Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe.
Decyzję ogłosił, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu, przedstawicieli rządu oraz ugrupowań parlamentarnych.
– Apelowaliście Państwo – przedstawiciele opozycji, różnych środowisk – do mnie o weto do ustawy Prawo oświatowe. A ponieważ ja apeluję do Państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia – wyjaśnił Andrzej Duda.
Jak dodał, rozmawiał o tym z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem.
Andrzej Duda mówił, że w tej ustawie było też szereg rozwiązań, które popierał i które powinny zostać wprowadzone. – Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony w tej chwili, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, w sprawach bezpieczeństwa Polski. Przed Państwem w Sejmie ustawa o obronie ojczyzny. Bardzo Państwa proszę, abyście ją błyskawicznie przyjęli. Jest nam niezwykle potrzebna – zaapelował prezydent.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego ws. Ukrainy
W związku z aktualną sytuacją na Ukrainie Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Otwierając spotkanie zaapelował do całej sceny politycznej o jedność, o powstrzymanie się od politycznych swarów i działanie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezydent zaznaczył, że tematem obrad RBN jest sytuacja na Ukrainie, a także sytuacja Polski wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Sytuacja bezpieczeństwa Rzeczypospolitej jak również działania, które są w tym zakresie podejmowane przez polityków pełniących dzisiaj najważniejsze funkcje państwowe, przez przedstawicieli Wojska Polskiego – generałów, oficerów, naszych ambasadorów; wszystkie działania, które podejmujemy w przestrzeni także i międzynarodowej po to, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, a z drugiej strony, wesprzeć Ukrainę, pomóc naszym sąsiadom wobec których stało się to czego niestety najbardziej się obawialiśmy – mówił.
Prezydent zaapelował o bezwzględną jedność, dlatego że „możemy się spodziewać również na nas różnego rodzaju ataków, przede wszystkim w tej chwili propagandowych”.
Poinformował też, że odpowiadając na apele opozycji zdecydował o zawetowaniu ustawy – Prawo oświatowe.
Andrzej Duda ocenił też, że będą i są już używane różne sposoby, żeby nas zdeprecjonować, skłócić, żeby wzbudzić niepokój w naszym społeczeństwie. – Sądzę, że będzie się to intensyfikowało w ciągu najbliższych dni – dodał.
– Dlatego poprosiłem Państwa o spotkanie, żeby zaapelować do całej sceny politycznej o jedność – o jedność przede wszystkim w sprawach najważniejszych, żebyśmy uniknęli w tej chwili politycznych sporów, żeby ludzie w naszym kraju widzieli, że jest pełna odpowiedzialność na scenie politycznej, że wszyscy doskonale rozumieją powagę sytuacji – akcentował.
Wniosek prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105).
Ustawa z 29 października 2021 r. służy realizacji rządowego programu „Polski Ład” w zakresie rozwiązań podatkowych.
Zawiera także regulację noszącą cechy abolicji podatkowej dla podatników, w odniesieniu do dochodów, które nie zostały zadeklarowane w całości lub w części do opodatkowania na terytorium Polski. Jej istotą jest możliwość opodatkowania takich dochodów przejściowym ryczałtem od dochodów w wysokości 8% podstawy opodatkowania.