Przewodnik po Warszawskim ZOO w alfabecie Braille’a. Pierwszy w Europie

Warszawskie ZOO

Warszawskie ZOO jako pierwsze w Polsce zoo wydało przewodnik dla niewidomych i słabowidzących brajlem.

4 stycznia przypada Dzień Braille’a. Wiosną ZOO planuje prowadzić zajęcia edukacyjne dla niewidomych – korzystając z istniejącej ścieżki dydaktycznej dla niewidomych. Wydany przewodnik to element szerszej oferty dla niewidomych, którzy ponadto mogą zwiedzać ZOO nieodpłatnie (wraz z opiekunem).

Przewodnik liczy 164 strony i zawiera informacje oraz ciekawostki o zwierzętach mieszkających w Warszawskim ZOO – czyli dokładnie tą samą treść, która znalazła się w tradycyjnym, drukowanym przewodniku po ZOO. Oba przewodniki można zakupić w Punkcie Obsługi Klienta (ul. Ratuszowa 1/3) od przyszłego tygodnia. Cena przewodnika dla niewidomych będzie taka sama jak wersji drukowanej – 25 zł.

Pomysł stworzenia takiego przewodnika po Warszawskim ZOO zrodził się w 2018 roku i był konsekwencją istnienia na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego specjalnej ścieżki edukacyjnej dla osób niewidomych i niedowidzących. Ścieżka ta składa się z 11 rzeźb z brązu przedstawiających zwierzęta wraz z opisami w alfabecie Braille’a. Rzeźby są rozmieszczone na terenie ZOO i przedstawiają zwierzę z wybiegu, obok którego są usytuowane.

Przewodnik po Warszawskim ZOO w alfabecie Braille’a (fot. pras.)

Dodatkowo w kwietniu b.r. Dział Dydaktyczny Warszawskiego ZOO planuje poprowadzić cykl zajęć edukacyjnych dla niewidomych i słabowidzących. Zajęcia będą się odbywały w godzinach przedpołudniowych i prowadzone będą na nie zapisy w dziale dydaktycznym: 22 619 40 41 w. 179 lub 22 619 56 28. W programie zajęć przewidziano: spacer wzdłuż ścieżki dla niewidomych zawierającej rzeźby z brązu oraz tabliczki z ich opisem w Brailu (niedźwiedź polarny, sowa, pingwin, tukan, goryl, słoń, nosorożec, krokodyl, żyrafa, tygrys, lew, rekin), a następnie – w drugiej części zajęć – wizytę w sali edukacyjnej, gdzie będzie możliwość bezpośredniego kontaktu z wężem, jaszczurką, kilkoma gatunkami bezkręgowców (patyczaki, straszyki, wije lub ślimaki) oraz spotkania z gadającą papugą. Czas trwania zajęć: 60 – 90 min (w zależności od możliwości i wieku grupy).

Warto podkreślić, że osoby z każdym stopniem niepełnosprawności wraz z opiekunem mają prawo do nieodpłatnego wstępu do Warszawskiego ZOO.

Co: Pierwszy w Polsce przewodnik po ogrodzie zoologicznym w alfabecie Braille’a 
Gdzie: Warszawskie ZOO, (przewodnik dostępny w POK)
Kiedy: Światowy Dzień Braille’a 04.01.
(org.)

Exit mobile version