SPORTY WALKI

Puchar Europy, Grand Prix i weterani. Polscy judocy z workiem medali

Judo

Puchar Europy: złoto Julii Kowalczyk i srebro Jakuba Sordyla.

Doświadczona i utytułowana Julia Kowalczyk (-57kg) zwyciężyła w Pucharze Europy w judo w Podgoricy. Srebro zdobył Jakub Sordyl (+100kg).

Julia Kowalczyk triumfowała w 4 walkach. Pokonała miejscową judoczkę Elmę Licinę, Serbkę Kristinę Nisavić, w półfinale Chorwatkę Dorę Boras i finale Szwedkę Tovę Granberg.

Bardzo dobrze spisał się również Jakub Sordyl (+100kg), który wygrał w ćwierćfinale z Bułgarem Kristianem Tsvetanovem i półfinale z Serbem Aleksandarem Kalabiciem.

W finale przegrał na waza-ari ze Szwedem Emilem Mattssonem.

W sobotę na 5 pozycjach sklasyfikowani zostali Igor Błaszczak (-60kg), Paulina Muszyńska (-78kg), Aleksandra Turek (-78kg), w niedzielę 5 była Zuzanna Woźniak (-48kg).

Pojedynek o brąz Zuzanny Woźniak z Anją Schneider zakończył się po 5 min 29 sek i zakończył sukcesem Niemki.

Wcześniej Polka wygrała 2 z 3 walk, pokonując w repesażowych pojedynkach Niemkę Hannah Frobenius i Czarnogórkę Mariję Simić.

Srebrny medal Grzegorza Teresińskiego w debiucie w Grand Prix

W swoim pierwszym starcie w turnieju Grand Prix, mistrz Polski Grzegorz Teresiński (+100 kg) zdobył srebrny medal w Zagrzebiu. Reprezentant biało-czerwonych pokonał 3 z 4 rywali.

Grzegorz Teresiński kolejno wygrał z Niemcem Danielem Udsilauri w 1/8 finału, Ukraińcem Yevheniy Balyevskyy w ćwierćfinale i Brazylijczykiem Lucasem Limą w półfinale.

W finale w Chorwacji polski judoka przegrał z Japończykiem Kantą Nakano, tegorocznym Drużynowym Mistrzem Świata.

To drugi finał z rzędu Grzegorza Teresińskiego. W czerwcu w Madrycie wywalczył srebro w Pucharze Świata (European Open). W pojedynku o złoto prowadził z legendarnym Teddym Rinerem. Ostatecznie zwyciężył wielokrotny Mistrz Olimpijski i Świata.

Grzegorz Teresiński wystąpił już w seniorskich Mistrzostwach Europy i Grand Slam, ale nie walczył do tej pory w Grand Prix. W juniorach zdobył brązowy medal ME w 2023 roku.

W GP Chorwacji Wiktor Mrówczyński (-73kg) i Katarzyna Sobierajska (-70kg) zajęli 7 miejsce.

Wiktor Mrówczyński wygrał z Serbem mongolskiego pochodzenia Bajsangura Bagajeva i Kanadyjczyka Justina Lemira, a przegrał w ćwierćfinale z Węgrem Danielem Szegedim i repasażu z Chorwatem Robertem Klacarem. Katarzyna Sobierajska pokonała Chorwatkę Karlę Kulić, a poniosła porażki z Holenderką Sanne Vermeer i Brazylijką Kailany Cardoso.

Bardzo dobry występ polskich weteranów w Hamburgu

Reprezentanci Polski zdobyli 15 medali – 7 złotych, 3 srebrne, 5 brązowych – w Pucharze Europy Weteranów w niemieckim Hamburgu.

Złote medale wywalczyli: Stanisław Pazgan M7 -66kg, Henryk Frączek M8 -73kg, Sławomir Kamiński M7 -100kg i Damian Rogala M3+ 100kg oraz w Ne-Waza Bartłomiej Wiączek M4-6N -66kg, Dariusz Kasprzyk M4-6N -81kg, Maciej Noszczak M4-6N -100kg.

Srebrnymi medalistami turnieju w Hamburgu zostali: Krzysztof Czupryna M5-66kg, a także w Ne-Waza Henryk Frączek M7-9N -81kg, Damian Rogala M1-3N+100kg, a z kolei brązowymi: Bartłomiej Wiączek M5 -66kg, Irenusz Łukowski M3 -66kg, Andrzej Rodzoch M8 -81kg, Dariusz Pawłowski M6 -81kg i w Ne-Waza Witold Fijałkowski M1-3N +100kg – mówi Stanisław Pazgan, utytułowany judoka i kierownik polskiej reprezentacji.

W klasyfikacji drużynowej biało-czerwoni uplasowali się na 2 miejscu, za Niemcami 75 medali (23 – 29 – 23), a przed trzecimi w klasyfikacji Ukraińcami 10 (3 – 2 – 5).

Następny puchar odbędzie się 12 października w miejscowości Jelsa na chorwackiej wyspie Hvar.

W dniach 4 – 7 listopada w Las Vegas przeprowadzone zostaną Mistrzostwa Świata Weteranów.