Przedszkola i żłobki mogą być otwarte. Decyzje samorządów, wytyczne GIS

Miejscowości w Polsce sprzeciwiają się ich otwarciu

Od 6 maja żłobki oraz przedszkola mogą zostać otwarte.

Decyzje o rozpoczęciu zajęć w tych placówkach wychowania przedszkolnego podejmą samorządy.

Wytyczne dotyczące otwarcia żłobków i przedszkoli

Od 6 maja organy prowadzące mogą otworzyć żłobki i przedszkola. Muszą jednak mieć na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co istotne, ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może też zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

W przypadku, gdy rodzice zdecydują się na pozostanie z dzieckiem w domu, do 24 maja będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia.

W przypadku, gdy przedszkole nie będzie mogło przyjąć wszystkich chętnych dzieci, decyzja w tej sprawie należy do organu prowadzącego. W przypadku samorządowych publicznych przedszkoli organem prowadzącym jest wójt/burmistrz/prezydent miasta, który w ramach prowadzonej sieci może wskazać rodzicom inne przedszkole, które zapewni opiekę.

Z placówek w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

Warto, aby pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Kilka przykładów sprzeciwu/decyzji rozciągniętej w czasie samorządów w Polsce w związku z możliwością wcześniejszego otwarcia żłobków i przedszkoli

Oświadczenie prezydent Łodzi

Drodzy łodzianie,

dopuszczając bez konsultacji z samorządami otwarcie żłobków i przedszkoli 6 maja, rząd wziął na siebie wielką odpowiedzialność  za zdrowie i życie polskich rodzin.

Zdaję sobie sprawę, że bez względu na to, jak bardzo kochacie swoje dzieci i troszczycie się o ich zdrowie, przedłużający się stan nieustannej domowej izolacji jest męczący zarówno dla Was, jak i waszych pociech.

Dlatego już dziś rozpoczynamy działania, które mają jak najszybciej przygotować placówki na bezpieczne przyjęcie naszych dzieci. Wypełnimy wszystkie wymogi sanitarne, wszystkie zalecenia.

Ale już dziś wiem, że wskazany przez premiera termin 6 maja jest terminem nierealnym i w mojej ocenie niebezpiecznym.

Nie możemy sobie pozwolić na pośpiech i przymykanie oczu na jakiekolwiek niedociągnięcia w zakresie wymogów bezpieczeństwa. Dlatego pierwszym – potencjalnie realnym terminem otwarcia przedszkoli i żłobków jest dzień 11 maja.

Do tego czasu będziemy na bieżąco obserwować sytuacje, dzwonić do rodziców, by poznać ich opinię, wyposażać placówki w niezbędne środki ochrony osobistej dla dzieci i personelu.

Zwrócę się też do wojewody, który nadzoruje służby epidemiologiczne, o potwierdzenie czy sytuacja epidemiologiczna w Łodzi jest bezpieczna dla naszych pociech. Bez takiej wiedzy, bez takiej gwarancji – nie uruchomimy jako Miasto placówek opiekuńczych i edukacyjnych.

Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi

Kraków najpierw otworzy żłobki, a potem przedszkola

Miasto planuje otworzyć żłobki samorządowe 11 maja. Przygotowanie przedszkoli do ponownego przyjęcia dzieci potrwa dłużej.

Według wcześniejszych wytycznych, placówki oświatowe miały być zamknięte do 24 maja, ale w związku z decyzją rządu, przewidującą możliwość otwarcia instytucji opieki nad dziećmi już od 6 maja, Kraków podjął przygotowania do możliwie jak najszybszego otwarcia miejskich żłobków i przedszkoli.

Żłobki i przedszkola we Wrocławiu

We Wrocławiu jest 125 miejskich przedszkoli i żłobków, do których uczęszcza ok. 20 tys. dzieci. Jako organ prowadzący miasto bierze odpowiedzialność za dzieci oraz za kadrę, która w tych placówkach pracuje. Z zebranych wśród rodziców deklaracji wynika, że 20% rodziców jest gotowa oddać dzieci pod opiekę przedszkoli, a ponad 30% rodziców pod opiekę żłobków.

Wg rządu zasiłki opiekuńcze będą wypłacane do 24 maja – takie rozporządzenie jest przygotowywane, a opieka instytucjonalna nad dzieckiem ma być dodatkiem, nie wymogiem.

– Jest mało prawdopodobne, że uruchomimy placówki po 6 maja, ten tydzień poświęcimy na przygotowanie do ponownego funkcjonowania – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Decyzja o otwarciu zostanie podjęta, gdy otrzymamy zapewnienie, że te placówki są bezpieczne. Dziś wysłane zostały pisma m.in. do sanepidu, wojewody i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych z prośbą o wytyczne, opinie i kontrole w placówkach. Domagamy się też precyzyjnych informacji i wytycznych od rządu.

Rekomendujemy żłobkom i przedszkolom prywatnym, by zachowały się w ten sam sposób – dodał prezydent Sutryk.

Otwarcie gdańskich żłobków i przedszkoli. Piotr Kowalczuk: „Nie wcześniej niż 18 maja”

Zgodnie z wytycznymi rządu, dzieci mogą wrócić do żłobków i przedszkoli od 4 maja 2020 roku.

– W Gdańsku nastąpi to najwcześniej 18 maja, aby placówki mogły przygotować się do pracy według wskazań Głównego Inspektora Sanitarnego – poinformował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych podczas wirtualnej konferencji prasowej.

Podczas konferencji prasowej we wtorek, 5 maja 2020 roku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przypomniała, że w Gdańsku 22 tys. dzieci jest objętych opieką żłobkową i przedszkolną (10 tysięcy w placówkach gminnych i 12 tysięcy w placówkach prowadzonych przez inne podmioty), a obecnie miasto weryfikuje możliwości organizacyjne tych placówek do jak najlepszego przystosowania warunków sanitarnych na przyjęcie podopiecznych.

Zamknięte żłobki, przedszkola, ośrodki kultury i sportu w Warszawie

Ze względu na brak szczegółowych wytycznych, stosownych rozporządzeń wykonawczych ze strony rządowej oraz czasu na przygotowanie, stolica podjęła decyzję o powstrzymaniu się z otwarciem placówek kulturalnych, sportowych, żłobków i przedszkoli.

Ale… prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wyjawił, że przedszkolaki mogą wrócić do zajęć 18 maja.

Wyposażenie stołecznych żłobków i przedszkoli w środki dezynfekujące i materiały ochronne będzie kosztowało aż 15 mln zł.

Otwarcie przedszkoli i żłobków w Poznaniu

Po konsultacjach prezydent Jacek Jaśkowiak zdecydował, że na wniosek dyrektora placówki, będzie wydawał zgodę na zawieszenie zajęć do 24 maja. Oznacza to, że przedszkola nie zostaną otwarte wcześniej niż 25 maja. Ostateczny termin będzie uzależniony od pełnego zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i pracowników.

Organ prowadzący przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej lub inną formę wychowania przedszkolnego,

Dyrektorze,

Nauczycielu,

Rodzicu,

Exit mobile version