ŁÓDŹPOLSKAŚWIAT

Rada Ministerialna OBWE w Łodzi. Zmiany w organizacji ruchu

Szczyt OBWE

Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jest dorocznym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Organizacji lub ich przedstawicieli.

Jest to także wydarzenie podsumowujące roczną prezydencję danego kraju. Z racji polskiego przewodnictwa w OBWE w 2022 r. tegoroczna Rada Ministerialna odbędzie się w dniach 1-2 grudnia w Łodzi.

Ministrowie lub ich pełnomocnicy państw członkowskich i państw współpracujących dokonają przeglądu i oceny sytuacji bezpieczeństwa w obszarach Euroatlantyku i Eurazji w wymiarze polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym oraz ludzkim na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy oraz wyznaczą cele i mechanizmy działania na kolejny rok.

W 2023 r. przewodnictwo w OBWE obejmie Macedonia Północna.

Szczyt OBWE w Łodzi. Ważne zmiany w organizacji ruchu w całym mieście

Na 1 i 2 grudnia zaplanowane jest posiedzenie OBWE w Łodzi. Ważne międzynarodowe wydarzenie istotnie wpłynie na organizację ruchu w mieście. Pierwsze utrudnienia pojawią się już 30 listopada w godzinach popołudniowych.

Rozpoczyna się rada ministerialna OBWE w Łodzi

Już dziś pierwsze delegacje w ramach międzynarodowego spotkania Rad Ministerialnych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przyjadą do Łodzi. W godzinach popołudniowych spodziewajmy się przejazdu uprzywilejowanych kolumn pojazdów eskortowanych przez Policją i Służby Ochrony Państwa.

Spotkanie przedstawicieli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie organizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rządu, odbędzie się w tym roku w Łodzi. Delegacje obradować będą w budynkach EC-1. Przyjazd światowych delegacji do Łodzi to prestiżowe wydarzenie, ale też utrudnienia dla mieszkańców. Kolumny uprzywilejowanych, rządowych pojazdów wjadą do Łodzi od węzłów autostradowych oraz z łódzkiego lotniska. Na trasach przejazdów policja i służby bezpieczeństwa wstrzymywać będą czasowo ruch pojazdów. Pierwsze utrudnienia pojawią się 30 listopada w godzinach popołudniowych. Największe utrudnienia pojawią się natomiast 1 i 2 grudnia w godzinach porannego oraz popołudniowego szczytu. W tym czasie zalecamy wcześniejszy dojazd do pracy oraz rezygnację z przejazdu głównymi ulicami miasta i wybór mniejszych dróg co pozwoli na rozproszenie ruchu i uniknięcie największych utrudnień. Osobom korzystającym z komunikacji miejskiej zalecamy wybór tramwajów, które w mniejszym stopniu niż autobusy będą dotknięte ewentualnymi zmianami tras i opóźnieniami, zwłaszcza na trasach z wydzielonym torowiskiem.

OBWE – Zmiany na drogach

Od 30 listopada do 2 grudnia zamknięta zostanie dla ruchu ul. Sass-Zdort, plac Dąbrowskiego oraz czasowo zamknięta będzie ul. Orla i ul. Tuwima.

Pojawią się również zakazy parkowania na ul. Ogrodowej na wysokości Manufaktury, ul. Orlej, Łąkowej przy Mickiewicza, placu Dąbrowskiego, Tuwima od Targowej do Kilińskiego oraz Kilińskiego przy parku Sienkiewicza. Zakaz parkowania dotyczyć będzie również mieszkańców. Bacznie przyglądajmy się znakom, bo omyłkowe zaparkowanie w miejscach wyłączonych z ruchu, skutkować będzie odholowaniem pojazdu.

OBWE – Zamknięty dworzec Łódź Fabryczna

Zmiany pojawią się również na dworcu Łódź Fabryczna i w komunikacji miejskiej. Część autobusowa dworca Łódź Fabryczna będzie zamknięta dla ruchu.

Do dyspozycji pozostanie jedynie część kolejowa. Autobusy odjeżdżające do Piotrkowa Trybunalskiego odjeżdżać będą z przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych na południowej jezdni al. Rodziny Poznańskich. Natomiast pozostałe autobusy dalekobieżne odjeżdżać będą od 30 listopada do 2 grudnia do północy z placu Mikulskiego (krańcówka przy ul. Wydawniczej). Dla podróżnych, uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa D1, która kursować będzie przez cała dobę pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna, a placem Mikulskiego. Kursy realizowane po północy w nocy z 2 na 3 grudnia realizowane będą już z dworca Łódź Fabryczna.

OBWE – Zmiany w komunikacji miejskiej

Zmienioną trasą pojadą również autobusy i tramwaje kursujące w rejonie Nowego Centrum Łodzi. Dla ułatwienia, trasy pozostaną takie same jak obecnie podczas prac na Narutowicza, aby nie wprowadzać dodatkowych zmian.

Linie 12 i 18 kursować będą przez Rodziny Poznańskich, Węglową i Tramwajową.
Na tych liniach spodziewajmy się dużych utrudnień ze względu na sąsiedztwo spotkania i dojazdy uprzywilejowanych kolumn pojazdów, podczas których pojawią się przekierowania na trasę objazdową przez Piłsudskiego i Kopcińskiego. Natomiast linia 9 kursować będzie na Radiostację.

W czasie przejazdu pojazdów rządowych zmieni się również trasa linii Z1. Kursować będzie na trasie Dw. Łódź Chojny, Kilińskiego, Wigury, Sienkiewicza, Brzeźną, Piotrkowska, Tymienieckiego, Kilińskiego, Broniewskiego, Rzgowska, Bankowa, Śląską, Dw. Łódź Chojny.

Autobusy dojeżdżające na dworzec Fabryczny pojadą w głównej mierze przez Jaracza i Polskiej Organizacji Wojskowej do Rodziny Poznańskich, a w drugą stronę wyjadą przez Uniwersytecką w kierunku ronda Solidarności lub Jaracza do Sterlinga.

Natomiast w trakcie wstrzymania ruchu i zamknięć na ul. Tuwima, autobusy linia 80 i 83 pojadą trasą objazdową w stronę centrum przez Rodziny Grohmanów, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Traugutta i Sienkiewicza do Tuwima. W drugą stronę pojadą przez Struga, Wólczańską, Radwańską, Brzeźną, Sienkiewicza, Wigury, Kilińskiego, Fabryczną i Przędzalnianą do Piłsudskiego lub Tuwima.

Stałe zmiany w komunikacji obowiązują od 30 listopada do 2 grudnia, a czasowe zmiany tras w godzinach południowych 30 listopada oraz w godzinach porannego i popołudniowego szczytu 1 i 2 grudnia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button