ŚWIAT

Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego przed brytyjskim parlamentem. „Myśliwce – za Ukrainę, skrzydła – za wolność”

Wielka Brytania

W Londynie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie przed brytyjskim parlamentem.

Podziękował Wielkiej Brytanii m.in. za dostarczony sprzęt wojskowy. Jego przemowy słuchali m.in. premier Rishi Sunak oraz były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Zełenski przekazał też przedstawicielom brytyjskiego parlamentu kask ukraińskiego pilota z napisem: „Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, by ją obronić”.

Brytyjski parlament. Wołodymyr Zełenski (fot. President UA)

Część przemówienia Zełenskiego:

„Obywatele Zjednoczonego Królestwa i jego szanowni przedstawiciele!

Wszyscy mieszkańcy Anglii i Szkocji, Walii i Irlandii Północnej!

Ze wszystkich krajów, które od początku istnienia Europy były domem dla odważnych dusz!

Przyszedłem tu i stoję przed wami w imieniu odważnych. W imieniu naszych żołnierzy, którzy są teraz w okopach i pod ostrzałem artylerii wroga. W imieniu naszych myśliwców przeciwlotniczych i wszystkich obrońców nieba, którzy chronią Ukrainę przed samolotami i rakietami wroga. W imieniu naszych czołgów, którzy walczą o powrót naszej legalnej granicy. W imieniu naszych poborowych, którzy obecnie przechodzą szkolenie, szczególnie tutaj w Wielkiej Brytanii – dziękuję Wielkiej Brytanii – i którzy następnie zostaną wysłani na front – wyszkoleni, wyposażeni i gotowi do zwycięstwa.

I w imieniu każdego ojca i każdej matki, którzy czekają na powrót swoich dzielnych synów i córek z wojny.

Panie Marszałku!

Nieco ponad dwa lata temu, spotkaliśmy się tutaj w parlamencie. Był to dla mnie wielki zaszczyt. Piliśmy herbatę. Rozmawiali o naszych narodach, naszych krajach, tradycjach politycznych Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Londyn był z Kijowem od pierwszego dnia! Od pierwszych sekund i minut wojny na pełną skalę.

Borys, jednoczyłeś innych, gdy wydawało się to absolutnie niemożliwe. Dziękuję.

Wszyscy wtedy wykazaliście się odwagą i charakterem. Silny brytyjski charakter.

Nie poddaliście się Ukrainie. A więc nie porzuciłeś swoich ideałów. A więc nie porzuciliście ducha tych wielkich wysp. Dziękuję bardzo!

Nasze kraje przeżywały różne czasy. Nasz naród bronił wolności podczas II wojny światowej. Dzieliła nas żelazna kurtyna. Nasi ludzie doświadczyli kryzysów i wzrostów, inflacji, okresów strat społecznych i społecznych zysków.

Było ciężko, ale zawsze znajdowaliśmy w sobie siłę i wytrwałość, by iść do przodu i osiągać wyniki.

I na tym opierają się nasze i Wasze tradycje.

Ukraińcy i Brytyjczycy pokonali strach przed wojną i mieli czas na cieszenie się pokojem.

Bez względu na to, z czym mieliśmy do czynienia na różnych etapach naszej i waszej trudnej historii, wy, my i cała ludzkość osiągnęliśmy jeden rezultat: zło utracone.

Zawsze pokonamy zło. Leży w sercu naszych – ale także waszych – tradycji.

Kto będzie próbował przedłużyć swoją dyktaturę dzięki cudzej krwi w zbrodniczych i niesprowokowanych wojnach, jak robi to Kreml. Każdy agresor przegra.

Stworzyliśmy koalicję artyleryjską i koalicję obrony powietrznej, które pozwalają nam ratować życie cywilów, naszych kobiet, dzieci i osób starszych w naszych miastach przed brutalną okupacją rosyjską i terrorem rakietowym.

Stworzyliśmy potężną koalicję sankcji. Pańskie przywództwo w ochronie międzynarodowego porządku prawnego poprzez sankcje wobec państwa terrorystycznego jest niekwestionowane. I musimy iść tą drogą aż do momentu, gdy Rosja zostanie pozbawiona jakiejkolwiek możliwości finansowania wojny.

Zamierzam mu też powiedzieć coś bardzo ważnego dla przyszłości nie tylko Ukrainy, ale także Europy. W Wielkiej Brytanii król jest pilotem Sił Powietrznych. A dziś na Ukrainie każdy pilot Sił Powietrznych jest dla nas królem, dla naszych rodzin.

Ponieważ jest ich tak mało, są tak cenne, że my, poddani naszych królów, robimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby świat zapewnił nam nowoczesne samoloty, aby rozszerzyć nasze możliwości i chronić pilotów, którzy będą nas chronić.

Jestem dumny z naszych Sił Powietrznych. I przyniosłem od nich prezent dla ciebie, Brytanio. Proszę otworzyć. Wyjaśnię. To jest hełm prawdziwego ukraińskiego pilota. Jest jednym z naszych najbardziej utytułowanych asów. I jest jednym z naszych królów. A na hełmie napis: „Mamy wolność. Dajcie nam skrzydła, byśmy ją chronili”.

Wierzę, że ten symbol pomoże nam stworzyć kolejną koalicję – koalicję samolotów.

Zwracam się do Was i do świata prostymi, ale bardzo ważnymi słowami. Samoloty bojowe – za Ukrainę! Skrzydła – za wolność!”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button