POLITYKAŚWIAT

Prezydent spotkał się z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Duda o… żarówkach

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski rozmawiał z dziennikarzami po spotkaniu Prezydenta Andrzeja Dudy z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak relacjonował, to była „gęsta tematycznie” rozmowa, podczas której poruszono pięć dużych bloków tematycznych. Spotkanie Prezydenta z Kanclerz Niemiec trwało 45 minut.

Poruszone tematy:

Sytuacja wewnętrzna w obu krajach. Pierwszy temat, jaki pojawił się w rozmowie przywódców, dotyczył obecnej sytuacji politycznej Polski i Niemiec. – Przywódcy rozmawiali m.in. na temat przyszłości polityki niemieckiej w związku z sekwencją wyborczą w kraju – wyjaśnił minister.
Przyszłość Unii Europejskiej. Poruszone zostały kwestie Unii Europejskiej i jej reformy; konieczności dostosowania UE do dzisiejszych wyzwań, także w kontekście działania instytucji europejskich. – Rozmówcy zgodzili się co do tego, że każda reforma Europy musi odbywać się za zgodą i z udziałem obywateli, w demokratycznym dyskursie i w granicach prawa – mówił minister.
Relacje euroatlantyckie. Prezydent RP i Kanclerz Niemiec dyskutowali na temat tego, jak oboje przywódcy postrzegają stan relacj Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. – Prezydent podzielił się swoimi wnioskami z ostatniej wizyty w Białym Domu oraz z późniejszej, w Nowym Jorku – oznajmił Krzysztof Szczerski i dodał, że relacje polsko-amerykańskie są dla strony niemieckiej „szczególnie interesujące”.
Kwestia Ukrainy. – To jest oczywisty obszar zainteresowań obydwu krajów – wyjaśnił minister. Dodał, że przywódcy rozmawiali o dalszym „zakorzenianiu” polityki ukraińskiej w politykę europejską.
Przyszłość polityki klimatycznej. Minister przypomniał, że Polska będzie gospodarzem grudniowej konferencji w Katowicach. – Polska jest zainteresowana tym, by konferencja przyniosła odpowiedni skutek, który zagwarantuje sprawiedliwą i odpowiedzialną politykę dostosowania gospodarek krajów uczestniczących w tym procesie do wymogów klimatycznych – powiedział. Zaznaczył, że Prezydent zabiegał o wsparcie niemieckie dla polskiego modelu sprawiedliwego podziału obciążeń między krajami.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał w Berlinie, że przyjaźń polsko-niemiecka jest dla niego niezwykle ważnym elementem. – Bardzo się cieszę , że współpraca pomiędzy naszymi krajami się pogłębia, przede wszystkim ta gospodarcza – mówił na wspólnej konferencji z Prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Udział Prezydenta RP i Prezydenta RFN w XIX Forum Polsko-Niemieckim (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRM)

Forum Polsko-Niemieckie „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością”

Po południu Prezydenci Polski i Niemiec udali się do siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN, by wziąć udział w XIX Forum Polsko-Niemieckim „Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością”.

W trakcie rozmowy prezydent sprzeciwił się, by instytucje unijne rozszerzały swoje kompetencje. Te słowa dotyczą reformy „dobrej zmiany” wymiaru sprawiedliwości w Polsce i decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zawieszenia Sądu Najwyższego.

Nagle Duda zaczął mówić o… żarówkach!

– Ludzie zadają sobie pytanie, dlaczego UE zabrania tego, zabrania tamtego. Dlaczego na przykład w sklepie nie można w tej chwili kupić już zwykłej żarówki, można kupić tylko żarówkę energooszczędną? Bo UE zakazała. To są problemy, nad którymi zastanawiają się ludzie. Czy to tez nie jest przyczyną Brexitu – stwierdziła polska głowa państwa.
(własne, KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button