WARSZAWA

Rafał Trzaskowski złożył oświadczenie majątkowe

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, złożył dzisiaj oświadczenie majątkowe, przedstawiające majątek prezydenta oraz jego żony.

Prezydent podkreślił, że polityka musi być oparta o zaufanie do władzy publicznej.

Prezydent Trzaskowski spotkał się również z Marszałkiem Senatu RP, Tomaszem Grodzkim, aby przedstawić projekt ustawy o jawności w życiu publicznym.

– Uczciwość i przejrzystość działań polityków to podstawy zaufania Polaków do władzy i do życia publicznego. Nie mamy prawa oczekiwać od ludzi szacunku do państwa, jeśli nie zdobędziemy ich zaufania – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i dodał – Dziś składam swoje oświadczenie, które pokazuje cały mój majątek oraz majątek mojej żony. Ci, którzy do tej pory szukali wymówek i kruczków prawnych, by nie pokazać wszystkiego, co posiadają, powinni czuć presję opinii publicznej, by wykazać się pełną jawnością.

Roczne oświadczenie majątkowe prezydenta stolicy za 2019 rok jest dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

Oto oświadczenie

Dochody (przychód za 2019 r.):

– ZAiKS (prawa autorskie) – 17 700,28 zł,
– Collegium Civitas – wykłady – 46 152 zł,
– Związek Artystów Wykonawców STOART – 2 460 zł,
– Polskie Radio SA – 45 zł,
– umowa najmu mieszkania – 50 647 zł,
– urząd miasta Warszawy – 151 837,59 zł,

Mieszkania:

– 79 m kw. o wartości ok. 1 mln zł (w spadku po rodzicach),
– 103,5 m (łączna powierzchnia lokalu 126 m) o wartości 930 tys. (wspólność majątkowa, nieruchomość obciążona hipoteką – złożono wniosek o wykreślenie w związku ze spłata kredytu hipotecznego).

Mienie ruchome (warte powyżej 10 tys. zł):

– samochód VOLVO XC70 z 2011 roku,
– meble (antyki – spadek po rodzicach),
– spadek po zmarłej w 2019 r. matce (postępowanie spadkowe w toku).

Zobowiązania:

– umowa dożywocia kawalerki 38 m kw. – 350 tys. zł,
– współwłasność działki (1/2) – wartość ok. 70 tys. zł.

Oszczędności:

– 48 tys. złotych, 4100 euro.

– Potrzebujemy prawa, które zobowiąże polityków do jawności, jeśli sami z siebie nie potrafią stanąć przed Polakami – tak jak ja dzisiaj – i zaprezentować cały swój majątek. Ustawa o jawności w życiu publicznym powinna być podwaliną budowania zaufania do władzy. To początek nowej polityki opartej na zaufaniu, szacunku i przejrzystości władzy – powiedział prezydent stolicy – Apeluję w szczególności do tych, którzy do tej pory mówili najwięcej o uczciwości, jawności i sprawiedliwości. Dziś Ci sami politycy blokują ustawę w Sejmie, by posłowie nie mogli się nią zająć – dodał.

Przypomnijmy, 25 września 2019 r. Sejm RP uchwalił ustawę o jawności majątków rodzin polityków. Dokument ten zobowiązuje do składania oświadczeń o majątku małżonków i dzieci premiera, ministrów, posłów, senatorów, europosłów, prezesów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego, wojewodów oraz szefów innych najważniejszych instytucji publicznych. Prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button