Protest samorządów przeciwko blokowaniu budżetu unijnego. Flagi i węgierski rząd

List samorządów polskich i węgierskich do Przewodniczącej Komisji Europejskiej

Warszawa uczestniczy w proteście samorządów i obywateli przeciwko blokowaniu budżetu unijnego przez polski oraz węgierski rząd.

– Dziś, jak nigdy dotąd, potrzebujemy wsparcia i solidarności. Nie zgadzamy się na blokowanie budżetu Unii Europejskiej. Wspólnie pokazujemy, że jesteśmy i chcemy nadal być częścią europejskiej rodziny – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Wnioskujemy do rządu, by zachował się racjonalnie i odpowiedzialnie, nie odcinał Polski od wsparcia budżetowego, które jest nam niezbędne, by walczyć ze skutkami pandemii i zmian klimatycznych.

W ramach protestu 9 grudnia do piątku, 11 grudnia, pojazdy Warszawskiego Transport Publicznego są udekorowane polskimi i unijnymi flagami. Barwy narodowe i unijne zawisły też na wybranych ulicach: Krakowskie Przedmieście, Al. Ujazdowskie, Al. Jerozolimskie, Marszałkowska, Żwirki i Wigury, a Prezydent Rafał Trzaskowski udekorował pomnik Syreny na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Dodatkowo w godzinach wieczornych Pałac Kultury i Nauki będzie podświetlony na niebiesko.

W ten sposób chcą podkreślić, jak bardzo czują się częścią Unii Europejskiej. Podobnie jak inne samorządy w całym kraju oczekują jak najszybszego uruchomienia nowego budżetu UE i specjalnego funduszu na odbudowę gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią. Weto polskiego i węgierskiego rządu szkodzi mieszkańcom miast i wsi, nie tylko Warszawy, bo odcina nas od środków na rozwój.

Do akcji przyłączył się także Budapeszt, który podświetli w barwach flagi unijnej słynną budapesztańską Statuę Wolności. Wraz z innymi samorządowcami namawiają także wszystkich naszych rodaków do udekorowania swoich okien barwami Polski i Unii Europejskiej. Zachęcają też do używania nakładki na zdjęcie profilowe – można ją znaleźć na profilu Prezydenta Trzaskowskiego na Facebooku. W czwartek, 10 grudnia, w samo południe w naszych miastach i wsiach zabrzmi „Oda do radości”.

Europejskie wartości – wolność, solidarność, demokracja, sprawiedliwość, obywatelskość i sprawczość; równość kobiet i mężczyzn; prawa osób należących do mniejszości – to wartości, które są ważne dla nas, dla naszych mieszkańców, to wartości, którymi kierujemy się w codziennej pracy w naszych wspólnotach lokalnych. Polskość i europejskość to dla nas także wolność wyrażania słowa, solidarność ze słabszymi, obywatelskość naszych działań.

Flagi unijne na znak protestu (fot. UMW)

List samorządów polskich i węgierskich do Przewodniczącej Komisji Europejskiej

Samorządowcy z Polski i Węgier wystosowali dzisiaj list, skierowany do przewodniczącej Komisji Europejskiej – Ursuli von der Leyen, w którym przedstawili wspólne stanowisko w związku z planowanym wetem rządów w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz kwestią funduszy pomocowych.

Na wspólnej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy oraz Gergely Karácsony, burmistrz Budapesztu, informowali:

– Naszym obowiązkiem, jako włodarzy wybranych w wolnych i demokratycznych wyborach, jest dbanie o dobro mieszkańców naszych małych ojczyzn. Dlatego też, razem z burmistrzem Budapesztu oraz ponad 200 innymi członkami rodziny samorządowców w Polsce i na Węgrzech, zdecydowaliśmy się napisać wspólny list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jak mówił Gergely Karácsony, burmistrz Budapesztu: – Działania naszych rządów nie odzwierciedlają woli ludzi. Nie chcemy, by nasze społeczności zostały podzielone przez te decyzje. Szczególnie, że nasz rząd dyskryminuje samorządy, w których władza należy do opozycji. Nasza inicjatywa pokazuje prawdziwą wolę ludu i ducha współpracy europejskiej. Jeżeli kraj będzie podzielony, nie będziemy mogli wspólnie zwalczyć skutków kryzysu, nie będziemy mogli się rozwijać i konkurować.

Samorządy postulują w liście o to, aby środki na odbudowę po pandemii, które mogą utracić w konsekwencji planowanych działań rządu, mogły być przekazane na inwestycje i projekty realizowane na poziomie regionalnym i lokalnym.

Formuła bezpośredniego finansowania dla samorządów jest już w pewien sposób obecna w systemie UE. Warszawa oraz kilkadziesiąt ościennych gmin korzystało wcześniej z tej możliwości i realizowało różnorakie programy wsparcia. Można byłoby więc wykorzystać te formuły, by rozwinąć dodatkowe mechanizmy wsparcia w razie weta dla budżetu Unii Europejskiej.

– Wszystkie kraje potrzebują pieniędzy, by walczyć z kryzysem, ze skutkami epidemii czy też zmianami klimatycznymi – dodał Rafał Trzaskowski. – Bez nich cała Unia zostanie ukarana za postępowanie Polski i Węgier, ale przede wszystkim ucierpimy my – obywatele. Dlatego wnioskujemy o stworzenie narzędzi, które pozwolą samorządom na skorzystanie ze środków bezpośrednio, bez uczestnictwa rządów. Jesteśmy gotowi, by wziąć za nie odpowiedzialność.

List podpisali przedstawiciele 275 polskich i węgierskich samorządów.

Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy (fot. UMW)

Flagi unijne na znak protestu

Samorządy lokalne wyrażają sprzeciw wobec zawetowania budżetu unijnego przez rząd. W związku z odbywającym się szczytem Unii Europejskiej kolejnym krokiem jest zachęcanie do działań, pokazujących jak ważne są wartości zjednoczonej Europy.

W dniach 9-11 grudnia w Warszawie wywieszone zostaną flagi Polski oraz Unii Europejskiej. Oflagowane zostaną następujące ciągi komunikacyjne:

Trakt Królewski – od placu Zamkowego do ulicy Spacerowej,

Trasa Łazienkowska – od wysokości placu Na Rozdrożu do pomnika Lotnika,

ulica Żwirki i Wigury – od pomnika Lotnika do lotniska Warszawa Okęcie im. F. Chopina,

Rondo Waszyngtona – przez most Poniatowskiego, dalej Alejami Jerozolimskimi aż do ronda Czterdziestolatka,

kwartał wokoło Pałacu Kultury i Nauki, wyznaczony ulicą Świętokrzyską i Aleją Jana Pawła II, aż do ronda Czterdziestolatka,

ulica Marszałkowska – od placu Konstytucji do placu Bankowego.

Inne działania samorządów lokalnych to:

wyświetlanie flagi Unii Europejskiej na budynkach,

komunikacja w Internecie: nakładki na zdjęcia profilowe na Facebooku, banery na strony internetowe,

działania lokalne w postaci grafik ukazujących inwestycje ze środków unijnych,

10 grudnia o godzinie 12.00 – emisje/odegranie hymnu europejskiego,

10 grudnia – briefingi lokalne pokazujące inwestycje/projekty zrealizowane ze wsparciem funduszy unijnych.
(UMW)

Exit mobile version