Propaganda rosyjska. Polska oskarżona o udział w przygotowaniu ataku sabotażowego na zaporoską elektrownię atomową

Rosyjska dezinformacja w Afryce, Azji i Ameryce Południowej

Rosyjskie ośrodki propagandowe na bieżąco kreują kłamliwy przekaz, który wykorzystują przeciwko Polsce.

W ostatnich dniach Polska została oskarżona o udział w przygotowaniu ataku sabotażowego na zaporoską elektrownię atomową.

Przekaz Rosji sugeruje, że ukraińscy obrońcy mogą doprowadzić do katastrofy jądrowej.

Rosja liczy na to, że szantaż nuklearny pomoże przełamać obronę Ukrainy oraz zatrzymać wsparcie udzielane Ukrainie przez Zachód.

Propaganda rosyjska przekonuje, że udaremniony atak był przygotowywany z udziałem krajów Zachodu. Według członka rosyjskiej, okupacyjnej administracji okręgu zaporoskiego, Władimira Rogowa, ukraińscy dywersanci „przeszli specjalne szkolenie w Wielkiej Brytanii i Polsce”.

Sabotażyści – wg Rogowa – mieli podjąć próbę ataku na elektrownię, zajęcia obiektu i zakłócenia wizyty delegacji MAEA.
Funkcjonariusze kremlowskiej propagandy uznali rzekome działania Ukraińców za kolejny przejaw terrorystycznego charakteru władz w Kijowie.

To nie pierwszy atak W. Rogowa wymierzony w kraje Zachodu, w tym Polskę, w kontekście rzekomych ataków wojsk ukraińskich na elektrownię w Zaporożu.

Rosja od początku ataku na Ukrainę prowadzi kampanię oczerniania państw Zachodu, w szczególności tych, które najmocniej angażują się w pomoc UA. PL jest pokazywana jako kraj eskalujący zagrożenia.

Rosyjska propaganda wykorzystuje także oskarżenia pod adresem UA dot. elektrowni jądrowych do prób oczerniania władz w Kijowie oraz terroryzowania Ukraińców i społeczeństw Zachodu.

Przekaz Kremla sugeruje, że ukraińscy obrońcy mogą doprowadzić do katastrofy jądrowej. Rosja liczy na to, że szantaż nuklearny pomoże przełamać obronę Ukrainy oraz zatrzymać wsparcie udzielane Ukrainie przez Zachód.

Biały Dom o kolejnych krokach Kremla: „Rosja nadal używa energii jako broni przeciwko europejskim konsumentom”

Polska od dawna ostrzegała przed szantażem energetycznym ze strony Rosji.

Planem Rosji było uzależnienie Europy od własnych surowców.

Dziś Moskwa używa szantażu gazowego jako broni do wywierania presji politycznej, rozbijania jedności Zachodu i podsycania lęków społecznych.

Rosyjska dezinformacja w Afryce

W ostatnim czasie widać intensyfikację działań rosyjskiej dezinformacji na obszarze Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Działania dezinformacyjne mają na celu osiągnięcie przez Rosję celów politycznych w związku z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie. Kremlowi zależy na budowie wizerunku Stanów Zjednoczonych jako siły niszczącej ład i porządek na świecie. Jednocześnie rosyjska propaganda prezentuje Kreml jako stabilnego i atrakcyjnego partnera.

Działania dezinformacyjne są obliczone również na manipulowanie obrazem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Moskwa promuje narrację, zgodnie z którą Stany Zjednoczone od lat, wykorzystując Ukrainę, zagrażały całemu światu. Służą temu tezy mówiące o biolaboratoriach na Ukrainie, które USA rzekomo wykorzystywały do działań militarnych przeciwko Rosji, a także oskarżenia dotyczące realizacji przez Waszyngton imperialnej polityki wobec innych państw i narodów.

Ostatni wątek rosyjska propaganda wykorzystuje szczególnie intensywnie w Afryce. Państwa regionu przekonuje się, że Zachód – głównie USA – traktuje Afrykę jako obszar do kolonizowania, którego interesy Europy i USA nie interesują.

Rosja sączy afrykańskim społeczeństwom przekaz mówiący, że kraje Zachodu chcą się rozwijać kosztem Afryki. Jednocześnie wskazuje się, że kraje regionu są coraz bardziej świadome tych zagrożeń. Jako wzór stawia się państwa, które jednoznacznie opowiadają się za współpracą z Rosją i taką politykę realizują. Jednocześnie Rosja stara się stygmatyzować te stolice, które popierają Ukrainę i ją wspomagają. Wskazuje się, że ich zachowanie dowodzi, że „neonazistowska ukraińska propaganda” dociera również do Afryki.

W ramach działań dezinformujących Rosja sugeruje także, że to Zachód cynicznie prowadzi do problemów na rynku produktów rolnych, co może skutkować kryzysem głodu w Afryce. W ten sposób jednoznacznie próbuje manipulować skutkami działań Rosji przeciwko Ukrainie.

W ostatnim czasie rosyjska działalność dezinformacyjna na obszarze Afryki, Azji i Ameryki Południowej jest wzmacniana. Może być to powiązane z próbami poszukiwania przez Kreml nowych sojuszników politycznych, którzy będą wspierać na arenie międzynarodowej cele rosyjskie.

Exit mobile version