WODNY

Racice. Polacy wioślarskimi mistrzami świata. Srebro parawioślarskiego miksta

Račice. Mistrzostwa świata

24 września w Racicach odbyły się finały mistrzostw świata.

Polskie osady zdobyły dwa medale – wioślarska czwórka podwójna mężczyzn i parawioślarski mikst.

Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański (M4x) mieli pełną kontrolę nad finałowym biegiem. Biało-czerwoni wygrali z czasem 05:40.08. Niespełna sekundę stracili Brytyjczycy (05:40.97), którzy starali się atakować naszych zawodników, ale ci mistrzowsko się bronili. Brązowy medal wywalczyli Włosi (05:42.14).

Nasi zawodnicy we wspaniały sposób nawiązali do wielkich sukcesów „dominatorów”: Adama Korola, Michała Jelińskiego, Marka Kolbowicza i Konrada Wasielewskiego.

MŚ w Racicach. Wioślarstwo. Polacy ze złotem (fot. J. Kowacic/PZTW)

Jolanta Majka i Michał Gadowski (PR2 Mixed) po świetnym biegu wywalczyli srebrne medale (08:26.95). Na ostatnich 500 metrach reprezentanci Polski odparli atak trzecich Francuzów (08:28.81). Wygrali Ukraińcy (08:24.47).

MŚ w Racicach. Parawioślarski mikst. Polacy ze srebrem (fot. J. Kowacic/PZTW)

Trzeci w finale B byli Łukasz Posyłajka, Piotr Juszczak, Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski (05:59.56). Nasza czwórka bez sternika prowadziła przez 1500 metrów, ale na ostatnich metrach wyprzedzili ją Niemcy i Irlandczycy. Podopieczni Wojciecha Jankowskiego uplasowali się na dziewiątym miejscu w swojej konkurencji.

Adam Woźniak i Michał Szpakowski (M2-) uplasowali się na czwartej pozycji w finale B (06:36.78), czyli w dwójkach bez sternika byli w ostatecznie na 10. miejscu.

Z kolei na 11. pozycji (5. miejsce w finale B) w czwórkach bez sterniczki były Weronika Kaźmierczak, Olga Michałkiewicz, Barbara Jęchorek i Zuzanna Lesner (06:50.44).

11. miejsce (5. w finale B) zajęła też czwórka podwójna kobiet. Joanna Dittmann, Katarzyna Boruch, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann uzyskały czas 06:40.16. Niestety zawodniczki Jakuba Urbana nie nawiązały walki o wyższe miejsca w „finale pocieszenia”.

Wiktoria Kalinowska i Katarzyna Wełna (LW2x) pewnie wygrały finał C (07:14.43) i zakończyły mistrzostwa świata na 13. miejscu.

W niedzielę, ostatniego dnia mistrzostw świata, zaprezentują się trzy polskie osady:

• 11:04 A. Skrzypiński (PR1x) – finał C
  • 12:12 P. Płomiński (M1x) – finał B
  • 12:28 K. Kasparek, Sz. Pośnik (M2x) – finał B