WARSZAWA

Prezydent Trzaskowski z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Warszawa

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas wizyty w USA spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego Kongresu, aby rozmawiać z nimi o kryzysie uchodźczym.

Ten temat poruszono także podczas dyskusji z Nancy Pelosi, spikerem Izby Reprezentantów.

USA. Nancy Pelosi, spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów i Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy (fot. UMW)

– Ważne spotkanie z Nancy Pelosi. Rozmowa dotyczyła oczywiście przede wszystkim wojny na Ukrainie. Dziękowałem House Speaker Nancy Pelosi za wsparcie USA dla walczącej Ukrainy, a także za konsekwentne, stanowcze stawanie w obronie demokracji i zachodnich wartości, także w Polsce – mówił Rafał Trzaskowski.

Prezydent Trzaskowski spotkał się również m.in. z Samanthą Power, która kieruje pomocą humanitarną Stanów Zjednoczonych; kongresmenem Billem Keatingiem, który szefuje komisji spraw zagranicznych oraz z Petem Buttigiegem, amerykańskim sekretarzem transportu.

USA. Nancy Pelosi, spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów i Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy (fot. UMW)

W najbliższych dniach prezydent stolicy będzie rozmawiał m.in. z Michaelem Bloombergiem i innymi przedstawicielami Bloomberg Philantropies oraz z Ronaldem S. Lauderem, prezesem World Jewish Congress. Wygłosi również gościnny wykład na Uniwersytecie Yale.

Głównym celem wizyty prezydenta Rafał Trzaskowskiego podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych jest wsparcie amerykańskich sojuszników dla ukraińskich uchodźców, polskich samorządów i organizacji pozarządowych w związku z kryzysem humanitarnym w Europie.

USA. Pete Buttigieg amerykański sekretarz transportu i Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy (fot. UMW)

Prezydent Trzaskowski z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Wsparcie amerykańskich sojuszników dla ukraińskich uchodźców, polskich samorządów i organizacji pozarządowych w związku z kryzysem humanitarnym w Europie – to główny temat spotkań prezydenta Rafała Trzaskowskiego podczas kilkudniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

– Wojna toczy się tuż za polskimi granicami. Ten kryzys humanitarny toczy się w naszym kraju, w naszych miastach – w ogromnej mierze w samej Warszawie. A wszystkie związane z tym kryzysem problemy – i te, których doświadczamy już teraz, i te, które dopiero przed nami – mają swój wymiar globalny. Dlatego wymagają globalnej strategii, globalnej solidarności, wreszcie mobilizacji i działań – także o wymiarze globalnym – mówi Rafał Trzaskowski.

To właśnie konieczność podjęcia działań w światowym wymiarze – a zwłaszcza wsparcie finansowe, eksperckie i koncepcyjne – będzie głównym tematem rozmów, w których w najbliższych dniach w Waszyngtonie i Nowym Jorku weźmie udział prezydent polskiej stolicy. Rafał Trzaskowski spotka się z przedstawicielami amerykańskiego rządu i Kongresu oraz z liderami czołowych think-tanków i organizacji pozarządowych – m.in. National Endownment for Democracy, Open Society Foundations czy German Marshall Fund.

Wizyta Rafała Trzaskowskiego za oceanem nie ograniczy się wyłącznie do rozmów na tematy związane z Ukrainą. Prezydent stolicy spotka się także m.in. z sekretarzem Petem Buttigieg, aby porozmawiać o przyszłości i rozwoju zrównoważonego transportu w Warszawie oraz z Ronaldem S. Lauderem, prezesem World Jewish Congress, aby omówić współpracę przy okazji przyszłorocznej, 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Rafał Trzaskowski gościnnie wygłosi również wykłady na Uniwersytetach Georgetown i Yale oraz spotka się z przedstawicielami Uniwersytetu Columbia.

Uchodźcy w Warszawie

W związku z wojną w Ukrainie, do Warszawy w ciągu kilku tygodni dotarło i pozostało na jej terenie około 300 tys. ludzi. Od początku wybuchu konfliktu stolica wspiera przybywających tu uchodźców, m.in. organizując miejsca noclegowe, pomoc medyczną i psychologiczną czy wsparcie w poszukiwaniu pracy.

Jednocześnie od kilku tygodni stolica apeluje o wsparcie ze strony europejskich instytucji, organizacji międzynarodowych i zaprzyjaźnionych miast z całego świata.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button