Alex Haro

 

3

Jakub Przygonski

MINI John Cooper Works Rally

+4:12

Timo Gottschalk

 

4

Martin Prokop

Ford Raptor RS Cross

+5:33

Jan Tomanek

 

5

Władimir Wasiliew

Toyota Hilux Overdrive

+12:17

Konstantin Żilcow

 

6

João Ramos

Toyota Hilux

+16:29

Victor Jesus

 

7

Luis J. Recuenco

Mini X-Raid Cross

+22:17

Victor M. Alias

 

8

Helder Carapeta

Range Rover Evoque

+36:59

Rui Pereira

 

9

Fernadno Alvarez

Volkswagen Amarock

+38:29

Juan Monasterolo

 

10

Laurent Poletti

MMP Original

+41:27

Cyril Debet

 

Klasyfikacja generalna motocyklistów Baja Aragón:

1

Michael Metge

Sherco

6:30:21

2

Tosha Schareina

Husqvarna FE450

+3:39

3

Juan Pedrero

KTM 450

+7:18

4

Lorenzo Santolino

Sherco Rallye

+14:36

5

Martin Michek

KTM Rally Replica

+21:10

6

Maciej Giemza

Husqvarna 450

+25:03

7

Harith Noah Koitha Veettil

Sherco Rallye

+29:38

8

Cristian Espana

KTM Rally

+35:19

9

Benjamin Melot

KTM EXC 450

+36:42

10

Santosh Chunchunguppe

Hero 450 Rally

+52:35

Klasyfikacja juniorów:

1. Tosha Schareina: 6:34:00
2. Maciej Giemza: +21:24
3. Adam Tomiczek +31:54
4. Tomas De Gavardo: +33:17

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button