LUBLIN

Przemytnicy papierosów zatrzymani. Przygotowywali pułapki na pograniczników

Nadbużański Oddział SG

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG zatrzymali członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa zajmowała się przemytem wyrobów tytoniowych z Ukrainy do Polski oraz krajów Europy Zachodniej.

Przemytnicy przygotowywali pułapki na samochody pograniczników, tzn. wykopywali w lesie doły, gdzie wbijali pręty, na które wpadały ścigające ich pojazdy.

Podczas działań prowadzonych na początku października, wsparcia technicznego w postaci dostępu do serwisu S14 EUROSUR Multipurpose Aerial Surveillance, udzieliła Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej – Frontex.

Łącznie zatrzymano 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej wyroby tytoniowe przez polsko-ukraińską granicę. W trakcie działań funkcjonariusze przeszukali 14 posesji, na których ujawnili i zabezpieczyli przedmioty wykorzystywane do przestępczej działalności, m.in. środki łączności oraz pojazdy.

Zgromadzony w sprawie materiał pozwolił prokuratorowi Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej na przedstawienie zatrzymanym osobom zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o łącznej wartości ponad 5,5 miliona złotych (1,2 mln euro) i wprowadzenie ich do obrotu.

Wobec zatrzymanych Sąd Rejonowy Lublin – Zachód zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Jest to już kolejny etap prowadzonego śledztwa, w ramach którego zatrzymano 12 członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupy dokonywały przemytu papierosów przez Bug

Postępowanie prowadzone przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej dotyczy działalności zorganizowanych grup przestępczych działających w okresie od marca 2019 roku zajmujących się przemytem papierosów w rejonie granicy polsko – ukraińskiej na rzece Bug w rejonie Hrubieszowa, Zbereża i Woli Uhruskiej. Z ustaleń prokuratorów wynika, że grupy te dokonały kilkudziesięciu przemytów papierosów.

Skarb Państwa stracił prawie 17 milionów złotych

Przez rzekę graniczną Bug papierosy przemycano na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju. W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, a kierowcy w trakcie ucieczki z miejsca przemytu kilkukrotnie taranowali samochody Straży Granicznej blokujące im wyjazd.

Skarb Państwa na skutek realizacji przemytów stracił prawie 17 milionów złotych.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button