„Quo vadis Aida?” z Europejską Nagrodą Filmową Publiczności LUX 2022

Filmy w UE

Podczas ceremonii w środę przewodnicząca Roberta Metsola przyznała Europejską Nagrodę Filmową Publiczności LUX 2022 filmowi „Quo vadis Aida?” bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić.

„Ten film jest wołaniem o sprawiedliwość dla kobiet i matek ze Srebrenicy, które były świadkami okrutnego zabójstwa ponad 8000 bliskich. Tak potworne okrucieństwa i zbrodnie przeciwko ludzkości nie mogą zostać nigdy zapomniane” – powiedziała przewodnicząca Metsola podczas ceremonii, która odbyła się w sali plenarnej w Strasburgu.

„Nagroda Publiczności LUX stanowi pomost między naszą pracą polityczną a twórczością filmowców w Europie. Filmy LUX odzwierciedlają poprzez sztukę uczucia związane z walką o prawa obywatelskie, prawa człowieka, sprawiedliwość, demokrację i wolność” – dodała.

Odbierając nagrodę, reżyserka Jasmila Žbanić powiedziała: „Kiedy przygotowywałam film o ludobójstwie w Srebrenicy, myślałam, że wojna w Bośni, w Chorwacji, w naszym regionie była ostatnią wojną w Europie. Byłem zszokowany, gdy dowiedziałem się, że my, Europejczycy, pozwoliliśmy na wojnę na Ukrainie. Wzywam was wszystkich, abyście znaleźli sposób na powstrzymanie wojny na Ukrainie”.

Ocalała z masakry w Srebrenicy, przewodnicząca Stowarzyszenia Matek Srebrenicy Munira Subašić, która również zwróciła się do posłów, powiedziała „Na Ukrainie matki płaczą, szukając kości swoich synów. Dlatego błagam was o zaprzestanie wojny na Ukrainie, aby jak najmniej matek na świecie musiało cierpieć”.

Pozostałe dwa filmy nominowane do nagrody to: Flee duńskiego reżysera Jonasa Pohera Rasmussena (drugie miejsce) oraz Wielka wolność austriackiego reżysera Sebastiana Meise (trzecie miejsce).

Zwycięski film został wybrany w wyniku połączenia głosowania publiczności i posłów do Parlamentu Europejskiego, przy czym każdy z tych głosów miał wagę 50%. Głosowanie publiczności trwało do 25 maja, a posłowie do PE mogli głosować do 7 czerwca.

O zwycięskim filmie

Film „Quo vadis, Aida?”, autorstwa bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić, został wyprodukowany przez Bośnię i Hercegowinę, Austrię, Holandię, Francję, Polskę, Norwegię, Niemcy, Rumunię i Turcję. Aida jest tłumaczką dla sił pokojowych w Srebrenicy latem 1995 roku. Jej rodzina znajduje się wśród tysięcy cywilów szukających schronienia w obozie ONZ. Aida dowiaduje się, że jej rodzinę i ludzi czeka straszny los, ale czy może zrobić cokolwiek, by to powstrzymać?

Europejska Nagroda Filmowa Publiczności LUX

Od 2020 r. Europejska Nagroda Filmowa Publiczności LUX jest przyznawana przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową,.

Poprzez swoją nagrodę filmową Parlament wspiera dystrybucję filmów europejskich od 2007 roku, zapewniając napisy w 24 językach UE filmom, które znalazły się w finale konkursu.
(PE)

Exit mobile version