ŚWIAT

Prezydent Duda na szczycie Grupy Arraiolos na Łotwie

Szczyt Grupy Arraiolos na Łotwie

W Pałacu Rundāle na Łotwie spotkali się przywódcy państw Grupy Arraiolos.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział m.in. w sesjach roboczych z udziałem prezydentów, Pierwsza Dama z Małżonkami przywódców realizowała zaś program odrębny.

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie solidarności między państwami np. w kwestiach energetycznych – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W gronie przywódców państw Grupy Arraiolos odbyła się m.in. dyskusja na temat społecznej odpowiedzi na możliwość manipulacji procesami politycznymi w krajach członkowskich przez siły zewnętrzne, czyli taką odporność na hybrydowe zagrożenia związane z mediami, z przestrzenią informatyczną, strumieniem informacyjnym.

Wizyta polskiej Pary Prezydenckiej rozpoczęła się od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Rundāle przez Prezydenta Łotwy Raimondsa Vējonisa z Małżonką.

Obok Prezydentów Polski i Łotwy w spotkaniu wzięli udział przywódcy: Austrii Alexander van der Bellen, Bułgarii Rumen Radew, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Estonii Kersti Kaljulaid, Finlandii Sauli Niinisto, Grecji Prokopis Pawlopulos, Malty Marie-Louise Coleiro Preca, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, Słowenii Borut Pahor oraz Włoch Sergio Mattarella.

Na marginesie szczytu Prezydent Duda spotkał się z Prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem.

Politycy poruszyli kwestie dwustronne, a także rozmawiali m.in. na temat przygotowania do szczytu COP 24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach, a także omówili priorytety austriackiej prezydencji w Unii Europejskiej. – Prezydent Duda poruszył też z Van der Bellenem kwestię godnego upamiętnienia Bitwy pod Wiedniem, wskazując, że liczy na konstruktywną postawę władz Wiednia – przekazał minister Szczerski.

Prezydent rozmawiał również z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w związku z wysłuchaniem w Bundestagu na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz składem uczestniczącym w wysłuchaniu, a ponadto spotkał się z Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Precą. – Politycy uzgodnili, że na początku przyszłego roku odbędzie się oficjalna wizyta polskiego Prezydenta na Malcie – przekazał Krzysztof Szczerski.

Grupa Arraiolos powstała w 2003 r. z inicjatywy Prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączyła Słowenia oraz Estonia i Bułgaria, a następnie Malta. Ostatnie spotkanie Grupy odbyło się na Malcie we wrześniu 2017 r.

Nieformalne spotkania Grupy Arraiolos są okazją do wymiany opinii nt. przyszłości UE i wyzwań globalnych oraz omówienia bieżącej agendy UE. Stanowią również sposobność do pogłębienia kontaktów dwustronnych z pozostałymi państwami UE – uczestnikami Arraiolos.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button