Radom. Wizyta prezydenta Dudy w Fabryce Broni „Łucznik”

Mazowsze

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Tam zapoznał się z realizowaną na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz innych polskich i zagranicznych odbiorców produkcją uzbrojenia, w tym Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej Grot, a także z planami rozwoju firmy.

Prezydent wskazywał, że karabinek Grot, system modułowy jest dzisiaj największą dumą firmy, największą nadzieją eksportową.

– Mamy nadzieję na przyszłe kontrakty – podkreślił i dodał, że dzisiaj ta broń jest testowana w twardych warunkach wojny na Ukrainie.

– Naszą bronią, naszymi Grotami posługują się żołnierze ukraińscy broniący swojej ojczyzny przed rosyjską agresją – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że produkcja i serwisowanie broni w Polsce ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i rozwoju naszego potencjału obronnego.

– W Polsce powinniśmy dysponować, też w magazynach, milionem sztuk broni strzeleckiej – ocenił.

Część wypowiedzi prezydenta RP

„Widzą tu Państwo najnowszy produkt fabryki – karabinek Grot. System modułowy, który jest dzisiaj największą dumą firmy i największą nadzieją eksportową. Jest to także – można generalnie powiedzieć – ta broń, którą dzisiaj zamawia się na potrzeby zarówno Wojska Polskiego, w szczególności wojsk operacyjnych, jak i Straży Granicznej oraz Straży Leśnej. Mamy nadzieję – również zarząd firmy ma nadzieję – że w przyszłości w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej wszystkie polskie służby będą otrzymywały tę właśnie broń, która tutaj, w Radomiu, w Łuczniku, jest produkowana.

Dzisiaj jest to także jeden z naszych – śmiało można powiedzieć – hitów eksportowych. Mamy nadzieję na przyszłe kontrakty. Dzisiaj ta broń – jak Państwo wiedzą – jest testowana w twardych warunkach wojny na Ukrainie.

Radom. Wizyta prezydenta Dudy w Fabryce Broni „Łucznik” (fot. KPRP)

Nie tak dawno – niecały miesiąc temu – Minister Obrony Narodowej, Pan Wicepremier Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do kontraktu na dostawy tych właśnie karabinów dla Wojska Polskiego. W sumie tych karabinów w ciągu najbliższych lat będzie dostarczonych prawie 200 tysięcy na potrzeby Wojska Polskiego.

Żeby Państwu zobrazować, jaka to jest liczba, powiem, że w sumie wszystkich karabinków Beryl, które też tutaj, w tych zakładach, były produkowane, a dzisiaj są tu serwisowane, zostało wyprodukowanych około 88 tysięcy. W istocie więc 200 tysięcy to – śmiało można powiedzieć – prawie trzy razy tyle. I rzeczywiście chcemy, aby ta broń dominowała w polskiej armii i – generalnie – w Polskich Siłach Zbrojnych, w polskich służbach.

Proszę sobie przypomnieć z historii, że gdy Polska w 1920 roku broniła się przed sowiecką agresją, do ostatecznej rozgrywki z nacierającymi Sowietami stanęła milionowa armia. Ta milionowa armia rzeczywiście zwyciężyła, to ona pokonała w Bitwie Warszawskiej armię sowiecką, to ona odparła Sowietów z Polski, to ona wygrała tamtą wojnę. Milionowa armia.

W milionowej armii każdy żołnierz musi mieć karabin. W istocie można więc powiedzieć, że na potrzeby bezpieczeństwa państwa potrzeba, byśmy mieli w Polsce milion karabinów. To był wtedy jeden z problemów; to był wtedy jeden z tych elementów ratunkowych, które nam dostarczono – amunicja i broń, którą mogli się posłużyć nasi żołnierze.

Chcielibyśmy, aby docelowo w naszych magazynach broni, w rezerwach tutaj, w Polsce, znajdowało się w sumie około miliona sztuk karabinów. Oczywiście chcielibyśmy, żeby te karabiny były zaprojektowane i wyprodukowane u nas – tak się dzisiaj dzieje. Liczę na to, że te kontrakty będą zawierane także w najbliższych latach; że sukcesywnie produkcja karabinów dla polskiego wojska, dla potrzeb polskiej obronności, polskich służb tutaj, w Radomiu, będzie zwiększana.

Już dzisiaj można zobaczyć w tej fabryce najnowocześniejsze maszyny na świecie, które rzeczywiście w sposób niezwykle precyzyjny produkują te karabinki. Śmiało można powiedzieć, że jeżeli chodzi o ich konstrukcję i jej pomysłowość, są absolutną awangardą. Proponowany tutaj system modułowy, który powoduje, że de facto prawie że w warunkach domowych można z broni kolbowej złożyć broń bezkolbową, jest rzeczywiście innowacją, którą na świecie nie może się poszczycić w zasadzie żadna inna firma produkująca broń” – powiedział m.in. Duda.

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, MSWiA, na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni, która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej S. A. (PGZ) to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Exit mobile version