RÓŻNOŚCI

Promocja elektromobilności. Nowe znaki na polskich drogach

Polska

2 grudnia weszły w życie przepisy pozwalające na montowanie na sieci drogowej w Polsce znaków informujących o punktach ładowania pojazdów elektrycznych.

Zmiany dotyczą również wprowadzenia zbiorczych tablic informacyjnych oraz znaków zapowiadających zbliżający się pas wyłączenia na drodze ekspresowej.

Łatwiej znajdziesz punkty ładowania pojazdów elektrycznych

Od teraz, kierowcy posiadający pojazd elektryczny łatwiej znajdą punkty do jego ładowania. Zmiany w obowiązujących przepisach wprowadzają bowiem do użytku znak D-23b, który oznacza stację paliwową z punktem ładowania pojazdów elektrycznych oraz znak D-23c, oznaczający punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Wprowadzony został także znak D-34b, czyli zbiorcza tablica informacyjna. Tablicę taką stosuje się w przypadku konieczności umieszczenia w tym samym miejscu kilku znaków informacyjnych o obiektach, takich jak np. stacja paliw, restauracja czy warsztat. Tablica może też być uzupełniona o informację o odległości do danego obiektu.

Znaki D-23b, D-23c oraz D-34b będą sukcesywnie montowane na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Przykłady znaków – D-23b – stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych, znak D-23c – punkt ładowania pojazdów elektrycznych, D-34b – zbiorcza tablica informacyjna, tablice F-14d, F-14e i F-14f informujące o zbliżającym się pasie wyłączenia na drodze ekspresowej (fot. GDDKiA)

Promocja elektromobilności

Celem wprowadzonych zmian jest przede wszystkim promocja elektromobilności i poprawa komfortu podróżowania przez osoby już korzystające z pojazdów elektrycznych. Liczba takich pojazdów oraz punktów ładowania w naszym kraju stale rośnie. Znaki, wskazujące lokalizację punktów ładowania, obowiązują też w innych krajach w Unii Europejskiej.

Jak pokazały wyniki przeprowadzonej ankiety dotyczącej Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP), 23 proc. respondentów rozważa w najbliższym czasie zakup pojazdu napędzanego paliwami alternatywnymi. 8 proc. badanych stwierdziło też, że MOP-y powinny zostać wzbogacone o infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, a zdaniem 52 proc. osób wybudowanie takich stacji na MOP-ach przyczyni się do rozwoju elektromobilności w Polsce.

Rozstrzygnięto już trzy przetargi na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych na autostradach A1, A2 i A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7 i S8. W efekcie tych postępowań podpisano łącznie 35 umów na budowę 55 stacji ładowania pojazdów elektrycznych na MOP-ach kat. I. Pierwsze stacje zostały już oddane do użytku kierowców.

Nowe znaki na drogach ekspresowych

Nowe przepisy wprowadziły także trzy nowe znaki uzupełniające: F-14d, F-14e i F-14f. Informują one kierowców, podróżujących drogą ekspresową, o zbliżającym się pasie wyłączenia. Jest to rozwiązanie znane dotychczas z autostrad (tam jednak tło znaków jest koloru niebieskiego).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button